
На второ поредно свое заседание Федералният резерв не променя лихвите, с което основната лихва на централната банка на САЩ е на най-високото си ниво от 22 години.
Икономистите и финансовите пазари очакваха пауза в агресивната кампания на Фед за повишение на лихвите, след като няколко от ръководителите в централната банка дадоха индикации, че очакват по-нататъшно забавяне на темпа на растеж на щатската икономика, която продължава да абсорбира ефектите от по-високите лихви.
В изявлението на Фед след вчерашното заседание се посочва, че “икономическата активност с разраства с по-бързи темпове през третото тримесечие”, което наскоро озадачи някои икономисти.
Въпреки че Фед агресивно повишаваше лихвите на 11 пъти от март 2022 г. в опит да се бори с инфлацията, щатската икономика не само че избягва рецесията досега, но и отчете 4.9% ръст на годишна основа през третото тримесечие, което се дължи основно на солидните потребителски разходи.
Важността на доходността по държавните цени книжа
Изненадващата устойчивост на икономиката е една от причините за повишението на доходността по щатските държавни ценни книжа напоследък, като тази по 10-годишните облигации се движи близо до прага от 5%, макар че падна под 4.8% вчера, след като от министерството на финансите обявиха, че ще емитират малко по-малко количество дълг, отколкото инвеститорите очакваха.

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви вчера, че централната банка следи отблизо повишаващата се доходност по държавните облигации, които “може да имат значение при бъдещи решения относно лихвите.”
“Финансовите условия бяха затегнати значително в последните месеци,” заяви Пауъл. “ Тъй като постоянните промени във финансовите условия могат да окажат отражение върху пътя на паричната политика, ние следим отблизо случващото се на финансовите пазари.“
Инфлацията в страната отстъпва значително от достигнатия през миналото лято 40-годишен връх, но остава над целевото ниво от 2% на банката.
Нажежената до червено икономика би могла да затрудни борбата на Фед с инфлацията и евентуално да неутрализира част от напредъка, осъществен през последната година.
Малко вероятно е обаче икономическият растеж от третото тримесечие да се запази, просто защото това е аномалия. В петте години преди пандемията от COVID-19, в периода 2014 – 2019 г., ръстът на БВП е средно 2.6%, според министерството на търговията.
От Фед са казвали, че трябва да видят постоянен икономически растеж, който е “под традиционните нива”, за да са сигурни, че инфлацията върви към нивото от 2%, тъй като голямото търсене би могло да поддържа известен възходящ натиск върху цените.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Какво показват пролетните икономически прогнози на ЕК?
- Как се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
- България с либерален режим за алкохол и храни, но с нарастваща държавна намеса при тютюна и вейповете
- Какво представлява Европейската централна банка и какво значение има за България?
Калкулатори
Най-ново
Пипни, разгледай, наклони: Как да разберете дали една банкнота е фалшива?
преди 31 минНай-голямото IPO за 2025 г.: Акциите на CATL поскъпват в дебюта си на борсата
преди 40 минНай-скъпото жилище в Сърбия струва над 11 хил. евро на кв. м
преди 1 часНад 300 млн. евро преки инвестиции у нас през март
преди 1 часХалкидики - регионът с най-много плажове със Син флаг в Гърция
19.05.2025Qatar Airways с рекордна печалба, Ryanair с 16% спад
19.05.2025Прочети още
Кабинетът “Желязков” прекрати транспортната криза, протестът спира от утре
darik.bgЛиберал и консерватор отиват на балотаж на президентските избори в Полша
darik.bgРешаващ ден за войната в Украйна: Тръмп разговаря с Путин и Зеленски по телефона
darik.bgИзненада: Юрген Клоп поема Рома
dsport.bgБрайтън обърна празнуващия Ливърпул
dsport.bgСватба по време на бременност: 7 съвета за спокоен и незабравим ден
9meseca.bg