Айвор Бродис е едва 26-годишен, когато, като играещ треньор, осъществява собствения си изходящ трансфер. Това е любопитен ход, който му дава правото само след година да се бори за спечелването на титлата в Англия, както и повиквателна за националния отбор на „трите лъва“. Какво обаче го кара сам да се продаде на друг отбор?

По време на Втората световна война Айвън Бродис, който бил наричан Айвор, е само на 16 години, когато войната е обявена. Младото момче от Айл ъф Догс е част от Кралските военновъздушни сили, като има над 500 летателни часа. Въпреки че се води война, все още има време и за футбол, който остава един от малкото "спасителни пояси", позволяващи на младите войници да избягат от действителността, пише dsport

По време на мачовете, които Бродис играе, репутацията му на талантлив нападател нараства. Малко след войната той е командирован в Къмбърланд, тъй като все още е част от Кралските военновъздушни сили. Футболният отбор Карлайл е наясно с непрекъснато нарастващата му репутация и, тъй като играе за тях по време на войната, тимът предлага на тогавашния 23-годишен младеж работа. Тази работа се състои в това Айвор да бъде играещ мениджър заради своят талант, харизма и поглед. След като приема, Бродис става най-младият играещ треньор във Футболната лига на Англия. Това е рекорд, който стои непокътнат и до днес.

Въпреки че никога преди това не е играл футбол на високо ниво, Бродис бързо показа, че в Трета дивизия Север, той е хищник пред вратата, отбелязвайки 55 гола в 94 мача за новия си тим. След два сезона и половина  обаче играчът-мениджър на Карлайл реши да напише нова страница във футболната история.

През януари 1949 година Айвор Бродис упражнява правото си да се продаде. Няколко клуба се интересуват от услугите му по онова време. Съндърланд обаче, който в онези години е известен като „Клубът на Банката на Англия“ поради огромната си покупателна способност, спечелил надпреварата. Хонорарът, който Карлайл получава за техния звезден играч и мениджър, помогна на закъсалия клуб да продължи да съществува, тъй като отборът е бил в изключително лошо финансово състояние. Така на 27-годишна възраст Бродис продава себе си на Съндърланд срещу сумата от 18 хиляди паунда.

Делото за незаконните капиталови печалби на Ювентус се мести в Рим

„Карлайл получи £18 000 за мен. Това беше невероятна сума в онези дни. Всичко, което направих, беше да упражня правото си да бъда преместен. Блекбърн, Ман Сити и Престън се интересуваха, но само Бил Мъри, мениджърът на Съндърланд, дойде да ме види. Ето защо се присъединих, но бордът беше този, който се съгласи с таксата. Не съм определил трансферната си стойност по свое усмотрение”, разкрива след години в интервю Бродис.

Времето му в Съндърланд може да се опише едновременно като успех и като провал. Въпреки че вкарва голове, Бродис и новият му отбор завършват на трето място във Висшата лига на Англия през 1950 г. Това е сезон, в който Съндърланд е трябвало да спечели титлата. „Черните котки“ изпускатсамо една точка, а неочаквана загуба в края на сезона се оказва причината отборът да пропилее титлата. Оттогава клубът не се е доближавал до спечелването на седмата си титла.

След 25 гола в 79 двубоя за Съндърланд, „черните котки“ продават Бродис през 1951 година на Манчестър Сити срещу сумата от 7000 паунда. Айвор вкарва 10 гола в 74 мача за „гражданите“. Следва трансфер в градския съперник на Съндърланд – Нюкасъл, след което Бродис се завръща там, където започва всичко – в Карлайл.

През футболната си кариера Бродис получава повиквателна за националния отбор на Англия, за който има 8 гола в 14 мача, като дори участва на Световното първенство през 1954 година.

Когато Бродис прекратява кариерата си и става журналист.