
На второ поредно свое заседание Федералният резерв не променя лихвите, с което основната лихва на централната банка на САЩ е на най-високото си ниво от 22 години.
Икономистите и финансовите пазари очакваха пауза в агресивната кампания на Фед за повишение на лихвите, след като няколко от ръководителите в централната банка дадоха индикации, че очакват по-нататъшно забавяне на темпа на растеж на щатската икономика, която продължава да абсорбира ефектите от по-високите лихви.
В изявлението на Фед след вчерашното заседание се посочва, че “икономическата активност с разраства с по-бързи темпове през третото тримесечие”, което наскоро озадачи някои икономисти.
Въпреки че Фед агресивно повишаваше лихвите на 11 пъти от март 2022 г. в опит да се бори с инфлацията, щатската икономика не само че избягва рецесията досега, но и отчете 4.9% ръст на годишна основа през третото тримесечие, което се дължи основно на солидните потребителски разходи.
Важността на доходността по държавните цени книжа
Изненадващата устойчивост на икономиката е една от причините за повишението на доходността по щатските държавни ценни книжа напоследък, като тази по 10-годишните облигации се движи близо до прага от 5%, макар че падна под 4.8% вчера, след като от министерството на финансите обявиха, че ще емитират малко по-малко количество дълг, отколкото инвеститорите очакваха.

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви вчера, че централната банка следи отблизо повишаващата се доходност по държавните облигации, които “може да имат значение при бъдещи решения относно лихвите.”
“Финансовите условия бяха затегнати значително в последните месеци,” заяви Пауъл. “ Тъй като постоянните промени във финансовите условия могат да окажат отражение върху пътя на паричната политика, ние следим отблизо случващото се на финансовите пазари.“
Инфлацията в страната отстъпва значително от достигнатия през миналото лято 40-годишен връх, но остава над целевото ниво от 2% на банката.
Нажежената до червено икономика би могла да затрудни борбата на Фед с инфлацията и евентуално да неутрализира част от напредъка, осъществен през последната година.
Малко вероятно е обаче икономическият растеж от третото тримесечие да се запази, просто защото това е аномалия. В петте години преди пандемията от COVID-19, в периода 2014 – 2019 г., ръстът на БВП е средно 2.6%, според министерството на търговията.
От Фед са казвали, че трябва да видят постоянен икономически растеж, който е “под традиционните нива”, за да са сигурни, че инфлацията върви към нивото от 2%, тъй като голямото търсене би могло да поддържа известен възходящ натиск върху цените.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
03.04.2025Селото, в което всички снимат за YouTube
03.04.2025Пет признака, че е време да смените работата си
03.04.2025Брутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
03.04.2025За десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
03.04.2025Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
03.04.2025Прочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg