Уолтър Уанг взема пари назаем, за да придобие компания за производство на пластмасови тръби от своя баща - легендарен тайвански милиардер.

След това той разраства бизнеса седемкратно и натрупва собствено състояние, докато изживява американската мечта.

Миналата седмица президентът на САЩ Джо Байдън обяви ново правило на Агенцията за опазване на околната среда, според което в рамките на 10 години почти всички оловни тръби в страната трябва да бъда подменени с цел подобряване на качеството на питейната вода.

Една компания, която почти със сигурност ще се облагодетелства от това, е базираната в Лос Анджелис JM Eagle - един от най-големите производители на пластмасови тръби в света.

По-рано през месеца главният изпълнителен директор и собственик на JM Eagle Уолтър Уанг дебютира в тазгодишната класацията на Forbes на 400-те най-богати американци (под номер 374) с богатство в размер на 3.6 млрд. долара.

По-голяма част от него е свързана със собствеността му на JM Eagle, която има около 2 000 служители в три държави и която Forbes оценява консервативно на 2.8 млрд. долара (той също така притежава мажоритарен пакет в PTM, производител на тръби в Мексико).

Според Уанг, новият 10-годишен срок за подмяна на оловните тръби би трябвало да повиши приходите на неговата компания с 20% - 25%.

JM Eagle вече има най-големия единичен дял от около 10% в индустрията за производство на пластмаси и тръби в САЩ, според доклад от юли от страна изследователската компания IBISWorld. Почти всичките си продажби, с изключение на 3%, компанията генерира в Северна Америка, като 90% са в САЩ.

JM Eagle успява да изпъкне в стоков бизнес, който се конкурира по цени, казва Уанг, като продава всички видове приложение на пластмасови тръби, в това число най-често срещаните – от поливинилхлорид (PVC) и полиетилен (PE), които произвежда в 22 завода в Северна Америка.

По нейните тръби в момента тече вода, природен газ и електричество в множество щати и общини. Нейните PVC тръби се използват навсякъде - от националния парк Джошуа Три и Disneyland в Калифорния, през индианския резерват Форт Пек в Монтана до мегазаводa на Tesla в Остин, Тексас.

В началото на октомври компанията получава обаждане от веригите магазини Home Depot и Lowe’s за доставака на тръби в магазините в райони, засегнати лошо от урагана Хелън, докато големите вериги за търговия на дребно се готвят за възстановяване.

Въпреки размерите ѝ, Уанг все още счита компанията за семеен бизнес, а не просто такъв, който е бил наследен по начина, по който хората биха си помислили.

Уанг, който е син на легендарния тайвански милиардер Уанг Юнг-чин, взема 300 млн. долара заеми от банки и 30 млн. долара от баща си, за да купи JM Eagle именно от него през 2005 г., а след това разраства дейността на компанията над седем пъти.

Уанг се мести от Тайван в Бъркли, Калифорния, с майка си, когато е на девет години. Неговата по-голяма сестра Шер Уанг (която след това основава китайския гигант за производство на смартфони HTC Corporation и която за кратко беше най-богатата жена в Тайван през 2011 г.), тогава се обучавала в Калифорнийския университет - Бъркли.

Те живеели в къща на стойност 50 000 долара, за която платили със спестяванията на майка му, заделени като зестра за сестрите му, както и с 800 долара на месец от неговия баща милиардер.

При посещение на неговия чичо в САЩ колата им се чупи. След като се връща в Тайван, чичото успява да убеди баща му да им купи нова кола, за което той им предоставя 5 000 долара.

Уанг винаги е мечтал да поеме Formosa Plastics - компанията за производство на пластмасови изделия, която баща му основава и която в момента има пазарна капитализация от близо 10 млрд. долара.

След като се дипломира, Уанг започва работа в един от заводите на баща си като машинен оператор. През 1990 г. на купон, организиран от приятел, той се запознава с Шърли Фен, която завършила Калифорнийския университет и наскоро се върнала в Тайван. Шест месеца по-късно те вече са сгодени.

