
Страните от ЕС ще се стремят към обединен фронт в идните дни срещу митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, като вероятно ще одобрят първи набор от таргетирани ответни мерки върху щатски внос на стойност 28 млрд. долара, засягащ редица продукти - от конци за зъби до диаманти.
Подобен ход би означавал, че ЕС ще се присъедини към Китай и Канада в налагането на ответни мита в една ранна ескалация на това, което някои се опасяват, че ще се превърне в глобална търговска война, ще оскъпи стоките за милиарди потребители и ще тласне икономиките по света към рецесия.
ЕС е изправен пред 25% вносни мита върху стоманата, алуминия и автомобилите, и "реципрочни" мита в размер на 20% от сряда върху почти всички други стоки.
Търговските тарифи на Тръмп покриват около 70% от износа на ЕС за САЩ, който е бил на стойност 532 млрд. евро през миналата година, като вероятно предстоят и мита върху медта, медикаментите, полупроводниците и дървения материал.
Европейската комисия, която координира търговската политика на ЕС, ще предложи на страните членки по-късно днес списък с щатски продукти, върху които да бъдат наложени допълнителни мита в отговор на митата на Тръмп върху стоманата и алуминия, а не по-общи реципрочни мита.
Очаква се той да включва месо от САЩ, зърнени закуски, вино, дървен материал и облекла, както и дъвки, конци за зъби, прахосмукачки и тоалетна хартия.
Един от продуктите, които получи по-голямо внимание и разкри разногласията в ЕС, е бърбънът. ЕК е определила мито от 50%, което накара Тръмп да заплаши с 200% ответно мито върху вноса на алкохолни напитки от ЕС, ако то влезе в сила.
Износители на вино, като Франция и Италия, изразиха своите притеснения. ЕС, чиято икономика е силно зависима от свободната търговия, иска да се увери, че има широка подкрепа за всяка реакция, за да запази натиска върху Тръмп за влизане, в крайна сметка, в преговори.
Днес Люксембург ще бъде домакин на първата политическа среща на ЕС след обявяването на митата от страната Тръмп, като на нея министрите, които отговарят за търговията, ще обменят възгледи относно ефектите и каква би била най-добрата реакция.
Дипломати от ЕС казват, че основната цел на срещата е да се излезе с общо послание за желание за преговори с Вашингтон за премахване на митата, но и с готовност за реакция с ответни мерки, ако това не постигне успех.
"Нашият най-голям страх след брекзит са двустранните сделки и разпадането на единството, но в продължение на 3-4 години преговори това не се случи. Разбира се, тук имаме различна история, но всички могат да видят интереса от една обща търговска политика," казва пред Reuters дипломат.

Ответни мита
Сред членовете на ЕС има различни мнения за това как трябва да се реагира. Франция каза, че ЕС трябва да работи върху пакет отвъд митата, а френският президент Еманюел Макрон предложи европейските компании да спрат инвестициите в Съединените щати до „изясняване на нещата“.
Ирландия, почти една трета от чийто износ отива за Съединените щати, призова за "обмислен и премерен" отговор, докато Италия, която е третият по големина износител на ЕС за САЩ, се усъмни в това дали ЕС изобщо трябва да отвръща на удара. Според европейски дипломат:
"Постигането на баланс е трудно. Мерките не трябва да са прекалено меки, за да седне САЩ на масата за преговори, но и не трябва да са прекалено тежки, за да не се стигне до ескалация."
Преговорите с Вашингтон до сега не дават резултат. Еврокомисарят по търговията Марош Шефчович описа двучасовия си разговор с колегите от САЩ в петък като „откровен“, като той им е казал, че митата на САЩ са „вредни и неоправдани“.
При всички случаи първоначалните ответни мита на ЕС ще бъдат подложени на гласуване в сряда и ще бъдат одобрени, освен в малко вероятния случай, в който квалифицираното мнозинство от 15 страни членки на ЕС, които представляващи 65% от населението на блока, не се противопоставят.
Митата ще влязат в сила на два етапа - по-малка част от тях 15 април, а останалите месец по-късно.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен също така ще проведе отделни дискусии в понеделник и вторник с ръководители на компании от стоманодобивния, автомобилния и фармацевтичния сектор, за да оцени ефекта на митата и да определи как да се процедира занапред.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Археолози откриха древноегипетска гробница на мистериозен фараон
преди 2 часаГермански банки призоваха Европа за сдържаност в конфликта с митата
преди 2 часаФЬОНИКС откри втори стратегически хъб в София
преди 3 часаИнтересът на чужденци към британски имоти на най-ниското ниво от 2008 г.
преди 3 часаРъст на активността в сектора на услугите през януари
преди 3 часаОсновните индекси на БФБ губят по над 3% днес
преди 3 часаПрочети още
Нова ера в придвижването: Kон робот бе представен в Япония
darik.bgКон робот?
darik.bg“7 красиви минути”: Как да се справим с пролетната умора?
darik.bgНа живо: Господинов хвана дискусионна дузпа на Рупанов
dsport.bgНе зачетоха кристален гол в Трета лига заради скандална засада (ВИДЕО)
dsport.bgЗащо двегодишните обичат да скачат и какво е важно да знаем за това умение
9meseca.bg