Светът “няма да бъде в състояние да се справи“ с обема от пластмасови отпадъци след десетилетие, освен ако страните не постигнат споразумение да ограничат производството.

Това заяви съпредседателят на коалиция от ключови държави преди преговорите за ограничаване на глобалното замърсяване с пластмаса.

В свое изказване преди последния кръг на преговори на ООН в Пусан, Южна Корея, за първото глобално споразумение за слагане на край на пластмасовите отпадъци, министърът на международното развитие на Норвегия Ан Беате Твинерейм призна за разделението, което се е получило между произвеждащите пластмаса държави и други.

Тя представлява повече от 60 държави с “големи амбиции”, предвождани от Руанда и Норвегия, които искат справяне със замърсяването с пластмаса през целия ѝ жизнен цикъл. Най-важното е, че това означава сериозно ограничаване на производството.

И докато “идеалното споразумение” може да не е възможно заради силната опозиция, основно от страна на произвеждащи петрол държави, тя се надява, че може да се стигне до сделка, която да бъде укрепена с времето. Според Твинерейм:

“Няма да стигнем до идеалното споразумение. Но трябва да постигнем напредък. И мисля, че ще го направим, имам надежда. Със силно амбицираните страни в коалицията ще продължим да демонстрираме, че има голяма група от държави, която се придържа към своите амбиции. Светът отчаяно се нуждае от лидерство в момента и от малко добри новини.”

Тази година различни изследователи установиха наличието на микропластмаса във всяка проба плацента, която са изследвали, в човешки артерии, където пластмасата се свързва с инфаркти и инсулти, в тестиси и семенна течност, като всичо това увеличава доказателствата за повсеместното разпространение на пластмасата и опасенията относно рисковете, които крие за здравето.

Кризата с пластмасата е широко призната като заплаха за човешкото здраве, биоразнообразието и климата.

Две години след историческото споразумение между 175 държави за приемането на мандат за преговори за глобален, правно обвързваш договор за справяне с целия жизнен цикъл на пластмасата, делегатите остават силно разделени по въпроса какво трябва да се прави, а крайният срок наближава.

Напредъкът забуксува около спор за необходимостта от ограничения на оценяваната на 712 млрд. долара индустрия на пластмасите.

При последните преговори през април не беше постигнато споразумение за поставянето в центъра на споразумението на производствени цели, които са считани за ключови за ограничаването на пластмасовите отпадъци.

Последният кръг от преговори, който започва днес и се очаква да приключи на 1 декември, е критично важен.

Твинерейм заяви: 

“Имаме нужда от увеличаване на рециклирането на управлението на отпадъци, разбира се, но ако не намалим производството и потреблението, няма да можем да се справим с обема на пластмасата в системата след 10 години”.

Използването на пластмаса може да нарасне тройно в световен мащаб до 2060 г., като най-голямо увеличение се очаква в Субсахарска Африка и Азия.

Пластмасовите отпадъци също се очаква да се утроят до 2060 г., като половината от тях ще се озоват на сметищата, а по-малко от една пета ще се рециклират.

Не трябва дори да се замисляме за необходимостта от споразумение за “поетапно премахване” на списък с пластмасови изделия за еднократна употреба в световен мащаб, както и забрани за отровните химикали в пластмасата, в това число в пластмасите, които влиза в контакт с храни и в детските играчки, казва Твинерейм.

Много държави вече са наложили едностранно забрани за използването на пластмасови изделия за еднократна употреба.

При напрегнатите преговори се очертаха различни гледни точки, като страни с големи индустрии на изкопаемите горива, например Саудитска Арабия, Русия и Иран, избягват съкращенията на производството и наблягат на управлението на отпадъците като основни решение на кризата.

Развиващите се държави, понасящи основните последици от свръхпроизводството на пластмаса, което се оказва непосилно за техните неадекватни система за управление на отпадъци, призовават за ограничения в световен мащаб.

Несигурността около преговорите се изостри от позицията на САЩ. Страната е един от най-големите производители на пластмаса в света и наскоро даде индикации, че би подкрепила споразумение за ограничаване на производството. Завръщането в Белия дом на Доналд Тръмп, който е поддръжник на индустрията на изкопаемите горива, обаче породи някои съмнения.

САЩ е “много добре дошла” да се присъедини към коалицията, казва Твинерейм. Има възможност също така Китай и други държави да демонстрират лидерство.