На второ поредно свое заседание Федералният резерв не променя лихвите, с което основната лихва на централната банка на САЩ е на най-високото си ниво от 22 години.
Икономистите и финансовите пазари очакваха пауза в агресивната кампания на Фед за повишение на лихвите, след като няколко от ръководителите в централната банка дадоха индикации, че очакват по-нататъшно забавяне на темпа на растеж на щатската икономика, която продължава да абсорбира ефектите от по-високите лихви.
В изявлението на Фед след вчерашното заседание се посочва, че “икономическата активност с разраства с по-бързи темпове през третото тримесечие”, което наскоро озадачи някои икономисти.
Въпреки че Фед агресивно повишаваше лихвите на 11 пъти от март 2022 г. в опит да се бори с инфлацията, щатската икономика не само че избягва рецесията досега, но и отчете 4.9% ръст на годишна основа през третото тримесечие, което се дължи основно на солидните потребителски разходи.
Важността на доходността по държавните цени книжа
Изненадващата устойчивост на икономиката е една от причините за повишението на доходността по щатските държавни ценни книжа напоследък, като тази по 10-годишните облигации се движи близо до прага от 5%, макар че падна под 4.8% вчера, след като от министерството на финансите обявиха, че ще емитират малко по-малко количество дълг, отколкото инвеститорите очакваха.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви вчера, че централната банка следи отблизо повишаващата се доходност по държавните облигации, които “може да имат значение при бъдещи решения относно лихвите.”
“Финансовите условия бяха затегнати значително в последните месеци,” заяви Пауъл. “ Тъй като постоянните промени във финансовите условия могат да окажат отражение върху пътя на паричната политика, ние следим отблизо случващото се на финансовите пазари.“
Инфлацията в страната отстъпва значително от достигнатия през миналото лято 40-годишен връх, но остава над целевото ниво от 2% на банката.
Нажежената до червено икономика би могла да затрудни борбата на Фед с инфлацията и евентуално да неутрализира част от напредъка, осъществен през последната година.
Малко вероятно е обаче икономическият растеж от третото тримесечие да се запази, просто защото това е аномалия. В петте години преди пандемията от COVID-19, в периода 2014 – 2019 г., ръстът на БВП е средно 2.6%, според министерството на търговията.
От Фед са казвали, че трябва да видят постоянен икономически растеж, който е “под традиционните нива”, за да са сигурни, че инфлацията върви към нивото от 2%, тъй като голямото търсене би могло да поддържа известен възходящ натиск върху цените.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Джон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 31 минШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 1 часСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 2 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 2 часаApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 2 часаБългарската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgПознат съперник за България в Лигата на нациите
dsport.bgБивша звезда на Бока и Берое разплака Ривър и тръгнаха да го бият (ВИДЕО)
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg