
Европейският съюз постигна предварително споразумение за отлагане на знаковия си закон за борба с обезлесяването за края на следващата година, предоставяйки на глобалните вериги на доставки на стоки, от кафе до говеждо месо, повече време за приспособяване.
Постигнато от законодателите споразумение слага край на бурния период от няколко месеца за един от най-мащабните екологични планове на ЕС. Законът бе посрещнат с широка съпротива от страна на селскостопанските гиганти, като Бразилия и Индонезия, както и от страна на държави от ЕС, като Австрия и Финландия.
Насочено към ограничаване на изсичането на гори в страни, които изнасят продукция за ЕС, законодателството се превърна в символ на сблъсъка на екологичните амбиции на Европа с реалността. Бизнеси като компании за производство на шоколад, както и такива, които им доставят какао и други продукти, заявиха, че имат нужда от повече време и пари, за да се подготвят.
В началото на октомври Европейската комисия вече бе предприела стъпки за отлагане на влизането в сила на новите правила. Исканията от страна Европейския парламент за допълнителни промени усложниха допълнително плановете и доведоха до риска новата система да влезе в сила в края на тази година, ако не бъде постигнато споразумение.

След постигнатото споразумение със законодателите на блока за отказ от тези искания, сложната система за проследяване на стоките, които влизат в ЕС до техния произход, ще влезе в сила едва в края на следващата година. Останалата част от закона остава без промяна, в това число и ангажиментът от страна на ЕК да класифицира държавите съгласно риска от обезлесяване до 30 юни следващата година.
Страните-членки на ЕС и Европейският парламент ще трябва да подпишат официално сделката преди края на месеца като тази стъпка обикновено е считана за формалност.
Ходът на ЕК да успокои оказващите съпротива на закона като предложи 12-месечно отлагане бе приветстван от 27-те страни членки. Въпреки това десноцентристите в Европейския парламент намериха допълнителна подкрепа, за да поискат още отстъпки, като предоставяне на възможност за освобождаване от правилата на държави без обезлесяване.
В крайна сметка те трябваше да направят избор между това да приемат едногодишното отлагане на закона в настоящата му форма или влизането му в сила на 30 декември, както бе планирано. В резултат на това парламентът отстъпи.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Изискванията за управление на дрон у нас стават идентични с тези в автошколите
- Анастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
- Дания ще бори дийпфейк съдържанието, като даде на хората авторски права върху собствените им черти
- ЕС създава единен пазар за космически услуги
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ниските нива на Дунав вдигат цената на корабоплаването
преди 52 мин60-дневно пътешествие ви води на четири континента
преди 52 минШофьорите на таксита са най-силно изложени на замърсяване с фини прахови частици
преди 56 минНа море в България: Бяла
преди 1 часИ Scope Ratings повиши рейтинга на България
преди 1 час5100 тона малини произведени у нас през 2024 г.
преди 1 часПрочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgМач ЕкстрасенсИ: Челси срещу ПСЖ – кой ще стане световен шеф?
dsport.bgТрансферен гаф на Лудогорец премина в Йордания
dsport.bgРаждането не трябва да бъде битка – лична история, която предизвика реакция
9meseca.bg