Италиански инвеститори имат сериозен интерес към предстоящата концесия на летище Пловдив и неговото  развитие като пътнически и карго терминал.

Това стана ясно на срещата на областния управител на града проф. Христина Янчева с посланика на Италия у нас Н. Пр. Марчело Апичела.

От италианска страна се подготвя проект, който има за цел създаването на интермодални терминали, които да направят логистиката между България и европейските пазари по-ефективна и устойчива.

Един от тези центрове може да стане летище Пловдив, а другите два терминала да са в София и Бургас.

Проф. Янчева отбеляза също, че у нас с интерес се очаква стартирането на нова директна авиолиния между Пловдив и Милано, която със сигурност ще подкрепи туристическия и бизнес обмен между двете страни.

Среща на областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева с посланика на Италия у нас Н. Пр. Марчело Апичела; ©Областна администрация Пловдив

"Най-проспериращият регион в България"

Италия е един от водещите външнотърговски партньори на България, подчерта областният управител и допълни, че Област Пловдив е най-проспериращият регион в България.

Значителна роля за това играе „Тракия икономическа зона“ (ТИЗ) – най-мащабният икономически проект на България за последните две десетилетия с над 140 предприятия, 1.5 млрд. евро инвестиции, направени в период от над 20 години, и над 15 000 разкрити работни места.

В икономическата зона осъществява своята дейност и един от най-големите италиански инвеститори у нас – „Дзобеле България“ ЕООД, чиято дейност е свързана с преработващата химическа промишленост.  Повече от 30 години работи и „Куминяно фрут“, като преработва плодове и зеленчуци.

Най-големият проблем - работната ръка

Председателят на „Конфиндустрия България“ Роберто Санторели сподели, че най-големият проблем пред италианските инвеститори и въобще пред чуждестранните, е осигуряването на работна ръка.

„Имаме затруднения не толкова с квалифицирания персонал, а със средния и нискоквалифицирания. Смятаме, че е необходимо двете страни да работят активно за привличането на българите, които сега живеят и работят в Италия, защото, според нас, условия тук не са по-лоши от Италия“.

По данни на почетния консул в областта официално живеят около 700 италианци, още толкова студенти и още толкова временно пребиваващи.