
Европейски компании, които харчат огромни средства за генеративен изкуствен интелект (AI), трябва да започнат да показват резултати от огромните си разходи до следващата година, или рискуват инвеститорите да изгубят търпение, след като платиха скъпо, за да се присъединят към пазарния бум.
Акциите на компании с експозиция към AI бяха въвлечени в по-общата тенденция на спад на пазарите в последните седмици - на фона на нарасналите опасения относно евентуална рецесия, което засили натиска върху сектора от януари, когато излизането на пазара на евтиния китайски AI модел DeepSeek предизвика разпродажби в технологичната сфера.
И макар много инвеститори да са оптимистично настроени относно потенциала на генеративния AI да повиши производителността и печалбите, някои от тях стават по-придирчиви, като се оформя предпочитание към компании, които използват AI технология, като информационната група RELX и софтуерната компания SAP, пред онези, които доставят чипове и други хардуерни продукти за индустрията.
Те обаче казват, че тези компании трябва да започнат да показват възвръщаемост на парите, които са вложили в технологията, или нагласите на инвеститорите към тях може също да охладнеят.
Махалото се насочва към използващите AI
Производителят на чипове Nvidia се превърна почти в синоним на AI бума. Въпреки че акциите на компанията бяха засегнати сериозно от пускането на AI модела DeepSeek, който използва по-малко от по-скъпите чипове на компанията, акциите ѝ поскъпват с 29% на годишна база.
В Европа има по-малко акции на компания с експозиция към AI, между които може да се избира, в сравнение с Уолстрийт, но тенденцията е ясна.
Сред производителите на хардуер, акциите на ASM International и BE Semiconductor поевтиняват с 25% и 20%, респективно, от предизвиканите на 24 януари от DeepSeek разпродажби и на фона на опасенията от рецесия в САЩ.
Книжата на френската Schneider Electric, която осигурява електрическо оборудване за центрове за данни, губят 14% от стойността си.
При компаниите, които внедряват AI в дейността си, акциите на LSEG поевтиняват с 5.5%, а тези на RELX губят само 1.6%. Книжата на германския софтуерен гигант SAP губят 2.9% от стойността си, а в началото на седмицата компанията изпревари Novo Nordisk като компанията с най-голяма пазарна капитализация в Европа.
"Всички бяха инвестирали в компаниите, които подпомагат развитието на AI," казва Джери Фаулър, ръководител Търговия с акции за Европа в UBS.
"С пускането на DeepSeek, който намалява значително разходите за AI, това означава, че в известна степен пазарите сега гледат към това кои са директните бенефициенти от AI."

Търпението си има граници
Публикувано през януари вътрешно проучване сред над 100 анализатори във Fidelity установява, че близо 72% от тях очакват AI да окаже въздействие през 2025 г. върху рентабилността на компаниите, които те следят.
Много повече от участвалите в проучването на Fidelity анализатори прогнозира положителен ефект в петгодишен период. Въпреки това, няколко европейски портфейлни мениджъри казват пред Reuters, че техният срок е по-кратък.
"Пазарът ще изгуби търпения към неограничените инвестиции в AI, освен ако не започне да вижда някаква възвръщаемост," казва Стив Редфорд, главен портфейлен мениджър в Lazard Asset Management.
Редфорд смята, че компаниите, които внедряват AI в дейността си, вероятно няма да бъдат наказани, ако не постигнат големи резултати през 2025 г., когато вероятно ще пуснат бета версии и тестове, но до 2026 г. инвеститорите трябва да започнат да виждат голямо въздействие върху приходите си.
Оценките на акциите на компании с експозиция към AI са относително високи. Индексът STOXX 600 се търгува при съотношение цена/печалба от 17, докато при компании, като SAP и LSEG, този индикатор е над 90, според данни на LSEG.
Бърни Аконг, главен инвестиционен директор в хеджфонда UBS O'Connor, казва, че инвеститорите ще започнат да поставят под въпрос коефициентите на някои компании, ако те не започнат да генерират резултати до края на 2025 г.
"По време на годината, мениджмънтът винаги може да използва извинението, че нещата ще се получат през следващото тримесечие. Когато обаче дойде четвъртото тримесечие и няма резултати, хората няма да са толкова търпеливи вече."
Приложението
Най-големият риск при инвестициите в AI е дали се появяват жизнеспособни начини на приложение, за които хората, всъщност, са готови да плащат, казва Пади Флъд, портфейлен мениджър в Schroders.
"За да оправдаем продължаващите разходи, трябва да видим конкретни приложения, независимо дали става въпрос за единично приложение „убиец“ или за редица такива, които ще окажат въздействие."
Фабио ди Джансанте, ръководител Търговия с акции за Европа в Amundi, която е най-голямата компания за управление на активи в Европа, казва, че относителният недостиг на европейски възможности при AI означава, че те вече са по-скъпи, но за момента по-голяма част от новините от сектора са свързани с поръчки и капиталови разходи.
"На някакъв етап трябва да се види въздействието от тези неща върху приходите и маржовете," казва той, като допълва, че ако ползите не са толкова големи, колкото се предполага от оценките, някои индикатори може да бъдат преоценени.
"2025 г. може да е годината, в която това ще се случи в широки мащаби."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да пестим повече пари? 5 съвета, които ще ни помогнат
преди 5 часаЗащо сменяме часовото време?
преди 6 часаИлон Мъск обяви, че xAI е придобила X
преди 6 часаГоляма круизна компания забрани Bluetooth колонките
преди 6 часаПризоваха християните по света да съдят замърсяващите климата
преди 6 часаПлевен инвестира 220 хил. лв. в развитие на туризма
преди 7 часаПрочети още
Израел удари Бейрут за първи път след края на примирието
darik.bgЕрдоган предложи на Путин да домакинства мирни преговори за Украйна
darik.bgТърговска супер-война: Тръмп обяви 25% мито за вносните автомобили
darik.bgЦСКА 1948 разгроми Крумовград и задълбочи кризата при родопчани
dsport.bgИспанският талант, който се пропиля в арабската пустош сред златните кюлчета
dsport.bgИнвазивната менингококова болест: Симптоми, рискове и възможности за профилактика
9meseca.bg