"Изтъканият град"  на Toyota, умен град на стойност 10 млрд. долара в подножието на планината Фуджи, започва да придобива форма.

Японският автопроизводител обяви "града на бъдещето" през 2021 г. с обект с площ от 175 акра, който ще служи като експериментална платформа за усъвършенствани технологии като роботи, автономни автомобили и летящи коли. Името му е препратка към началото на Toyota като текстилна компания. 

През тази седмица Toyota предостави нова информация за „Изтъкания град“ по време на Изложението за потребителска електроника в Лас Вегас, като обяви, че първият етап от строителството на "живата лаборатория" вече е приключил, а официалното откриване е планирано за 2025 г.

Градът също така се очаква да приеме първите си жители тази година. Toyota обяви, че първите 100 жители ще се преместят в града през есента на 2025 г. Те ще бъдат предимно служители на Toyota е техните семейства, като "Изтъканият град" в крайна сметка се очаква да има 2 000 "тъкачи."

“Изтъканият град” е част от опитите на Toyota да се ребрандира като компания в сферата на "мобилността", докато над основния ѝ бизнес с производството на автомобили надвисват буреносни облаци.

Най-големият автопроизводител в света се възползва от нарастващата популярност на хибридните автомобили, но заради бавните си действия по отношение на електромобилите бе подложен на натиск от страна на нови китайски компании за автомобили.

През ноември Toyota обяви сериозен спад в тримесечната си печалба и падащи продажби в Китай.

Компанията залага на това, че нейните инвестиции в напреднали технологии ще ѝ помогнат да се конкурира с компании като Tesla и BYD, като „Изтъканият град“ ще служи като експериментална платформа за най-футуристичните идеи.

Toyota обяви през 2021 г., че градът ще разполага с оборудвани с изкуствен интелект (AI) умни домове и организация на движението с три различни вида улици, по които ще се движат роботаксита, велосипедисти и пешеходци.

Проектиран от Бярке Ингелс, архитектът, който стои зад новия Световен търговски център в Ню Йорк и централите на Google в Калифорния и Лондон, в "Изтъканият град" също така ще бъде силно застъпена роботиката.

Председателят на Toyota, Акио Тойода, заяви по време на пресконференция, че в града може да има "роботи домашни любимци" за по-възрастните хора и персонални дронове, които от съображения за сигурност ще придружават бягащите за здраве.

Първата вълна "изобретатели", които се очаква да тестват своите продукти в Изтъкания град, не са чак толкова футуристични.

Сред тях са производители на климатици, производител за нудли и кампания за кафе, която е обещала да "проучи потенциалната стойност на кафето посредством футуристични изживявания."