
Когато Анастасиос Закалкас издърпва въжетата от водата в своята ферма за миди в Егейско море миналия месец, проблемът е ясен: те не са пълни с мекотели, както би трябвало да бъде по време на прибиране на реколтата, а вместо това има напукани, празни черупки.
Това е вторият път в рамките на три години, в който рекордните морски температури удрят реколтата от миди в Северна Гърция, където местните регистрират 90% спад в улова през 2024 г.
Следващата година също ще бъде лоша, прогнозира Закалкас, защото люпилните за предстоящия сезон са празни. „Претърпяхме 100% крах за следващата година“, казва 35-годишният рибар за The Independent, застанал на борда на лодката си в една хубава сутрин в края на октомври.
„Не знаем как ще изкарваме прехраната си през новата година. Нашата основна и единствена работа са мидите”.
Подобно на други средиземноморски страни, Гърция е особено податлива на изменението на климата, което тази година доведе до температури над средните, суша и горски пожари. Засегнати са различни земеделски култури, сред които кестени, ябълки и череши.
Учените казват, че екстремното време, свързано с глобалното затопляне, може да донесе лоши новини и в сектора на аквакултурите.
Поредица от горещи вълни удариха Гърция през юли, изпращайки температурите на морската вода в залива Термаикос - основната зона за производство на миди, над 30 градуса по Целзий в продължение на дни - твърде горещо, за да оцелеят мекотелите.
За последно в Гърция е имало масова смърт на миди през 2021 г., но учените прогнозират, че това няма да се повтори след още 10 години, според изучаващия морските екосистеми биолог Костас Кукарас.
„Това показва, дори и на най-скептично настроените, че климатичната криза е тук“.
Докато световните лидери са на срещата на върха на ООН за климата COP29 в Баку, Кукарас казва, че правителствата трябва да помогнат на производителите да се справят с разходите, свързани с промените в климата.
„Ние сме много близо до колапса на отглеждането на миди в Гърция, така че държавата трябва да подкрепи тези хора“.
Продукцията на аквакултури в Гърция е на стойност над 619 милиона евро през 2021 г. - третата в Европа, след Франция и Испания, според Гръцката организация на производителите на аквакултури (HAPO).
Страната е сред основните европейски производители на средиземноморска мида и изнася почти всичките 20 000 тона, отглеждани на година от малки семейни предприятия.

Испания също страда от масово измиране на миди, въпреки че Кукарас казва, че секторът на Гърция е засегнат най-силно, тъй като почти всички нейни ферми са концентрирани в един и същи регион.
За около 100-те семейства, отглеждащи миди в малкия град на Закалкас - Кимина, бъдещето изглежда несигурно. Те търсят обезщетение от държавата, за да изплатят задълженията си, а други търсят работа във фабрики, посочва той.
„Страхуваме се“, допълва Сотирис Царос, който също отглежда миди. „Ако това се случи отново следващата година, всички ще напуснем и всичко, което съм направил като фермер през последните 30 години, ще изчезне.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Решенията за киберсигурност все по-достъпни за малкия и среден бизнес
преди 15 минНаша съседка инсталира скенер за тирове, намаляващ проверката от 7 часа на 2 мин.
преди 46 минПадението на Del Monte Foods: 138-годишна компания за консерви фалира
преди 1 часРоботи изиграха първия си официален футболен мач (ВИДЕО)
преди 1 часШест акции превръщат $10 000 в $65 688
преди 1 часЕмблемата на Bentley получи нови крила
преди 1 часПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgМач ЕкстрасенсИ: Баварската машина или най-добрият отбор в света (ВИДЕО)
dsport.bgЗнаков футболист пред завръщане в Ботев Пловдив
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg