През последните дни на 1936 г. около 50 автомобилни работници в General Motors спират машините си в една от фабриките на компанията във Флинт, Мичиган и сядат на пода на производственото хале.
Работниците - членове на малкия профсъюз United Automobile Workers, основан само година по-рано, се стремят да подобрят бруталните условия на труд в могъщия General Motors, който по онова време е най-големият производител на автомобили в света.
Те също така искат от GM да признае синдиката като агент на работниците в преговорите.
Седящата стачка на UAW в заводите на GM продължава 44 дни и се смята за едно от най-важните прекъсвания на работния процес през 20-и век, както и за повратна точка в отношенията между компании и работници в Америка.
Тя е голям пробив за синдикатите и води след себе си вълна от реорганизации на трудовите договори в цялата страна, пише CNN.
През септември миналата година UAW отново стачкува срещу голямата тройка на Детройт - General Motors, Ford и Stellantis, за първи път от близо три десетилетия.
Стачката дойде в критичен момент както за активизираното работническо движение, така и за автомобилната индустрия, която се намира в период на преход към ерата на електрическите превозни средства.
Как започва дейността на United Automobile Workers?
През 30-те години на миналия век работниците на UAW протестират срещу интензивната скорост, с която са принудени да работят на поточните линии, произволната власт, която дава право на директорите на средно ниво в GM да ги наемат и уволняват, както и срещу твърде ниските заплати.
Междувременно, автомобилният гигант пречи на опитите на работниците да създадат синдикат чрез шпионски кампании и уволнения на организаторите.
По това време в Европа се разпространяват седящите стачки и работниците на UAW са вдъхновени от усилията на колегите им отвъд Океана.
Седящите стачки представляват нова тактика и имат няколко предимства пред традиционната стачка, при която работниците просто напускат работните си места.
Полицията често нападала стачкуващите, а освен това работодателят лесно можел да намери заместници, които да заемат работата им. Сядайки във фабриката, работниците оставали близо до своите станции, така че нямало начин те да бъдат заети от други хора.
Освен това компанията не била склонна да праща полиция, тъй като при евентуален сблъсък ценните машини можело да бъдат повредени.
Първоначалната стачка във фабриката на GM във Флинт бързо се разпространява и в други заводи на компанията в различни градове, парализирайки операциите ѝ.
На 11 януари 1937 г. - две седмици след стачката, работниците в завода се сблъскват с охраната и полицията във Флинт, след като компанията прекъсва отоплението и електричеството и блокира доставката на хранителни продукти за работниците.
Схватката с органите на реда оставя десетки ранени. Губернаторът на Мичиган Франк Мърфи вика Националната гвардия на помощ и нарежда на двете страни да преговарят.
44 дни по-късно е постигнат компромис, в който GM се съгласява да признае UAW като агент за договаряне за работниците, които искат да се присъединят към синдиката.
Победата на UAW и "златната ера" на профсъюзите
Това е преломна победа за съюза. Работниците в другите индустрии за масово производство извличат ценен опит от борбата на автомобилните работници, както и увереността, и убеждението, че те също могат да спечелят подобни права.
Седящата стачка в GM доведе до взрив в членството на автомобилния профсъюз. Членуващите в него се увеличават от 88 000 през февруари 1937 г. до 400 000 през октомври. До 1941 г. организацията вече наброява 649 000 членове.
Седящата стачка предизвика синдикализиране и вълна от стачки в други индустрии. Списаниe Time пише в един от броеве си през 1937 година, че "седенето на работното място е изместило бейзбола като забавление на Америка“.
Победата на UAW в GM помага да се стигне до синдикализиране в Chrysler през 1939 г. и във Ford през 1941 г.
Профсъюзните работни места в Детройт с нарастващи заплати и осигурени от компанията придобивки определят стандарт за останалите работодатели в производството и спомагат за формирането на средната класа в САЩ в средата на 20 век.
Но чуждестранната и вътрешната конкуренция, която не е синдикализирана, подкопава автомобилната индустрия в САЩ , както и ползите от членството в UAW през последните години.
Синдикатите в страната, като цяло, са намалели, достигайки своя връх през 1945 г. с 33.4% от работната сила. През 2022 година едва 10.1% от наетите служители в САЩ членуват в синдикати.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Музей на невъзможното откриват в Бургас
преди 7 минВ центъра на Варна: Откриха 400-килограмова запазена скулптура
преди 15 минРумънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
15.10.2024Google ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
15.10.2024Когато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
15.10.2024Годишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
15.10.2024Прочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgИлиан Илиев: Следващите два мача са решаващи за бъдещето ми в националния отбор (ВИДЕО)
dsport.bgКапитанът Десподов: Срамна загуба
dsport.bgЛекари спасиха 8-месечно бебе с чуждо тяло, престояло 5 дни в гърлото му
9meseca.bgКак да обзаведете дизайнерска детска стая
idei.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bg