Европейският съюз постигна предварително споразумение за отлагане на знаковия си закон за борба с обезлесяването за края на следващата година, предоставяйки на глобалните вериги на доставки на стоки, от кафе до говеждо месо, повече време за приспособяване.
Постигнато от законодателите споразумение слага край на бурния период от няколко месеца за един от най-мащабните екологични планове на ЕС. Законът бе посрещнат с широка съпротива от страна на селскостопанските гиганти, като Бразилия и Индонезия, както и от страна на държави от ЕС, като Австрия и Финландия.
Насочено към ограничаване на изсичането на гори в страни, които изнасят продукция за ЕС, законодателството се превърна в символ на сблъсъка на екологичните амбиции на Европа с реалността. Бизнеси като компании за производство на шоколад, както и такива, които им доставят какао и други продукти, заявиха, че имат нужда от повече време и пари, за да се подготвят.
В началото на октомври Европейската комисия вече бе предприела стъпки за отлагане на влизането в сила на новите правила. Исканията от страна Европейския парламент за допълнителни промени усложниха допълнително плановете и доведоха до риска новата система да влезе в сила в края на тази година, ако не бъде постигнато споразумение.
След постигнатото споразумение със законодателите на блока за отказ от тези искания, сложната система за проследяване на стоките, които влизат в ЕС до техния произход, ще влезе в сила едва в края на следващата година. Останалата част от закона остава без промяна, в това число и ангажиментът от страна на ЕК да класифицира държавите съгласно риска от обезлесяване до 30 юни следващата година.
Страните-членки на ЕС и Европейският парламент ще трябва да подпишат официално сделката преди края на месеца като тази стъпка обикновено е считана за формалност.
Ходът на ЕК да успокои оказващите съпротива на закона като предложи 12-месечно отлагане бе приветстван от 27-те страни членки. Въпреки това десноцентристите в Европейския парламент намериха допълнителна подкрепа, за да поискат още отстъпки, като предоставяне на възможност за освобождаване от правилата на държави без обезлесяване.
В крайна сметка те трябваше да направят избор между това да приемат едногодишното отлагане на закона в настоящата му форма или влизането му в сила на 30 декември, както бе планирано. В резултат на това парламентът отстъпи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Нов закон в Италия прави по-трудно оставянето на лоши отзиви за хотели и ресторанти
- Какво предвижда първият закон за криптоактивите в България?
- В Австралия: Служителите вече могат да игнорират служебни имейли и обаждания след работно време
- Някои държави съкращават работната седмица. Гърция прави обратното
Калкулатори
Най-ново
Как да си извадите ПИК на НАП и за какво ви трябва?
21.01.2025АТИ: Предложението за отнемане на лицензи е абсурдно, некомпетентно и опасно
21.01.2025Самотна риба в японски аквариум се сдоби с необичайна компания
21.01.2025Историята на Пол Алън - съоснователя на Microsoft
21.01.2025Стойността на марката Tesla пада с $15 млрд. през 2024 г.
21.01.2025Гръцките банки намаляват таксите
21.01.2025Прочети още
Шапката на Мелания: Защо всички говорят за аксесоара на първата дама?
darik.bgЧестит рожден ден, Дарик!
darik.bgПървите речи на президентите на САЩ: Поглед през годините
darik.bgБенфика и Барса сътвориха истински спектакъл в Лисабон: девет гола, вратарски грешки, две дузпи и автогол (ВИДЕО)
dsport.bgНова серия от поредицата – Паякът спасител в Мадрид (ВИДЕО)
dsport.bgЩастлива кожа през зимата – мисия възможна
9meseca.bg