
Въпреки ръста в добива на метали през последното десетилетие, светът все още не разполага с достатъчно суровини, за да отговори на нарастващото търсене, особено в сегмента на материалите, свързани с т. нар. "зелен преход". Това показва анализ на Bloomberg NEF.
Затрудненията в доставките могат да забавят разпространението на чисти енергийни технологии. За да бъдат постигнати амбициите за свят с нулеви нетни емисии, BNEF изчислява, че са необходими 2.1 трилиона долара нови минни инвестиции до 2050 г.
Докладът показва, че ключови енергийни преходни метали, като алуминий, мед и литий, могат да се сблъскат с дефицити в първичните доставки през това десетилетие, а някои - още тази година.
Според сценария за икономически преход на BNEF, който се ръководи от ценова конкурентоспособност на технологиите и не предполага нова политическа подкрепа, светът може да има нужда от 3 млрд. тона метали между 2024 г. и 2050 г., за да изгради нисковъглеродни решения, като електрически превозни средства, вятърни турбини и електролизатори.
Това число нараства до 6 млрд. тона, за да достигне "нетната нула" през 2050 г.
Според Куази Ампофо, ръководител на отдела за метали и минно дело в BNEF и водещ автор на доклада, продължителният дефицит на тези метали ще доведе до по-високи цени на суровините, което увеличава цената на чистите енергийни технологии.
По думите му, високите разходи биха могли да забавят тяхното приемане и енергийния преход, като цяло.

Рециклирането може да помогне за облекчаване на натиска, като BNEF очаква продукцията от вторични източници да стане неразделна част от веригата за доставки на "зелените" метали.
В този процес има и допълнителна полза от намаляване на емисиите през целия жизнен цикъл на суровината. Алън Рей Рестауро от BNEF обяснява:
"Добрите правителствени политики са от решаващо значение за успеха на индустрията. За батериите и стационарното съхранение на енергия правителствата трябва да създадат мрежи за събиране, да определят изискванията за степента на възстановяване, да разработят рамки за проследяване на отделните клетки и да осигурят принципите за управление и рециклиране на батериите. Тези действия могат да изградят стабилна система, която наблюдава пълния жизнен цикъл на металите в батерията".
Темпът на растеж на търсенето ще варира в различните региони, прогнозират още експертите на Bloomberg NEF. В Китай, например, потреблението надминава средното за света между 2020 г. и 2023 г., но използването на енергийни преходни метали в страната се очаква да достигне своя връх през 2030 г.
Югоизточна Азия се смята за най-бързо развиващият се пазар за такива суровини през 2030 г.
Добавянето на стойност към широкомащабната минна индустрия нагоре по веригата в региона, за да се отговори на това търсене, може да ускори нейната индустриализация, като същевременно допринесе за намаляване на глобалните емисии, казват още експертите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Имотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 17 минGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 49 минБивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgСимптоми преди раждане: Какво да очакваме в последните дни
9meseca.bg