Еврото се очерта като малко вероятният печеливш от опита на президента на САЩ Доналд Тръмп да пренареди световния ред в търговията.

Европейската валута поскъпна до шестмесечен връх спрямо долара през тази седмица, като вчера записа най-голямото си еднодневно повишение от 2015 г., след като Тръмп обяви по-агресивни от очакваните мита. Анализатори на Citigroup Inc. ревизираха нагоре целевите си нива за еврото, а нагласите при опциите с едногодишен хоризонт вече са положителни за първи път от четири години.

Това представлява промяна в сравнение с преди два месеца, когато мнозина на пазара очакваха поевтиняване на еврото до паритет с долара вследствие на риска Европейската централна банка (ECB) да бъде принудена да понижава лихвите по-агресивно. Сега инвеститорите се опасяват повече от това, че политиката на Тръмп може да навреди да щатската икономика и да обърне посоката на значителните парични потоци към търгувани в долари активи от последните години.

“Еврото вероятно ще бъде сред най-печелившите от забавянето или обръщането на тези потоци,” казва пред Bloomberg Доминик Бънинг, анализатор в Nomura, допълвайки, че има “възможност за структурно пренареждане”, което да подкрепи еврото.

Трейдъри очакват допълнително понижение на лихвите от страна на ЕЦБ, но вече прогнозират по-малко понижения в сравнение с Федералния резерв на САЩ – три понижения от 0.25% за ЕЦБ спрямо четири за Фед до края на годината.

“Нарастващият риск от рецесия ще принуди Фед да облекчава паричната политика по-агресивно, а доларът остава с около 15% надценен въз основа на нашите модели,” казва Лука Паолини, главен анализатор в Pictet Asset Management.

За момента щатските пазари понасят основната тежест от историческите мита на Тръмп. Движенията на цените се разминават с утвърдените пазарни мантри, че доларът би трябвало да се облагодетелства, а еврото да поевтинее в период на избягване на риска в глобален мащаб.

Промените при еврото започнаха през миналия месец, когато Германия прие увеличение на разходите, а има надежди, че увеличението на разходите в Европа за отбрана и инфраструктура могат да предпазят икономиката на ЕС от ефекта от митата. Някои инвеститори посочват усилията за облекчаване на регулаторните тежести за компании като още един попътен вятър.

Промяна се наблюдава и при валутните опции, където инвеститори залагат на допълнително поскъпване на еврото и заемат хеджиращи позиции. Вчера търсенето на кол опциите на еврото спрямо тези на долара с едногодишен хоризонт изпревари това при пут опциите за първи път от 2021 г.

Разбира се, бързото поскъпване на еврото накара мнозина да се готвят зa последващо понижение. Има и известни опасения относно това колко ефективни може да са от ЕС при предпазването на икономиката, предвида често неефективния процес на вземане на решения, който се базира на постигане на консенсус.

Въпреки това, дори и реакцията на Европа да бъде възможно най-добрата, надеждността на вземането на решения от страна на САЩ също е под въпрос. Използваната формула за изчисляване на реципрочните мита изненада икономисти и други държави и бе разглеждана под лупа от инвеститори тази седмица. Анализатори от Deutsche Bank AG предупредиха за криза на доверие към долара.

„С възникването на въпроси относно начина на изчисление на митата, подозираме, че част от тази слабост при долара се дължи на нарастваща загуба на доверие към политиците в САЩ“, казва Уин Тин, анализатор в Brown Brothers Harriman. „Ако е така, това доверие ще бъде много трудно да се възвърне, без значение какви данни постъпват от САЩ.“