Индексите на Уолстрийт приключиха търговията в четвъртък с понижения, след като американската банка PacWest обяви, че проучва стратегически възможности за бъдещето си, включително и продажба на нов собственик.

Новината задълбочи страховете за здравето на банковия сектор в САЩ и удари акциите както на регионалните кредитори, така и на водещите финансови институции. 

Широкият индекс S&P 500 се понижи с 0.72%, което е четвъртата му поредна сесия на спад и първата подобна серия от февруари насам. Nasdaq Composite падна с 0.49%, докато Dow Jones Industrial Average регистрира загуба от 0.86%.

Книжата на PacWest Bancorp се сринаха с 51%, тези на Western Alliance Bancorp отчетоха спад от почти 39%, като търговията с акциите на компанията беше спирана многократно по време на сесията.

Акциите на Western Alliance паднаха с повече от 60%, но кредиторът отрече информацията, че проучва потенциална продажба.

Comerica и Zion Bancorporation загубиха около 12%. Индексът на регионалните банки KBW приключи търговията с понижение от 3.5%.

Канадската Toronto-Dominion Bank Group отмени придобиването на First Horizon Corp за 13.4 милиарда долара, предизвиквайки спад от 33% в акциите на американския кредитор. 

Сред най-големите банки в САЩ JPMorgan се понижи с 1.4%, а Wells Fargo загуби 4.25% от пазарната си капитализация.

Индексът на волатилността на борсата в Чикаго, известен още и като "индекса на страха", се покачи до цели 21 пункта, което е най-високото му ниво от края на март.

От 11-те секторни индекса в S&P 500, девет се понижиха, като най-силни бяха разпродажбите във финансовия (с 1.29%) и комуникационния (1.26%).

На стоковите пазари тази сутрин петролът отчете повишение, възстановявайки част от загубите, регистрирани през последните дни. 

Фючърсите на американския лек суров петрол добавиха 0.8% към стойността си до ниво от 69.13 долара за барел, докато тези на сорта брент поскъпнаха с 0.9%, до 73.15 долара за барел. 

Притесненията, че банковата криза в САЩ може допълнително да затрудни икономическия растеж, натежаха върху цената на суровината. За последния месец цената на "черното злато" се понижи с близо 15 на сто.