Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута ‘BBB’ с положителна перспектива, съобщават от пресцентъра на финансовото министерство.

Рейтингът на България е подкрепен от силната външна и фискална позиция на страната, в сравнение с държавите със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от членството в ЕС и дългогодишното функциониране на режима на паричен съвет.

От Fitch Ratings още отбелязват, че ниската производителност на труда и неблагоприятната демография имат възпиращ ефект върху потенциалния растеж в дългосрочен план.

Рейтинговата агенция посочва, че нестабилната политическа среда, която се наблюдаваше през последните години, повлия на изпълнението на реформите.

На прага на еврозоната

Положителната перспектива отразява перспективите за приемане на еврото, които биха довели до допълнително подобряване на външните показатели.

През февруари 2025 г. България подаде искане до Европейската комисия и Европейската централна банка за извънредни конвергентни доклади след изпълнение на всички номинални Маастрихтски критерии, включително критерия за ценова стабилност.

Докладите вероятно ще бъдат публикувани в началото на юни и ако оценката е положителна, това ще позволи на България да приеме еврото от януари 2026 г. Рейтинговата агенция отбелязва, че намира като цяло приемането на еврото в подкрепа на рейтинга.

БВП, инфлация и бюджетен дефицит

Fitch Ratings ревизира нагоре прогнозата си за растеж на БВП за 2025 г. на 3.1% от 2.5% през октомври 2024 г. поради по-силния растеж през предходната година и подобрената вътрешна политическа ситуация.

Силният номинален ръст на заплатите ще продължи да подкрепя потреблението. Рейтинговата агенция отбелязва, че, въпреки че остават предпазливи по отношение на капацитета и темповете на изпълнение на реформите, очаква средствата от ЕС да се увеличат и да подкрепят инвестиционната дейност.

Рейтинговата агенция очаква инфлацията да бъде средно 3.9% през 2025 г. спрямо 2.6% през 2024 година. Fitch Ratings не очаква инфлацията да попречи на влизането на България в еврозоната. Те прогнозират намаляване на инфлацията до 3% през 2026 г.

Рейтинговата агенция изчислява, че дефицитът на сектор „Държавно управление“ ще се увеличи до 2.8% от БВП през 2024 г. от 2% през 2023 г., отразявайки по-високите разходи за заплати и социални плащания.

Fitch Ratings прогнозира бюджетен дефицит от 2.7% през 2025 г., отразявайки по-нататъшно увеличение на заплатите в публичния сектор, доставките на военно оборудване (0.5% от БВП) и предвидените мерки за увеличаване на приходите.

Агенцията очаква дефицитът да намалее до 2.4% през 2026 г., поради допусканията им за по-високи разходи за отбрана и по-ниските очаквани средства от ЕС.

Фактори, които биха могли да доведат до положителни действия по рейтинга, са:

  • Потвърждение, че България е изпълнила критериите за конвергенция, както и по-голяма сигурност по отношение на вероятния момент за приемане на еврото и подобряване на потенциала за растеж.

Фактори, които биха могли да доведат до негативни действия по рейтинга, са:

  • Липса на напредък в присъединяването към еврозоната поради подновена политическа нестабилност или неизпълнение на критериите за конвергенция и по-слаби перспективи за икономически растеж.