До края на януари 2025 г. предприятията и самоосигуряващите се лица, които през четвъртото тримесечие на миналата година са удържали авансов данък върху изплатените доходи, трябва да подадат декларация за дължими данъци.

Тя се подава само по електронен път през Портала за електронни услуги на НАП, уточняват от приходната агенция.

Формулярът за дължими данъци за последното тримесечие на 2024 г. се представя в НАП и за окончателните данъци, удържани върху доходите на чуждестранни физически лица у нас (например върху възнаграждения за технически услуги, доходи от лихви и др.), както и за окончателните данъци, удържани върху доходите на местни и чуждестранни физически лица, като например върху доходите от дивиденти и ликвидационни дялове и др.

Декларацията се подава и за данъци при източника по Закона за корпоративното подоходно облагане, като например данъци върху дивидентите и ликвидационните дялове в полза на чужди и местни юридически лица, които не са търговци, включително общините.

За целите на автоматичния обмен с други държави членки на Европейския съюз, предприятията и самоосигуряващите се лица - платци на доходи от наем, от авторски и лицензионни възнаграждения или от управление и контрол, които се облагат с окончателен данък по ЗДДФЛ/данък при източника по ЗКПО, начислени и/или изплатени в полза на лица, местни на друга държава членка на Европейския съюз, предоставят на НАП информация за тези доходи с декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО, подавана за четвъртото тримесечие на годината.

С този формуляр предприятията, регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност, декларират и данни от текущата си счетоводна отчетност към края на четвърто тримесечие на 2024 г.

Необходимо е дружествата да обявят наличните парични средства в касите, размера на вземанията, включително от предоставени заеми, от собственици - физически лица, работници, служители, лица, наети по договор за управление и контрол, и други, когато общият им размер към тази дата надхвърля 50 000 лв.