
Пакистан остава една от трите държави с най-замърсен въздух в света през 2023 г., а Бангладеш (на първо място) и Индия (на трето) заменят Чад и Иран в челната тройка, с концентрации на фини прахови частици около 15 пъти над препоръчителните от Световната здравна организация нива, сочи нов доклад на швейцарската компания за технологии за качеството на въздуха IQAir, цитиран от Reuters.
Средната концентрация на фини прахови частици с диаметър по-малък от 2.5 микрометра (PM2.5), които уверждат белите дробове, е достигнала 79.9 микрограма на кубичен метър в в Бангладеш през 2023г. и 73.7 микрограма в Пакистан. От СЗО препоръчват концентрация не по-висока от 5 микрограма.
"Поради климатичните условия и географията в Южна Азия се поличава тази поредица от концентрации на PM2.5, защото замърсяването няма къде да отиде", казва пред Reuters Кристи Честър Шрьодер, мениджър по качеството на въздуха в IQAir.
"Освен това, въздействие оказват и фактори като селскостопански практики, промишленост и гъстота на населението," допълва тя. "За съжаление, наистина изглежда, че положението ще се влоши още повече преди да се подобри".
През 2022 г. Багладеш имаше петото най-лошо качество на въздуха в света, а Индия бе класирана на осма позиция.
Около 20% от случаите на преждевременна смърт в Бангладеш са вследствие на замърсяването на въздуха, а свързаните с това разходи за здравеопазване възлизат на 4-5% от БВП на страната, казва Фироз Хан, експерт по замърсяването на въздуха в North South University в Дака.
Замърсяването в Индия също се увеличава през миналата година, като нивата на PM2.5 частиците са около 11 пъти по-високи от препоръчителния стандарт на СЗО. Ню Делхи е столицата с най-замърсен въздух в света, с коцентрация на фините прахови частици от 92.7 микрограма на кубичен метър.

Концентрацията на PM2.5 в Китай нараства с 6.3% до 32.5 микрограма през миналата година, след като отчиташе спад в пет поредни години преди това.
Единствено Австралия, Естония, Финландия, Гренада, Исландия, Мавриций и Нова Зеландия покриват стандарта на СЗО през 2023 г.
Докладът на IQAir се базира на данни от над 30 000 измервателни станции в 134 държави и региони.
Чад, която бе най-замърсената държава през 2022 г., бе изключена от класацията за 2023 г. заради проблеми с данните. Иран и Судан също са извадени от подреждането.
България се нарежда на 81-во място сред държавите с най-мръсен въздух с концентрация на PM2.5 от 13.2 микрометра на кубичен метър, която е 2.6 пъти по-висока от препоръчителните стойности на СЗО. Концентрацията обаче бележи понижение в сравнение с 2022 г., когато са отчетени 18.3 микрометра. София пък е класирана на 71-о място сред столиците с концентрация от 12 микрометра.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 6 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 6 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 6 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 7 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 8 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 8 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Алекс Колев пропусна дузпа
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg