
Големи европейски енергийни компании удвоиха усилията си в сферата на петрола и природния газ през 2024 г.
Те се фокусираха върху краткосрочните печалби, забавяйки, а на моменти вървейки и срещу поетите от тях климатични ангажименти, като вероятно ще се придържат към тази промяна и през 2025 г.
Отстъплението идва, след като правителства по света забавиха въвеждането на политики за чиста енергия и постигането на цели в тази посока, на фона на по-високите енергийни разходи скочиха след руската инвазия в Украйна през 2022 г.
Големи енергийни компании, инвестирали сериозно в прехода към чиста енергия, установиха, че представянето им изостава, в сравнение с щатски конкуренти - като Exxon и Chevron, запазили фокуса си върху петрола и природния газ.
На фона на всичко това, компании, като BP и Shell, през тази година рязко забавиха плановете си да похарчат милиарди за проекти в сферата на вятърната и слънчевата енергия, като пренасочиха разходите си към петролни и газови проекти, които са с по-висок марж на печалба.
BP, която преди това се целеше в 20-кратко увеличение на възобновяемата енергия през настоящото десетилетие до 50 гигавата, обяви през декември, че ще отдели почти целия си бизнес с офшорни проекти за вятърна енергия в смесено дружество с японската компания JERA.
Shell, която преди време обяви намерение да се превърне в най-голямата компания за електроенергия в света, до голяма степен спря инвестициите си в нови офшорни вятърни проекти, излезе от пазарите на електроенергия в Европа и Китай и занижи целите си за намаляване на въглеродните емисии.
Норвежката държавна компания Equinor също забави разходите си за добив на възобновяема енергия.
"Геополитически сътресения, като инвазията в Украйна, отслабиха стимулите за директорите на компании да дават приоритет на прехода към нисковъглеродно производство на фона на високите цени на петрола и променящите се очаквания на акционерите," казва пред Reuters Роън Боуотър, анализатор в Accela Research.
Според него BP, Shell и Equinor са намалили разходите за нисковъглеродно производство с 8% през 2024 г.
От Shell са заявили пред Reuters, че запазват ангажимента си компанията да се превърне в енергиен бизнес с нетни нулеви емисии до 2050 г. и продължават да инвестират в енергийния преход. От Equinor посочват:
"Сегментът на офшорната вятърна енергия премина през трудни времена в последните няколко години заради инфлацията, увеличението на разходите, забавянията по веригата на достави, а Equinor ще продължи да действа селективно и дисциплинирано в своя подход."

Трудни климатични условия
Отстъплението на петролните компании е лоша новина за усилията за смекчаване на климатичните промени. Глобалните въглеродни емисии, които улавят топлината, се очаква да нараснат до нов връх през 2024 г., която ще бъде най-топлата година в историята.
2025 г. се очаква да бъде поредната бурна година за оценявания на 3 трлн. долара енергиен сектор със завръщането в Белия дом на скептично настроения към климатичните промени Доналд Тръмп.
Китай, която е най-големият вносител на суров петрол в света, се опитва да съживи своята отслабваща икономика, което потенциално ще увеличи търсенето на петрол.
Европа е изправена пред продължителна несигурност във връзка с войната в Украйна и политическите сътресения във Франция и Германия.
Цялото това напрежение се показа на срещата на ООН, посветена на изменението на климата, в Баку през ноември, когато президентът на страната домакин Илхан Алиев определи петрола и газа като "дар от Бога".
Тази среща на върха доведе до глобално споразумение за финансирането в климатичната сфера, но разочарова онези, които се надяваха, че правителствата ще се обединят около постепенния отказ от петрола, природния газ и въглищата.
Енергийните компании ще следят дали Тръмп ще спази обещанията си да отмени знакови „зелени“ политики на Джо Байдън, които стимулираха инвестиции във възобновяема енергия в САЩ.
Тръмп е заявявал, че ще извади САЩ от глобалните усилия в сферата на климата и назначи Крис Райт, който също е скептично настроен по отношение на климатичните промени, за министър на енергетиката.
Търсене на петрол
Във възобновените усилия на големите петролни компании по отношение на петрола и газа има и потенциални клопки.
Ръстът на търсенето в Китай, която движеше глобалните цени в продължение на две десетилетия, се забавя, като се увеличават признаците, че потреблението на бензин и дизел достига плато.
В същото време, ОПЕК и водещи страни производителки на петрол отлагаха многократно плановете си за отмяна на ограниченията в производството, докато други държави, предвождани от САЩ, увеличават добива на петрол.
В резултат на това анализатори очакват петролните компании да се сблъскат с по-сериозни финансови ограничения през следващата година.
Нетният дълг на петте най-големи западни петролни гиганта се очаква да се увеличи до 148 млрд. долара през 2024 г., в сравнение с 92 млрд. долара през 2022 г., според прогнози на LSEG.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg