
На второ поредно свое заседание Федералният резерв не променя лихвите, с което основната лихва на централната банка на САЩ е на най-високото си ниво от 22 години.
Икономистите и финансовите пазари очакваха пауза в агресивната кампания на Фед за повишение на лихвите, след като няколко от ръководителите в централната банка дадоха индикации, че очакват по-нататъшно забавяне на темпа на растеж на щатската икономика, която продължава да абсорбира ефектите от по-високите лихви.
В изявлението на Фед след вчерашното заседание се посочва, че “икономическата активност с разраства с по-бързи темпове през третото тримесечие”, което наскоро озадачи някои икономисти.
Въпреки че Фед агресивно повишаваше лихвите на 11 пъти от март 2022 г. в опит да се бори с инфлацията, щатската икономика не само че избягва рецесията досега, но и отчете 4.9% ръст на годишна основа през третото тримесечие, което се дължи основно на солидните потребителски разходи.
Важността на доходността по държавните цени книжа
Изненадващата устойчивост на икономиката е една от причините за повишението на доходността по щатските държавни ценни книжа напоследък, като тази по 10-годишните облигации се движи близо до прага от 5%, макар че падна под 4.8% вчера, след като от министерството на финансите обявиха, че ще емитират малко по-малко количество дълг, отколкото инвеститорите очакваха.

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви вчера, че централната банка следи отблизо повишаващата се доходност по държавните облигации, които “може да имат значение при бъдещи решения относно лихвите.”
“Финансовите условия бяха затегнати значително в последните месеци,” заяви Пауъл. “ Тъй като постоянните промени във финансовите условия могат да окажат отражение върху пътя на паричната политика, ние следим отблизо случващото се на финансовите пазари.“
Инфлацията в страната отстъпва значително от достигнатия през миналото лято 40-годишен връх, но остава над целевото ниво от 2% на банката.
Нажежената до червено икономика би могла да затрудни борбата на Фед с инфлацията и евентуално да неутрализира част от напредъка, осъществен през последната година.
Малко вероятно е обаче икономическият растеж от третото тримесечие да се запази, просто защото това е аномалия. В петте години преди пандемията от COVID-19, в периода 2014 – 2019 г., ръстът на БВП е средно 2.6%, според министерството на търговията.
От Фед са казвали, че трябва да видят постоянен икономически растеж, който е “под традиционните нива”, за да са сигурни, че инфлацията върви към нивото от 2%, тъй като голямото търсене би могло да поддържа известен възходящ натиск върху цените.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Японци, турци, корейци и българска фирма се борят да правят проучване за строеж на "Дунав мост 3"
09.07.2025ТОЛ камерите снимат нарушителите от аварийните ленти, глобата е 1000 лв.
09.07.2025Стартъпът за AI на Мъск трие публикации, след като чатботът му хвали Хитлер
09.07.2025Шеф в Xbox към служители: Ползвайте AI, за да облекчите болката от загубата на работата
09.07.2025Екстремните горещини са убийци. И стават все по-смъртоносни
09.07.2025Милиони деца са с диабет тип 1. Сега и Барби страда от него
09.07.2025Прочети още
Атанас Славов: Разпад на ПП-ДБ не се обсъжда! Борбата с корупцията е селективна!
darik.bgКостадинов: Ще махнем еврото! Ще върнем лева! И ще го закачим за долара!
darik.bgРусия: Имаме доказателства, че Украйна използва противопехотни мини срещу цивилни
darik.bgПСЖ разгроми безобразен Реал Мадрид и е на финал в САЩ
dsport.bgЕл Джемили извън групата и картотеката на Левски
dsport.bgСигурност, подкрепа и знание – в компанията на експерти
9meseca.bg