
Европейският съюз ще набере допълнителни 20 милиарда евро от пазара за въглеродни емисии, за да прекрати зависимостта си от руските изкопаеми горива.
Преговарящите от страните от ЕС и Европейския парламент постигнаха споразумение да съберат 60% от средствата от Фонда за иновации на ЕС. В момента той се попълва от продажбите на въглеродни квоти и се изразходва за развитие на екологични технологии и иновации.
Останалите 40% ще дойдат от приходите от продажбата на разрешителни за емисии на въглероден диоксид, съобщава Ройтерс.
Въглеродният пазар на ЕС принуждава електроцентралите и фабриките да купуват разрешителни за CO2, когато замърсяват. Цената на тези разрешителни скочи през последните години, увеличавайки приходите, които страните получават от продажбата им.
Финансирането ще бъде насочено към области, като разширяване на възобновяемата енергия, енергоспестяващи ремонти и проекти за подпомагане на декарбонизацията на тежката промишленост.
Държавите-членки на ЕС и Европейският парламент трябва официално да одобрят сделката, преди тя да влезе в сила, което се очаква да се случи следващата година.
Цените на разрешителните за въглеродни емисии в ЕС се повишиха, като една от причините за това са по-строгите цели за намаляване на емисиите.
Те ще намалят предлагането на разрешителни за CO2, издадени през това десетилетие. Референтната цена на въглеродните разрешителни в Европа към момента се търгува на около 88 евро за тон.

Първоначално Европейската комисия предложи парите за нови енергийни инвестиции да дойдат от продажбата на разрешителни, съхранявани в „резерва за стабилност на пазара“ – схема, предназначена да усвои излишните разрешителни и да спре свръхпредлагането на пазара.
Някои държави, сред които Холандия и Дания, обаче се противопоставиха на тази идея, предупреждавайки, че заиграването с резерва може да подкопае доверието в пазара на въглеродни емисии и да намали цената им.
Преговарящите от ЕС ще се опитат да постигнат сделка за по-широко преразглеждане на въглеродния пазар, който играе централна роля в стратегията на ЕС да намали своите нетни емисии на парникови газове с 55% от нивата от 1990 г. до 2030 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg