
Месец след като наводнения отнеха живота на най-малко 224 души, правителството на Испания одобри “платен климатичен отпуск” до четири дни годишно, който ще позволи на работещите да избягват да пътуват по време на извънредни метеорологични условия.
Няколко компании станаха обект на критики след бедствието от 29 октомври за това, че са разпоредили на служителите си да продължат да работят, въпреки издадения от метеорологичната служба червен код за лошо време.
От компаниите заявиха, че властите не са ги уведомили достатъчно изчерпателно и са изпратили предупрежденията на телефон прекалено късно по време на най-смъртоносните наводнения в Испания от десетилетия.
Новата мярка има за цел да “внесе промени в съответствие с извънредните климатични ситуации”, така че “нито един работник да не поема рискове”, заяви министърът на труда Йоланда Диас пред телевизия RTVE.
Ако властите обявят тревога за рискове, свързани с времето, “служителите трябва да се въздържат от посещение на работните си места”, каза още Диас.
Служителите могат да ползват намален работен ден след четиридневния период - механизъм, който вече съществува за спешни случаи, казаха от правителството.

Законодателните промени са вдъхновени от подобни закони в Канада, според RTVE. “На фона на отричането на климатичните промени от страна на дясното политическо пространство, испанското правителство е ангажирано със зелени политики,” казва още Диас.
Министърът на икономиката на Испания Карлос Куерпо предупреди, че разходите във връзка с екстремните метеорологични условия може да се удвоят до 2050 г., като правителството потвърди отпускането на 2.3 млрд. евро помощи за жертвите на наводненията.
Екстремните валежи зачестиха и са по-интензивни заради причинените от хората климатични промени в по-голяма част от света - най-вече в Европа, по-големи части от Азия, Централна и Източна Северна Америка и части от Южна Америка, Африка и Австралия.
Това е така, защото по-топлият въздух може да задържа повече водна пара. В резултат на това наводненията вероятно са станали по-чести и по-интензивни на тези места, но също така са повлияни от човешки фактори, като наличието на защита срещу наводнения и земеползването.
Всички смъртни случаи, с изключение на осем, са във Валенсия, където консервативният регионален президент Карлос Масон призна за допуснатите грешки, но отказа да подаде оставка, твърдейки, че безпрецедентните и “апокалиптични” мащаби на бедствието просто са претоварили системата.
Испания беше ударена отново от проливни дъждове две седмици след наводнения, което принуди 3 000 души да се евакуират в Малага.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Арестуваха ютюбър заради нанесени щети по болид от Ф1
преди 5 минДжон Рокфелер: Историята на първия американски петролен магнат
преди 14 минПромените в движението в София влязоха в Waze и Google Maps
преди 20 минСена затвори за плувци ден след историческото си отваряне
преди 1 часИнженерен пробив в пустинята: Как 250 чадъра охлаждат свещено място в Медина
преди 1 часОбщо 65% от компаниите у нас използват AI
преди 1 часПрочети още
Financial Times: Най-голямото пристанище в Европа се готви за война с Русия
darik.bgНетаняху номинира Тръмп за Нобелова награда за мир
darik.bgTikTok подготвя ново приложение за потребителите в САЩ
darik.bgЛудогорец обяви защитник от Мидтиланд
dsport.bgГригор счупи негативен рекорд в Оупън ерата
dsport.bgСлед трагедията: как футболният свят се обединява в подкрепа на семейството на Диаго Жота
9meseca.bg