Уанг си изкачва във фирмената йерархия и в крайна сметка, става ръководител на J-M Manufacturing - щатско подразделение на Formosa. Когато обаче се опитва да се нанесе в президентския офис, баща му му нарежда да го напусне, настоявайки, че той не е президент по име.

Уанг получава шанс да проправи свой собствен път, когато баща му му предлага възможност да придобие J-M Manufacturing, оценена на 300 млн. долара, от Formosa през 2003 г. Има обаче и уловка – той трябвало да намери парите сам.

Уанг казва, че тогава печелел по около 100 000 долара годишно и допълва:

“Нито една банка не искаше дори да ме погледне”.

Освен това, баща му искал той да плати и допълнителни 30 млн. долара. Причината била, че му е син. След като месеци наред не успява да набере финансиране, баща му се съгласява да подпише гаранция от 30 млн. долара, а той успява да взема назаем останалите средства от 13 банки.

Труден период 

Само 4 дни след като подписва сделката през 2005 г., Уанг, който тогава бил на 40 г.ь е диагостициран с назофарингеален рак в стадий 4, а лекарите му казали, че му остава една година живот.

Уанг и Шърли отлитат за Хонконг, където той се подлага на 195 часа химиотерапия и 37 сесии лъчева терапия в рамките на шест месеца. След като решават, че лечението не действа, те прибягват до молитви и по съвета на приятел започват да практикуват гласолалия. Уанг казва пред Forbes:

“Когато гледаш смъртта в очите, си готов да опиташ почти всичко”.

Той се завръща излекуван в САЩ през 2006 г., което отдава на християнската си вяра, готов да ръководи новопридобитата си компания, която била с централа в Ню Джърси.

Американска мечта обаче не се сбъдва без американски проблеми – срещу JM Eagle (новото име на J-M Manufacturing, след като тя придобива PW Eagle през 2007 г.) е заведено дело през 2006 г., докато Уанг бил на химиотерапия.

Инженер, уволнен след оплакване на клиент, че поискал подкуп за разрешаване на гаранционен иск в негова полза, казва, че е бил освободен, защото е информирал, че JM Eagle е представяла погрешно качеството на тръбите, които продава.

Делото се проточва 14 години и включва три щата, 42 града и окръга. През 2013 г. федерален съдебен състав решава, че компанията съзнателно е произвеждала и продавала на държавни агенции тръби със занижено качество. През 2020 г. обаче районен съд посочва, че тя не трябва да плаща обезщетение.

“Знам, че не съм извършил нищо нередно,” казва Уанг за съдебното дело, което е причината той да откаже извънсъдебно споразумение, дори след като Formosa - съответник по делото, сключва такова и плаща 22.5 млн. плюс съдебни разходи през 2014 г.

Въпреки съдебните дела, “все още смятаме, че Америка е най-доброто място. Ако искате да започнете нещо, можете да го направите от нулата,” казва неговата съпруга Шърли, която няма участие в компанията на Уанг, но е съосновател и главен изпълнителен директор на базираната в Лос Анджелис Plastpro - производител на врати от фибростъкло.

Когато баща му умира през 2008 г., това било неочаквано, въпреки че бил на 91 г. “Мисля, че той очакваше да живее до 100 г.,” казва Уанг, което означавало, че той не е оставил завещание.

Това няма да се случи в тяхното семейство, казват Уанг и неговата съпруга. Преди около пет години Уанг започва да води трите си деца (които сега са в 20-те си години) в заводите, за да им показва как се управляват.

Те също така започват да говорят за наследството, в опит да избягат от азиатската културна традиция да не се говори по този въпрос.

Уанг казва, че има “многопоколенчески манталитет”, когато става въпрос за бизнес, на което и отдава своите успехи. “Не съм в този бизнес за 5 или 10 години, а до живот”, казва той пред Forbes.