Мебелният гигант IKEA се съгласи да плати 6 млн. евро на правителствен фонд, компенсиращ жертвите на принудителен труд по време на комунистическата диктатура в Германия.

Политически и криминални затворници в страната по време на Студената война са били принудени да произвеждат мебели за IKEA. Разкритията излязоха наяве в шведски и германски медии преди повече от десетилетие, което накара компанията да проведе независимо разследване.

Затворниците са произвеждали мебели за IKEA още през 70-те и 80-те години на миналия век, установи разследването, проведено от одитори от Ernst & Young. От мебелния гигант по това време вероятно са били наясно, че е използван принудителен труд, се казва в доклада, цитиран от CNN.

Бившата Източна Германия беше окупирана от Съветския съюз от 1949 г. до 1990 г., който установи комунистическа държава, известна като Германската демократична република, или ГДР.

Десетки хиляди затворници бяха принудени да работят във фабрики, превръщайки страната в източник на евтина работна ръка, от което много западни компании се смята, че са се възползвали.

Много от политическите затворници на ГДР са влезли зад решетките заради противопоставяне на комунистическата власт. Тайната полиция Щази е шпионирала почти всеки аспект от ежедневния живот на хората.

В изявление от IKEA Германия обявиха, че доброволно ще вложат 6 милиона евро в новия правителствен фонд, създаден за предоставяне на компенсации на жертвите на източногерманската диктатура.

След десетилетни кампании от страна на жертвите, правителството в Германия предложи през 2021 г. да се създаде фонд, което ще влезе за гласуване в парламента през следващите седмици, въпреки че тази стъпка се разглежда като чиста формалност.

Плащането от страна на IKEA е резултат от продължили години преговори между германския клон на компанията и Съюза на асоциациите на жертвите на комунистическата диктатура (UOGK) - организация, която гарантира, че неправилно осъдените в комунистическа Германия получават правосъдие днес.

В изявление Валтер Каднер, главен изпълнителен директор и главен директор по устойчивост в IKEA Германия, каза:

„Ние дълбоко съжаляваме, че продукти на IKEA са произвеждани от политически затворници в ГДР. Откакто това стана известно, компанията работи за изясняване на ситуацията. Дадохме дума на засегнатите, че ще участваме в оказването на подкрепа и сме доволни, че можем да спазим обещанието си.“

Знаковото плащане на IKEA е първото по рода си. Този ход беше приветстван от организациите, които се застъпват за жертвите. Те се надяват, че други компании ще последват примера на мебелния гигант.

Според UOGK, IKEA е една от многото компании, възползвали се от принудителния затворнически труд в комунистическа Германия. От организацията предупредиха през 2012 г., че това е „само върхът на айсберга“ и призоваха компаниите да компенсират бившите затворници.

Евелин Зупке, специален представител на жертвите от ГДР в германския парламент, каза:

„Обещанието на IKEA да подкрепи фонда е израз на отговорен подход към справянето с тъмните глави в историята на компанията. Не можем да отменим страданията на затворниците, но можем да се отнасяме към тях с уважение днес и да ги подкрепяме.“