Мобилното приложение на ОББ дава възможност на потребителите да инвестират автоматично рестото, което получават при покупки с банковата си карта.

Новата функция, която е разработена съвместно от банката и управляващото дружество KBC Asset Management, се казва ИнРесто и ще бъде достъпна в новата версия на мобилното приложение, което ще бъде активно след няколко дни, съобщиха от финансовата институция. 

В мобилното приложение клиентите ще могат да свържат една или повече от своите банкови карти с ИнРесто. След това сумата на всяка покупка ще се закръглява - например, ако купувате стоки за 14.60 лв., от картата ще бъдат изтеглени 15 лв.

"Рестото" от 40 стотинки ще отива в специална сметка и когато там се натрупа сума от 10 лв., тя автоматично ще отива в балансиран инвестиционен фонд на ОББ със среден рисков профил. 

Той управлява средствата на клиентите с цел да постига доходност, която исторически е по-висока от тази по разплащателните сметки, например.  

Питър Рубен, кънтри мениджър на KBC Груп в България, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на ОББ

Според Питър Рубен, кънтри мениджър на KBC Груп в България, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на ОББ:

"ИнРесто прави инвестициите по-лесни и по-достъпни. Очевидно на пазара има нужда от инвестиционни продукти. Приложението ще помага на клиентите ни да мислят в дългосрочен план и да си поставят финансови цели". 

Главният изпълнителен директор на KBC Asset Management Йохан Лема смята, че идеята на приложението е да свърже потреблението с инвестициите.

По думите му, статистиката от Белгия и Чехия, в които функцията вече работи, показва, че опцията за автоматични инвестиции с малки суми, но редовно, дава много добри резултати. 

Йохан Лема, главен изпълнителен директор на KBC Asset Management

Лема даде пример с коледните празници, когато всички увеличават покупките. С помощта на ИнРесто те ще могат успоредно с това да увеличат и своя инвестиционен портфейл. Той обяснява:

"Тази опция създава здравословни навици у потребителите - да инвестират малки суми, но редовно. По този начин се елиминира и голяма част от риска на финансовите пазари, които могат да се движат както нагоре, така и надолу. Когато влагаме средства всеки месец обаче, ние "изглаждаме" тази волатилност и намаляваме степента на риск". 

Според Татяна Иванова, изпълнителен директор "Дигитализация, данни и операции" на ОББ и иновационен лидер на KBC Груп в България, българите все повече се интересуват от възможностите за по-ефективно управление на техните средства.  Тя коментира:

"Средното проникване на инвестиционните продукти в България е едва 4%. В същото време, средният годишен ръст на картовите плащния е с между 30 и 40%, а банковите карти у нас са повече от броя на населението, тоест много от хората притежават по повече от една карта. Това е показател за увеличаващия се стандарт на живот". 

По думите ѝ, има широко разпространено схващане, че колкото повече потребяваме, толкова по-малко средства ни остават за спестявания, но ИнРесто има амбицията да опровергае тази теза. 

Татяна Иванова, изпълнителен директор "Дигитализация, данни и операции" на ОББ и Иновационен лидер на KBC Груп в България

В приложението на ОББ потребителите ще могат да изберат дали да инвестират само остатъка от закръглянето на всяка покупка или да приложат т. нар. "турбо" функция, която го умножава по две, по три или по пет.

Тази опция позволява много по-бързо увеличаване на инвестиционния портфейл за хората, които имат подобна цел. 

Инвестиционните фондове на KBC Asset Management управляват над 1.5 млрд. лв. и имат пазарен дял от 14% в България.