Глобалната уелнес индустрия е оценена на 6.32 трлн. долара през 2023 г., според нов доклад на Global Wellness Institute, цитиран от Bloomberg. Това е с 25% повече, в сравнение с 2019 г., което я прави по-голяма от спортната и от фармацевтичната индустрии.

“Ръстът е дори още по-голям от това, което бяхме прогнозирали,” казва Катрин Джонсън, един от авторите на доклада Global Wellness Economy Monitor. Тя допълва, че уелнес индустрията е била подкрепена от фокуса върху здравето и благосъстоянието в резултат на пандемията.

Изследване на организацията с нестопанска цел предполага, че тенденции, като застаряващото население, хроничните болести и засиления фокус върху умственото здраве, са спомогнали за растежа.

Тази зашеметяваща цифра се дължи отчасти на широката дефиниция на уелнеса от страна на GWI. За нейните цели, уелнес е “активното участие в дейности, избори и начини на живот, които водят до цялостно здравословно състояние.”

Докладът проследява разходите в 11 сектора, в това число туризъм, недвижими имоти и обществено здраве.

За сравнение, McKinsey & Co., която разчита на данните от потребителските разходи в шест категории (по-добър сън и по-добро хранене, например), оцени стойността на глобалната уелнес индустрия на по-скромните 1.8 трлн. долара през януари 2024 г.

Най-големият от 11 сектора са персоналните грижи и красотата, който в доклада е оценен на 1.21 трлн. долара. Според показателите на доклада, тази категория включва бизнеси, като фризьорски салони и салони за маникюр, както и потребителските покупки на сапуни за баня.

Авторите казват, че хората може да възразят на това дали тези неща спадат към уелнеса, но продуктите в сегмента за лична хигиена и красота са рекламирани като “грижа за себе си.”

“Ние изчисляваме доларите, които се харчат за услуги и продукти,” заяви пред Bloomberg Офелия Янг, друг от авторите на доклада. Тя допълва, че в изследването авторите разглеждат уелнеса строго като икономическа трансакция.

“Много хора гледат на тези продукти, които използва и на дейностите, които извършват, като грижа за себе си и уелнес. Все повече компании пък рекламират тези продукти като такива.” 

Следващите две най-големи категории са здравословното хранене и отслабването, която е оценена на 1.09 трлн. долара, както и физическата активност с оценка от 1.06 трлн. долара.

В доклада се казва, че регионът с най-големи разходи на глава от населението за уелнес е Северна Америка, където се харчат по 5 768 долара годишно. Разходите в Европа, която е класирана на второ място по този показател, възлизат на 1 794 долара.

Най-бързо растящата категория са уелнес имотите — жилищни и търговски сгради, които подкрепят здравето на хората в тях. Те са оценени на 438.2 млрд. долара, като отчитат среден ръст от 18.1%.

Това може да включва всичко - от офиси с умни системи за филтриране на въздуха до огромни фитнеси с удобства, като сауни или умни системи за контрол на температурата.

“Бизнеси, инвеститори и потребители започват да разбират, че ако искаме да оформяме благосъстоянието на хората, трябва да оформяме средата, в която те живеят,” казва Янг.

“Има много солидни доказателства, че физическата и социалната среда, в която живеем, са фундаментални за нашето здраве.”

Компании, като Well, се фокусират все повече върху пазара на уелнес имоти. Марката, която стартира като членски клуб в Ню Йорк, предстои да предложи първите си жилища в Маями през следващата година, като цените на домовете започват от 1.3 млн. долара. В Южна Флорида пък се строят още имоти.

Има също така нови компании, като Estate, предвождана от Сам Назарян и Тони Робинс, която планира да отвори 15 хотела и жилищни имоти и 10 центъра за дълголетие до 2030 г. Компанията се възползва от засилващото се желание на потребителите за дълголетие и добро здраве.

Хотелиерските компании стават все по-конкурентни, като популярността на уелнес туризма - сфера, оценена на 830 млрд. долара в доклада, нараства все повече сред потребителите.

Новата хотелска марка Siro, собственост на Kerzner, отвори първия си уелнес хотел в Дубай по-рано през годината. Всичко в него - от оборудването във фитнеса до храната и стаите са посветени на здравето и благосъстоянието. Друг хотел Siro се очаква да отвори в Черна гора през следващата година.

Когато в Лондон по-рано през годината отвори хотел Emory, четири етажа от него бяха отделени за уелнес клуба Surrenne, членството в който струва над 10 000 паунда (13 000 долара) на година.

Някои от другите категории в доклада са обществено здраве, превенция и персонализирана медицина (781 млрд. долара), както и традиционната и допълнителна медицина (553 млрд. долара).

Пазарът на умственото здраве се оценява на 233 млрд. долара, докато най-малките категории са спа центровете (137 млрд. долара), термалните и минералните извори (63 млрд. долара) и уелнесът на работното място (51.8 млрд. долара). В доклада се посочва, че има известно припокриване между отделни категории.

В него също така се прогнозира, че с продължаващото възстановяване на различните сектори след пандемията стойността на уелнес икономиката може да достигне близо 6.8 трлн. долара до края на 2024 г.