Поредица от публикации, които станаха вайръл в интернет върдят, че Ryanair и други нискобюджетни авиокомпании скоро ще въведат „правостоящи седалки“, но компанията, цитирана от Business Insider, отрича това.

Бюджетните пътувания се увеличиха значително през последното десетилетие и е трудно да се намери по-евтин вариант от Ryanair, която е известна с цени на билетите от едва 7,99 евро за някои дестинации.

Напоследък обаче се разпространяват слухове, че ирландската авиокомпания ще предложи още по-евтин вариант – така наречените „правостоящи седалки“. Тези седалки наподобяват велосипедни седла, монтирани вертикално, като позволяват на пътниците да се облегнат, вместо да седят напълно. На нея пътниците биха заемали полуправостояща поза, като седалката би била тясна, подплатена и снабдена с облегалка за стабилизиране на стойката. Допълнителни функции за безопасност, които се виждат в концептуалните модели, включват предпазни колани тип „хамак“ или ленти за закрепване по време на излитане, кацане и турбуленция, както и вертикални стълбове, свързващи редовете със самолета за допълнителна стабилност.

Това е много компактна подредба, която позволява на авиокомпаниите да поберат повече пътници в един салон при кратки полети.

Слуховете и отговорите

Няколко медии и публикации в социалните мрежи твърдят, че италианският производител Aviointeriors ще достави тези седалки на Ryanair, която щяла да ги въведе като опция през 2026 г. Обаче компанията потвърди пред Euronews, че „няма такива планове“.

Aviointeriors също така заяви официално, че Skyrider — моделът, който често се свързва с тези твърдения — „е концептуален прототип от 2012 г.“ и „не е част от официалната им продуктова линия“.

Произходът на слуховете

Произходът на тези слухове се проследява до по-стари изказвания на изпълнителния директор на Ryanair, Майкъл О’Лиъри, който е известен с нестандартни идеи за намаляване на разходите. Още през 2010 г. О’Лиъри говори за теоретичната възможност за „правостоящи места“, за да се оптимизира пространството в самолетите и да се предлагат още по-евтини билети. През 2009 г. той също така предложи идеята за платени тоалетни и дори „данък наднормено тегло“ за по-тежки пътници.

Но всички тези идеи са били по-скоро шеги или маркетингови трикове, отколкото реални проекти.

Могат ли да се въведат такива места?

Въпреки че нито една авиокомпания официално не е въвеждала правостоящи седалки, концепцията би могла теоретично да бъде приложима при много кратки полети.

Седалките на Aviointeriors вече са преминали начални тестове за безопасност и са показали, че могат да издържат на условия при аварийно кацане и бърза евакуация – в съответствие със стандартите на Европейската агенция за авиационна безопасност (EASA). Основният проблем обаче не е безопасността, а комфортът на пътниците. Дори при кратки полети, полуправостоящата поза може да доведе до дискомфорт, умора и проблеми с кръвообращението.

Освен това, авиокомпаниите вече са обект на критики заради намаления комфорт и пространството между седалките. Въвеждането на правостоящи седалки би предизвикало сериозна обществена реакция — макар малка група от пътници, търсещи възможно най-ниски цени, да биха ги приели, масовото им използване изглежда малко вероятно и икономически нецелесъобразно.