Големи европейски енергийни компании удвоиха усилията си в сферата на петрола и природния газ през 2024 г.

Те се фокусираха върху краткосрочните печалби, забавяйки, а на моменти вървейки и срещу поетите от тях климатични ангажименти, като вероятно ще се придържат към тази промяна и през 2025 г.

Отстъплението идва, след като правителства по света забавиха въвеждането на политики за чиста енергия и постигането на цели в тази посока, на фона на по-високите енергийни разходи скочиха след руската инвазия в Украйна през 2022 г. 

Големи енергийни компании, инвестирали сериозно в прехода към чиста енергия, установиха, че представянето им изостава, в сравнение с щатски конкуренти - като Exxon и Chevron, запазили фокуса си върху петрола и природния газ.

На фона на всичко това, компании, като BP и Shell, през тази година рязко забавиха плановете си да похарчат милиарди за проекти в сферата на вятърната и слънчевата енергия, като пренасочиха разходите си към петролни и газови проекти, които са с по-висок марж на печалба.

BP, която преди това се целеше в 20-кратко увеличение на възобновяемата енергия през настоящото десетилетие до 50 гигавата, обяви през декември, че ще отдели почти целия си бизнес с офшорни проекти за вятърна енергия в смесено дружество с японската компания JERA.

Shell, която преди време обяви намерение да се превърне в най-голямата компания за електроенергия в света, до голяма степен спря инвестициите си в нови офшорни вятърни проекти, излезе от пазарите на електроенергия в Европа и Китай и занижи целите си за намаляване на въглеродните емисии.

Норвежката държавна компания Equinor също забави разходите си за добив на възобновяема енергия.

"Геополитически сътресения, като инвазията в Украйна, отслабиха стимулите за директорите на компании да дават приоритет на прехода към нисковъглеродно производство на фона на високите цени на петрола и променящите се очаквания на акционерите," казва пред Reuters Роън Боуотър, анализатор в Accela Research.

Според него BP, Shell и Equinor са намалили разходите за нисковъглеродно производство с 8% през 2024 г.

От Shell са заявили пред Reuters, че запазват ангажимента си компанията да се превърне в енергиен бизнес с нетни нулеви емисии до 2050 г. и продължават да инвестират в енергийния преход. От Equinor посочват:

"Сегментът на офшорната вятърна енергия премина през трудни времена в последните няколко години заради инфлацията, увеличението на разходите, забавянията по веригата на достави, а Equinor ще продължи да действа селективно и дисциплинирано в своя подход."

Трудни климатични условия

Отстъплението на петролните компании е лоша новина за усилията за смекчаване на климатичните промени. Глобалните въглеродни емисии, които улавят топлината, се очаква да нараснат до нов връх през 2024 г., която ще бъде най-топлата година в историята.

2025 г. се очаква да бъде поредната бурна година за оценявания на 3 трлн. долара енергиен сектор със завръщането в Белия дом на скептично настроения към климатичните промени Доналд Тръмп.

Китай, която е най-големият вносител на суров петрол в света, се опитва да съживи своята отслабваща икономика, което потенциално ще увеличи търсенето на петрол.

Европа е изправена пред продължителна несигурност във връзка с войната в Украйна и политическите сътресения във Франция и Германия.

Цялото това напрежение се показа на срещата на ООН, посветена на изменението на климата, в Баку през ноември, когато президентът на страната домакин Илхан Алиев определи петрола и газа като "дар от Бога".

Тази среща на върха доведе до глобално споразумение за финансирането в климатичната сфера, но разочарова онези, които се надяваха, че правителствата ще се обединят около постепенния отказ от петрола, природния газ и въглищата.

Енергийните компании ще следят дали Тръмп ще спази обещанията си да отмени знакови „зелени“ политики на Джо Байдън, които стимулираха инвестиции във възобновяема енергия в САЩ.

Тръмп е заявявал, че ще извади САЩ от глобалните усилия в сферата на климата и назначи Крис Райт, който също е скептично настроен по отношение на климатичните промени, за министър на енергетиката.

Търсене на петрол

Във възобновените усилия на големите петролни компании по отношение на петрола и газа има и потенциални клопки.

Ръстът на търсенето в Китай, която движеше глобалните цени в продължение на две десетилетия, се забавя, като се увеличават признаците, че потреблението на бензин и дизел достига плато.

В същото време, ОПЕК и водещи страни производителки на петрол отлагаха многократно плановете си за отмяна на ограниченията в производството, докато други държави, предвождани от САЩ, увеличават добива на петрол.

В резултат на това анализатори очакват петролните компании да се сблъскат с по-сериозни финансови ограничения през следващата година.

Нетният дълг на петте най-големи западни петролни гиганта се очаква да се увеличи до 148 млрд. долара през 2024 г., в сравнение с 92 млрд. долара през 2022 г., според прогнози на LSEG.