
Според Google, основното значение на това да „гугълваш“ нещо – въвеждане на ключови думи и преглеждане на връзки, изображения и откъси от информация, е почти зад гърба ни.
Във вторник технологичният гигант представи визията си за бъдещето на търсенето в мрежата, въвеждайки поредица от актуализации, които целят да превърнат търсачката му от кутия за обработка на ключови думи в система от „цифрови агенти“, които могат да обхождат мрежата и да отговарят на въпроси въз основа на реалната среда, вкусовете и предпочитанията на човек.
Фокусът на Google върху изкуствения интелект идва в момент, в който създателите на съдържание – особено независимите – вече изразиха загриженост относно това как популярността на генерираните от изкуствен интелект отговори може да застраши бизнеса им.
Сигналите, дадени по време на годишната конференция за разработчици на компанията, подчертават, че най-важният бизнес на Google е изправен пред по-голяма конкуренция от всякога.
Чатботове, като ChatGPT, и търсачки, задвижвани от изкуствен интелект, например Perplexity, предлагат алтернативен начин за намиране на информация и свършване на работа – две задачи, които са в центъра на основния бизнес на Google.
Новообявените инструменти могат да се разглеждат като стъпка напред в усилията да се докаже, че почти 30-годишната търсачка не губи своята актуалност в ерата на изкуствения интелект. Според Сундар Пичай, главен изпълнителен директор на Google и компанията майка Alphabet:
„Това, което ми казва целият този напредък, е, че сега навлизаме в нова фаза на промяната на платформата за изкуствен интелект, където десетилетия изследвания вече се превръщат в реалност за хора, бизнеси и общности по целия свят“.

Режим с изкуствен интелект
Google разширява режима с изкуствен интелект, който преди това беше достъпен само за регистриралите се за тестване на ранни функции чрез програмата Labs, до всички потребители в САЩ чрез приложението Google.
Това е стъпка отвъд AI Overviews - генерираните от изкуствен интелект отговори, които потребителите виждат в горната част на резултатите.
Основната разлика между режима с изкуствен интелект и стандартното търсене в Google е начинът, по който се обработват заявките.
Вместо просто да разглежда целия въпрос, режимът с изкуствен интелект разделя заявките на подтеми и генерира допълнителни търсения въз основа на тези подтеми, за да предостави по-конкретен отговор.
Google казва, че AI Mode скоро ще използва историята на търсенията на потребителя, за да персонализира допълнително отговорите, а ползвателите ще могат да го свързват и с други приложения на Google, като например Gmail.
Освен начина, по който обработва въпроси, AI Mode се очаква да предложи два ключови нови начина за търсене: единият, който ще обработва задачи от името на потребителя, и друг, който ще му позволява да показва на Google обкръжението си, използвайки камерата на телефона си.
Въпреки че AI Mode вече е общодостъпен в САЩ, тези две специфични функции ще изискват от потребителите да се регистрират в Labs.
Технологията Project Mariner на Google, която компанията обяви като изследователски прототип миналата година, ще може да изпълнява определени задачи от името на човек и да отговаря на въпроси, които обикновено изискват няколко стъпки.
Например, човек може да зададе въпрос, като „Намери два билета за мача на Reds тази неделя на долното ниво на стадиона“, и Google ще анализира опциите и цените, ще попълни формуляри автономно и след това ще извлече билети, които отговарят на критериите на потребителя.
Първоначално технологията ще бъде достъпна за закупуване на билети, резервации в ресторанти и организиране на срещи чрез услуги, като Ticketmaster, StubHub, Resy и Vagaro, а през следващите месеци ще се появи в секцията Labs на приложението Google.
Режимът с изкуствен интелект в приложението също получава нова функция, която позволява на потребителите да задават въпроси за света около тях.
Визуалното търсене не е новост за Google - инструментът Lens на компанията вече позволява на потребителите да задават въпроси за направени от тях снимки.
Но този режим развива идеята, като показва на Google какво вижда човек в реално време. Целта е да се улесни търсачката да отговаря на въпроси за сложни задачи, които са трудни за описание – например дали конкретният болт в кутията с инструменти е с правилния размер за рамката на велосипеда, който човек поправя – само като се насочи телефон към него и се зададе въпросът.
Google вече предостави функцията за визуално търсене на потребителите в своя асистент Gemini на Android, който сега се разширява и за iPhone. Но съобщението от вторник показва, че гигантът я вижда като ключова и за бъдещето на своята търсачка.
Някои от новите възможности за търсене се припокриват с тези, налични в асистента Gemini, което потенциално може да причини объркване сред потребителите.
Роби Стайн, вицепрезидент по продуктите за търсене в Google, каза пред CNN, че търсенето е пригодено за учене, докато Gemini е помощник за задачи, като генериране на код и писане на бизнес планове, както и за отговаряне на въпроси.

Конкуренцията на Google
Търсачката на Google е основният инструмент за намиране на информация онлайн от близо три десетилетия.
Но тази позиция е оспорвана повече от всякога поради разпространението на услуги с изкуствен интелект от компании, като OpenAI и Perplexity, както и от други технологични гиганти, като Apple, Amazon и Microsoft – всички от които са обновили или са в процес на обновяване на своите виртуални асистенти с усъвършенствани възможности с изкуствен интелект.
OpenAI - главният конкурент на Google в пространството на асистентите с изкуствен интелект, пусна собствена търсачка.
Засилената конкуренция стана очевидна по-рано този месец, когато Еди Кю, старши вицепрезидент на Apple по услугите, разкри в съдебни показания, че търсенията с Google в браузъра Safari през април са намалели за първи път от 2002 г. насам, съобщи Bloomberg.
Google отхвърли това твърдение, заявявайки, че се наблюдава „общ ръст на заявките в търсенето“, включително тези, идващи от устройства на Apple.
Компанията за пазарни проучвания Gartner изчисли миналата година, че обемът на търсачките ще спадне с 25% до 2026 г., тъй като потребителите се насочват към инструменти с изкуствен интелект.
Но Пичай, по време на разговор с репортери, каза, че актуализациите отразяват новите начини, по които хората използват търсачката на неговата компания.
„Когато погледна напред, виждам проблясъци на проактивен свят, свят на действия. Всичко това ще продължава да се подобрява.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Българската стартъп екосистема отстъпва от глобалните си позиции през 2025 г.
преди 5 часа90% от билките, събрани у нас, се изнасят
преди 5 часаКъде в ЕС има най-много и най-малко коли?
преди 5 часаGoogle праща гугълването в историята
преди 6 часаИсторията на мистериозното съкровище, открито в Чехия
преди 6 часаКлимат срещу шоколад: Кризата расте
преди 7 часаПрочети още
Куриоз: Съдят Джей Ло, че публикава снимки...на самата нея
darik.bgТръмп представи футуристичния план за отбрана „Златен купол“
darik.bg„Това не е моята война“: Тръмп отново заплаши, че може да остави ролята на медиатор за Украйна
darik.bgЙовичевич: Финалът ще бъде като Ел Класико, искам да донесем требъл на Лудогорец (ВИДЕО)
dsport.bgОтвориха за продажба за феновете на ЦСКА най-добрите места на „Васил Левски“
dsport.bgСемейството на Пепа прасето вече е 5-членно
9meseca.bg