
След повече от две години преговори участващите в тях държави не успяха да постигнат споразумение относно борбата със замърсяването с пластмаса.
Повече от 200 държави се срещнаха в Южна Корея за окончателния кръг от дискусиите.
Остават обаче сериозни разделения сред група от близо 100 страни с "големи амбиции", които призовават за постепенното премахване на пластмасата и държави производителки на петрол, които предупредиха, че това би се отразило на развитието на света.
"Целта на това споразумение е да сложи край на замърсяването с пластмаса, а не на самата пластмаса, която донесе големи ползи на обществата по света," заявиха представителите от Кувейт в последните часове на срещата.
През 2022 г. страните по света постигнаха съгласие, че е необходимо глобално споразумение в борбата със замърсяването с пластмаса и че то трябва да бъде сключено в рамките на две години предвид спешността на проблема.
От 1950 г. са произведени над 8 млрд. тона пластмаса в световен мащаб, но по-малко от 10% от тях са рециклирани, сочат оценки на ООН.
Вследствие на това милиони тонове пластмаса попадат в океаните и моретата, оказвайки сериозна заплаха за дивата природа и околната среда. Птици, риби и китове могат да бъдат наранени или убити, ако се оплетат в пластмасови отпадъци или ги погълнат по погрешка.
Пластмасата също така се произвежда от изкопаеми горива и в момента допринася с 5% към глобалните емисии на парникови газове, така че усилията за ограничаването ѝ биха могли да подпомогнат и усилията в борбата с климатичните промени.
Срещата в Пусан, Южна Корея трябваше да е пета и последна за Междуправителствения комитет за преговори на ООН, но в крайна сметка страните на успяха да преодолеят своите различия и не спазиха ключовия двегодишен срок за изготвянето на споразумение.
"Няколко съществено важни въпроса ни пречат да постигнем цялостно споразумение," заяви председателят на преговорите Луис Ваяс Валдивиесо.
Въпреки че се обсъждат много въпроси, основното разделение е около Член 6 - дали трябва да има ангажимент за намаляване на произведената пластмаса или просто да се направи опит за намаляване на пластмасовите отпадъци чрез увеличаване на усилията за рециклиране.
Оформи се група от около 95 държави, сред които Великобритания, ЕС,Африканска група и много южноамерикански държави, които призоват Член 6 да бъде правно обвързващ ангажимент за намаляване на производствените нива.

"Ние носим тежестта на очакванията на нашите граждани, които разчитат на нас да защитим тях и околната среда от кризата със замърсяването с пластмаса," заяви Камила Сепеда, главният преговарящ на Мекиско, която говори от името на тази група на последното заседание.
"Трябва да направим всичко по силите си, за да отговорим на тези очаквания."
Нейното изказване бе посрещнато със силни аплодисменти в залата, но група произвеждащи петрол държави, сред които Саудитска Арабия, Иран, Кувейт и Русия, оказаха силна съпротива.
Търсенето на петрол в повечето сектори се очаква да се понижава от 2026 г., тъй като страните преминават към по-чисти технологии като електромобили, но пластмасата е един от пазарите, които се очакват да продължат да растат. Това може да обясни защо тези държави са особено загрижени относно поставянето на каквито и да били глобални цели за намаляване на нивата на производство.
"Опитите за постепенно премахване на пластмасата, вместо да се обърне внимание на въпроса с производството на пластмаса, рискува да подкопае глобалния прогрес и да изостри икономическото неравенство," заяви Салман Аладжми, делегат от Кувейт.
Индия също изрази загрижеността си относно включването на ангажименти за намаляване на производството на пластмаса на основание, че това би могло да се отрази на правото ѝ да се развива.
Екологични благотворителни организации и учени изразиха своето дълбоко разочарование, че преговорите са се провалили и изказаха опасения относно влиянието на индустрията на изкопаемите горива.
Мозъчният тръст InfluenceMap е установил, че нефтохимическата промишленост се е намесила десетки пъти по споразумението посредством изявления на компании, социални медии и отговори на консултации, а 93% от тези случаи не са били в подкрепа на усилията за ограничаване на производството на пластмаса.
В доклада обаче се подчертава, че тези усилия са били компенсирани от положителната подкрепа от страна на ключови производители на пластмасови продукти като Unilever, Mars и Nestlé, които искат последователно глобално регулиране по въпроса.
"Разочароващо е, че консенсуса между всички нации остава неуловим, което забавя допълнително съществено важните действия за слагане на край на замърсяването с пластмаса“, заяви за провала на преговорите Джоди Русел, която отговаря за устойчивостта в Nestlé.
"Това също така не предоставя сигурността, че бизнесът трябва да мобилизира инвестиции и мащабни решения."
Очаква се, че страните ще се съберат отново през следващата година, за да се опитат да достигнат до споразумение, но Ерик Линдеберг, мениджър глобална политика по пластмасите в World Wide Fund for Nature (WWF), заяви пред BBC, че групата на 95-те държави трябва да сключи свое споразумение.
"Политическата реалност е, че повечето държави по света искат това – това е положителния извод, който можем да направим. Тези държави не трябва да приемат нищо по-малко от това, което искат. Те вече са толкова много, че един договор би имал огромен ефект върху слагане на край на замърсяването с пластмаса и тази опция би трябвало да бъде на масата."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 2 часаБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 2 часаВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 4 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 4 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 4 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 5 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgНа живо: Григор води с пробив в третия сет срещу Муте
dsport.bgОфициално: Левски се раздели с ненужен вратар
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg