Римският археологически обект Помпей ще ограничи броя на дневните посетители. Археологическият парк планира да приема до 20 000 души на ден и да въведе персонализирани билети от следващата седмица.
До мярката се стигна, след като рекордните 36 000 туристи посетиха мястото през първата неделя на октомври, когато входът в обекта беше безплатен, според местни медии.
Древният римски град в Южна Италия е погребан под пепел и скали след изригването на вулкана Везувий през 79 г. сл. Хр.
Близо четири милиона души са посетили главния му обект през 2023 г. – с една трета повече спрямо предходната година, според властите. Броят на посетителите се покачваше и в навечерието на пандемията през 2020 г., а през 2023 г. вече беше над нивата от преди COVID.
През октомври 2024 г. е имало повече от 480 000 посетители, което означава средно около 15 500 на ден. Най-натовареният месец досега тази година е май, когато посетителите достигат около 517 000 души, или по около 16 700 на ден.
„Работим върху поредица от проекти за премахване на човешкия натиск върху мястото, което може да създаде рискове както за посетителите, така и за уникалното и крехко наследство“, заяви директорът на парка Габриел Зухтригел, цитиран от The Independent.
Ръководството се опитва да привлече повече туристи към други древни места, свързани с Помпей, с безплатен автобус по проекта „Голям Помпей“, включително Стабия, Торе Анунциата и Боскореале.
„Мерките за управление на потоците и безопасността и персонализирането на посещенията са част от тази стратегия“, според Зухтригел.
„Ние се стремим към бавен, устойчив, приятен и немасов туризъм и преди всичко – разслоен на цялата територия около обекта на ЮНЕСКО, който е пълен с културни бижута за откриване“.
След пандемията притокът на милиони посетители в осеяните с туристи градове в някои случаи се повиши до нива над тези от 2019 г. Това заплашва да наруши живота на жителите и естествените екосистеми и да допринесе за замърсяването.
Помпей е опустошен от изригването на вулкана Везувий, което запазва участъци от него почти непокътнати под слой пепел за повече от 1000 години.
Около една трета от обекта все още не е разкопана. Той продължава да представлява огромен интерес за археолозите, предоставяйки най-пълна картина на ежедневния римски живот от преди векове.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
преди 7 часаКъде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
преди 7 часаБританските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
преди 8 часаКои са най-големите производители на мляко в ЕС?
преди 9 часаКакво представлява блокчейн и как работи?
преди 9 часаТоп 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
преди 11 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg