На второ поредно свое заседание Федералният резерв не променя лихвите, с което основната лихва на централната банка на САЩ е на най-високото си ниво от 22 години.
Икономистите и финансовите пазари очакваха пауза в агресивната кампания на Фед за повишение на лихвите, след като няколко от ръководителите в централната банка дадоха индикации, че очакват по-нататъшно забавяне на темпа на растеж на щатската икономика, която продължава да абсорбира ефектите от по-високите лихви.
В изявлението на Фед след вчерашното заседание се посочва, че “икономическата активност с разраства с по-бързи темпове през третото тримесечие”, което наскоро озадачи някои икономисти.
Въпреки че Фед агресивно повишаваше лихвите на 11 пъти от март 2022 г. в опит да се бори с инфлацията, щатската икономика не само че избягва рецесията досега, но и отчете 4.9% ръст на годишна основа през третото тримесечие, което се дължи основно на солидните потребителски разходи.
Важността на доходността по държавните цени книжа
Изненадващата устойчивост на икономиката е една от причините за повишението на доходността по щатските държавни ценни книжа напоследък, като тази по 10-годишните облигации се движи близо до прага от 5%, макар че падна под 4.8% вчера, след като от министерството на финансите обявиха, че ще емитират малко по-малко количество дълг, отколкото инвеститорите очакваха.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви вчера, че централната банка следи отблизо повишаващата се доходност по държавните облигации, които “може да имат значение при бъдещи решения относно лихвите.”
“Финансовите условия бяха затегнати значително в последните месеци,” заяви Пауъл. “ Тъй като постоянните промени във финансовите условия могат да окажат отражение върху пътя на паричната политика, ние следим отблизо случващото се на финансовите пазари.“
Инфлацията в страната отстъпва значително от достигнатия през миналото лято 40-годишен връх, но остава над целевото ниво от 2% на банката.
Нажежената до червено икономика би могла да затрудни борбата на Фед с инфлацията и евентуално да неутрализира част от напредъка, осъществен през последната година.
Малко вероятно е обаче икономическият растеж от третото тримесечие да се запази, просто защото това е аномалия. В петте години преди пандемията от COVID-19, в периода 2014 – 2019 г., ръстът на БВП е средно 2.6%, според министерството на търговията.
От Фед са казвали, че трябва да видят постоянен икономически растеж, който е “под традиционните нива”, за да са сигурни, че инфлацията върви към нивото от 2%, тъй като голямото търсене би могло да поддържа известен възходящ натиск върху цените.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Авиокомпания вече доставя багажа ви в хотела
преди 2 минНай-добре платените пилоти от Формула 1
преди 40 минГуби ли инерция най-бързо растящата голяма икономика в света?
преди 42 минАвиоиндустрията очаква рекорден брой пътници през 2025 г.
преди 1 часНай-голямото коледарско шествие в страната организират във Враца
преди 2 часаЩе разработват иновации в шест нови училищни лаборатории
преди 2 часаПрочети още
Мексико вписва в Конституцията формите за женски род на висши политически длъжности
darik.bgЕС готви пакет от санкции срещу Грузия
darik.bgСлед 150+ концерта на 5 континента: Тейлър Суифт завърши турнето си The Eras Tour
darik.bgЯсни са първият класирал се и първият отпаднал от Шампионската лига
dsport.bgСамо два отбора в Европа ще завършат годината с повече мачове от Лудогорец
dsport.bgТайните оръжия за красива коса, събрани в специален комплект
9meseca.bg9 опции за обзавеждане, с които ще направите малкия апартамент визуално по-голям
idei.bgНови приложения на кофичките от кисело мляко
idei.bg6 мита за разчистването
idei.bg