Ако искате да вземате по-добри решения по отношение на парите, но смятате, че сте влезли в коловоз, не се упреквайте, казва Чарл Чафин, съосновател на Института за финансова психология и преподавател в Държавния университет на Айова. За хората е естествено да правят това, което им е познато.

“По своята същност ние сме мързеливи — това се нарича пристрастие към статуквото,” казва той. “На практика, ние не искаме да правим големи промени. Това е начинът, по който работят нашите мозъци отпреди 100 000 години.”

Това означава, че вероятно ще продължите да харчите, спестявате и инвестирате по начина, по който винаги сте го правили, дори и ако промяна би ви помогнала да се доближите до постигането на финансовите ви цели.

За да преодолеете тази пристрастеност и да станете по-добри в управлението на парите, създайте системи, които добавят един слой трудност към нещата, които не би трябвало да правите, казва той. След това направете положителните навици, които искате да усвоите, безпроблемни. Ето как.

Направете така, че да е по-трудно да харчите пари и по-лесно да спестявате

Знаете, че трябва да заделите пари, които да използвате на по-късен етап. Това важи за краткосрочни цели, като изграждането на фонд за спешни нужди, и по-дългосрочни, като пенсиониране. Проблемът е, че сега също имате финансови нужди и желания.

Решението, според Чафин, е да направите така, че парите ви да се трансферират автоматично там, където искате да отидат, още преди да са достигнали до разплащателната ви сметка.

“Автоматизацията може да помогне на хората да спестяват и инвестират по начини, по които иначе не биха го правили,” казва той. “Ако мога да насоча автоматично спестяванията си за пенсия, дори не ми се налага да вземам решение относно тези пари. Те дори не са част от бюджета ми.”

Противоположно, може да искате да направите някои действия по-трудни, като онези, които ви дърпат назад във финансово отношение. Ако искате да намалите вредната храна, например, вероятно не бихте държали бисквити Oreo в кухнята, посочва Чафин. Можете да прилагате същия метод, ако правите прекалено много покупки онлайн.

“Едно от най-добрите неща, които можете да направите, ако сте податливи, е да не запазвате автоматично данните от кредитната си карта в различни онлайн магазини,” казва Чафин. “Така е много лесно да харчите прекалено много. Направете го по-трудно.”

Ако мислите, че това ще има ефект, може да обмислите да преминете изцяло към система на плащания в брой.

“Парите са нещо осезаемо. Те са по-реални. По този начин хората усещат, че всъщност, харчат парите си, докато ако само доближавате телефона си за плащане, това не се усеща като реална трансакция”.

Имайте конкретни цели

Без значение колко сериозни сте относно това да спестявате повече или да харчите по-малко, няма да запазите нито един от навиците си, ако нямате ясни цели за това какво се надявате да постигнете с парите си, казва Чафин.

Колкото по-конкретни са целите ви, толкова по-вероятно е да се поддържате по-добри финансови навици. Ако кажете, че се надявате да спестите определена сума пари, може да спестите половината и да решите, че е по-добре да ги похарчите, казва Чафин.

“Ако си кажа, че имам нужда от определена сума пари, за да отида на почивка до края на годината,’ е по-вероятно да достигна тази цел, отколкото ако тя е просто някакво произволно число.”

Не забравяйте: Не можете да направите нищо, за да промените паричните си навици, които не работят във ваша полза, ако не сте готови да се заемете с проблема. Чафин препоръчва финансите да се проверяват редовно, за да се види в какво успявате и къде нещо не ви достига.

Колкото повече избягвате да се съобразявате с паричните си навици, толкова по-зле ще стават нещата, казва той.

“Хората, които избягват паричните въпроси, обикновено имат ужасни проблеми, защото не искат да се заемат с тях,” казва той. “Ако се заемете с нещата и сте фокусирани, е по-вероятно да промените поведението си, така че да бъде в съответствие с целите ви.”