Докато много общности по света се чудят какво да правят след преизбирането на Доналд Тръмп за президент, едно село на италианския остров Сардиния вижда в този изборен резултат потенциална възможност.

Подобно на много други места в селските райони на Италия, Ололай отдавна се опитва да убеди външни хора да се преместят в него след десетилетия на обезлюдяване. Местните власти продават порутени къщи само за едно евро (малко над един долар), за да подсладят сделката.

След резултата на щатските избори, селото стартира уебсайт, насочен към бъдещи американски експати и предлагащ повече евтини жилища с надеждата, че разстроените от резултата ще се втурнат към някой от празните му имоти.

„Изморени ли сте от глобалната политика? Искате ли да водите по-балансиран начин на живот, като същевременно си осигурите нови възможности?“ се пита на уебсайта. „Време е да започнете да изграждате вашето европейско убежище в зашеметяващия рай на Сардиния.“

Кметът Франческо Колумбу казва пред CNN, че уебсайтът е създаден специално, за да привлече американски гласоподаватели след президентските избори в страната. Той казва, че обича САЩ и е убеден, че американците са подходящите хора, които да помогнат за съживяването на общността.

„Ние се фокусираме върху американците. Разбира се, не можем да забраним на хора от други страни да кандидатстват, но американците ще минават по бързата процедура. Залагаме на тях да ни помогнат да възродим селото, те са нашата печеливша карта.”

Преференциално третиране

Колумбу казва, че селото сега предлага три нива на настаняване:

  • безплатни временни домове за дигитални номади,
  • домове за едно евро, които се нуждаят от ремонт,
  • готови за обитаване къщи на цени до 100 000 евро (105 000 долара).

Кметът посочва, че е създал специален екип, който да напътства заинтересованите купувачи през всяка стъпка от покупката - от организирането на персонални частни обиколки на наличните жилища до намирането на изпълнители, строители и изготвянето на необходимите документи.

Той казва, че снимки и планове на свободни празни имоти скоро ще бъдат качени на уебсайта.

През миналия век населението на Ололай се е свило от 2250 на 1300 души, като всяка година се раждат само шепа бебета. Много семейства напуснаха селото в търсене на работа и по-добър живот. През последните няколко години населението е спаднало до едва 1150 жители.

Докато селото отчаяно се опитва да примами новодошлите в опит да спре обезлюдяването, предложението за „преференциално третиране“ на американците, както го описва Колумбу, изглежда малко противоречиво.

На уебсайта не се споменава наличието на американски паспорт като предимство, но кметът казва, че американските граждани ще бъдат предпочитани пред потенциалните кандидати от други националности.

„Разбира се, не можем да споменем името на един президент на САЩ, който току-що беше избран, но всички знаем, че той е този, от когото много американци искат да се измъкнат и да напуснат страната. Създадохме този уебсайт, за да отговорим на нуждите им“.

Кметът казва, че уебсайтът на кметството наскоро е бил наводнен с 38 000 искания за информация за къщи, идващи предимно от Съединените щати.

Отдалечен рай

Ололай и преди това се е опитвало да привлече нови жители с привлекателни жилищни схеми. През 2018 г. кметството започна да продава порутени празни жилища за едно евро. След това се стигна до наемане на празни работни площи за едно евро.

От миналата година стартира програма „Работа от Ололай“ за цифрови номади. Досега четирима американци са били настанени в напълно оборудвани жилища срещу едно евро наем. В замяна те трябва да създадат нещо за общността - като произведение на изкуството или книга.

Кметството плаща за наемане на домовете от местни семейства за дистанционните работници, като отиват приблизително 350 евро на месец за многоетажни жилища с две спални. Покрити са и комуналните услуги, сметките и общинските данъци.

Но плановете за съживяване на населеното място не вървят толкова добре, колкото се надяваха местните. От 2018 г. само 10 жилища за едно евро са продадени и реновирани, казва Колумбу.

„Селото остава наполовина празно, все още имаме около 100 необитаеми евтини жилища, които се продават, готови за нанасяне. Скоро снимките им ще бъдат онлайн, за да могат купувачите да ги разгледат.“

Повечето сгради са разположени в историческия център и се предлагат в различни размери. Те са живописни стари фермерски жилища, направени от местни гранитни скали. Някои имоти дори са обзаведени и оборудвани с модерни удобства.

Няма демографски изисквания за кандидатите от САЩ - това могат да бъдат хора от всички възрасти, пенсионери, дистанционни работници или предприемачи, които желаят да отворят малък бизнес в селото.

Ололай е извън утъпканите туристически пътеки – иделно за онези, които търсят по-прост живот. Разположено в див планински район, селото се издига върху девствено парче земя, на което все още живеят древните земеделски традиции. То се гордее със свеж въздух, малко тълпи и страхотни гледки.

През есента се организира събитие, известно като cortes apertas (открити дворове), в рамките на което конюшни и старинни сгради отварят врати за обществеността, предлагайки вино, шунка, сирене и други деликатеси. Районът е известен със своето местно произведено сирене Casu Fiore Sardo.

Друг акцент в календара на Ололай е маскарадният карнавал през февруари, по време на който се носят костюми, подобни на кози, и се изпълняват архаични ритуали.