
Дефинирането на благосъстоянието не е лесна задача. Сравняването на богатството на гражданите на различни държави пък е още по-трудно.
Базираното на паритета на покупателната способност (ППС) действително индивидуално потребление (ДИП) на глава от населението се използва широко като индикатор за материалното благосъстояние на домакинствата.
Според Евростат, ДИП включва „всички стоки и услуги, които домакинствата използват, независимо дали са закупени и платени директно от тях, от правителството или от нестопански организации“.
Euronews класира държавите от ЕС, както и кандидатите за членство и държавите от Европейската асоциация за свободна търговия, по този показател.
Какво показват резултатите?
През 2023 г. действителното индивидуално потребление на глава от населението, изразено в стандарти на покупателна способност, варира от 70% от средното за ЕС в България и Унгария до 136% в Люксембург, като средната стойност за 27-те страни от Общността е 100.
Това означава, че материалното благосъстояние на домакинствата е с 36% над средното за ЕС в Люксембург и с 30% под средното за ЕС, както в Унгария, така и в България.
Девет държави регистрират ДИП на глава от населението над средното за ЕС. В допълнение към Люксембург те включват Германия (119%), Нидерландия (119%), Австрия (114%), Белгия (113%), Дания (108%), Франция (106%), Швеция (106%) и Финландия (105%).
Сред „голямата четворка“ на ЕС Германия се представя най-добре, разделяйки второто място с Нидерландия. Във Франция материалното благосъстояние на домакинствата е с 6% над средното за ЕС.
Италия се доближава до средното за ЕС, докато Испания регистрира най-ниско благосъстояние - с 9% под средното ниво.
В долния край на класирането Латвия, Естония, Хърватия и Словакия следват България и Унгария с материално благосъстояние на домакинствата с повече от 20% под средното за ЕС.

Страните кандидатки за членство са под средното за ЕС
И трите страни от Европейската асоциация за свободна търговия отчитат по-високо материално благосъстояние от средното за ЕС - Норвегия надвишава средното за ЕС с 24%, Исландия е с 19% над него, а Швейцария - с 16%.
ДИП на глава от населението е под средното за ЕС във всичките шест страни кандидатки, като в Турция материалното благосъстояние на домакинствата е 84% от средното за ЕС и е по-високо от това на девет страни членки, включително Полша (83%), Чехия (81%) и Гърция (80%).
Същият показател е под 50% в Северна Македония, Босна и Херцеговина и Албания, в Сърбия възлиза на 55%, а в Черна гора - на 64%.
Статистиката сочи, че северните и западноевропейските страни имат значително по-висок ДИП на глава от населението, което отразява по-високото им материално благосъстояние.
За разлика от тях, страните от Централна и Източна Европа, заедно с кандидатите за членство в ЕС, като цяло отчитат по-нисък ДИП на глава от населението. Това разкрива несъответствие в материалното благосъстояние между регионите и се демонстрира от разликите в жизнения стандарт.

Какви са промените през последните три години?
През последните три години (от 2020 до 2023 г.) ДИП на глава от населението спрямо средното за ЕС остава относително стабилен. Няколко държави обаче претърпяват значителни увеличения и спадове.
Сред членовете на ЕС най-забележим спад се наблюдава в Дания, където показателят се смъква от 120% през 2020 г. до 108% през 2023 г., следвана от Чехия (от 90% до 81%) и Финландия (от 111% до 105%). Германия (от 124% до 119%) и Франция (от 110% до 106%) също отбелязват спад.
През същия период Ирландия (от 87% до 99%), България (от 62% до 70%) и Испания (от 83% до 91%) отбелязват най-голямо увеличение в рамките на Общността.
Турция пък отбелязва най-значителен ръст сред държавите извън ЕС, изкачвайки се от 64% на 84%. Другите пет страни кандидатки за членство също отчитат повишения.
Какво показва индикаторът?
Разходите на домакинствата се отнасят до разходите за крайно потребление, направени от местните домакинства за посрещане на ежедневните им нужди и задоволяване на техните желания.
Тези разходи могат да се появят индивидуално или колективно и обхващат различни категории, като храна, облекло, жилище (включително наем), енергия, транспорт, дълготрайни стоки и автомобили, здравеопазване, дейности за свободното време и различни услуги.
Например, през 2023 г. общите разходи на домакинствата в ЕС възлизат на 52.1% от БВП.
Този показател обаче изключва разходите, направени от правителството и нестопанските организации, обслужващи домакинствата. Затова Евростат изчислява действителното индивидуално потребление (ДИП) на глава от населението, което отчита и тези разходи.
За да се даде възможност за по-справедливо сравнение на материалното благосъстояние в различните региони или държави, ДИП на глава от населението често се изразява в паритет на покупателната способност (ППС), който отчита разликите в ценовите нива между отделните държави.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
По какъв курс ще обменяме лев за евро след влизането ни в еврозоната?
28.04.2025Тайланд въвежда задължителна дигитална карта за пристигащите чуждестранни туристи
28.04.2025Банка, която държи 13% от Generali, се опитва да погълне Banca Generali
28.04.2025До кога ще купуваме винетки на старите цени?
28.04.2025Защо пазаруването втора ръка набира скорост по летищата?
28.04.2025Най-добрият младежки стартъп за 2025 г. превръща Пловдив и София в игрални дъски (ВИДЕО)
28.04.2025Прочети още
Мащабно спиране на тока предизвика хаос в Испания, Португалия и Франция
darik.bgНа срещата с Тръмп-младши у нас Nexo обяви, че се връща в САЩ
darik.bgСедмица преди да се закълне като канцлер, Фридрих Мерц представи министрите на ХДС в бъдещия кабинет
darik.bgИлия Груев с асистенция при нов успех на Лийдс
dsport.bgКошмарната серия за Мъри Стоилов свърши, Гьозтепе разби Истанбул Башакшехир
dsport.bgИзлизате в майчинство през 2025 година? Вашите права, плащания и важни срокове
9meseca.bg