
Краткосрочните наеми в Гърция вече ще се контролират по-строго от държавата. Два законопроекта от министерствата на туризма и на финансите в южната ни съседка въвеждат нова регулаторна рамка и налагат допълнителни такси върху сектора, съобщава Ekathimerini.
На Министерството на туризма се дава отговорност за проверките за спазването на правилата на този пазар.
Новото законодателство има няколко основни цели. От една страна, то трябва да защити туристическия продукт от произвол и предлагане на неподходящи имоти, както и да ограничи нелоялната, според хотелиерите, конкуренция от страна на неконтролираните краткосрочни наеми.
От друга страна, законопроектите целят увеличаване на държавните приходи от тази дейност. Те са и опит да се успокои социалното недоволство от липсата на достъпни жилища под наем, тъй като се предполага, че за част от собствениците на имоти вече ще бъде по-трудно да ги отдават през платформи като Airbnb и, поне на теория, част от жилищата ще се върнат на пазара за дългосрочни наеми.

Имотите, които се отдават под наем за кратки периоди, вече трябва да отговарят на определени критерии. Те трябва да са площи с основно предназначение и да имат естествено осветление, вентилация и климатизация. Трябва да имат застраховка гражданска отговорност за щети или злополуки, които могат да бъдат причинени от наемателите и собствениците, да притежават подписан сертификат от професионален електротехник, пожарогасители и датчици за дим, както и релета за прекъсване на електрозахранването и за защита от токов удар.
Аварийните изходи и указанията за действия при аварии трябва да са ясно обозначени, като в допълнение имотите трябва да притежават удостоверение за микоза и обезпаразитяване. Те също трябва да бъдат оборудвани с комплект за първа помощ и водач с телефони за спешни случаи.
За определяне на съответствието с горните спецификации могат да се извършват проверки на място на наетия имот, който е деклариран в специалната платформа на Независимия орган за публични приходи (AADE) от служители на Министерството на туризма и от смесени екипи за проверка със служители на AADE.
Мениджърите на имотите ще бъдат информирани най-малко 10 дни преди проверката по подходящ начин. При преценка на държавните служители, извършващи проверката, те могат да поискат и съдействието на полицията.

Собствениците, които отдават под наем три или повече имота, вече се класифицират като бизнес оператори. Това означава, че те трябва да плащат 13% ДДС и подлежат на допълнителни данъци, включително имуществени и социалноосигурителни вноски.
Корпоративните дружества ще бъдат изправени пред по-висока данъчна ставка от 22%. Тези промени имат за цел да намалят укриването на данъци на пазара за краткосрочни наеми.
Собствениците, отдаващи един или два имота, вече трябва да плащат такса за настаняване от 1.50 евро на резервация. Тя няма да представлява голяма финансова тежест за тях, но ще гарантира участието им в актуализираната данъчна система.
Освен това наемите с продължителност над 60 дни вече ще се класифицират като дългосрочни наеми и няма да се допускат в платформите за краткосрочни наеми. Този регламент има за цел да разграничи краткосрочните туристически наеми от дългосрочните договори, което в крайна сметка ще защити пазара на жилища.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 2 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 2 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 3 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 4 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 4 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 5 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgСедем години изгнание – ходенето по мъките за Динозавъра от Севера
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg