Лиз Тръс дойде на власт, обещавайки нова икономическа и политическа ера. Изминаха 45 дни, откакто тя стана премиер - най-кратко управлявалият премиер в историята на Великобритания, пише darik.bg.
И все пак този период видя исторически икономически хазарт, почти немислим брой обратни завои и изхвърлянето на цяла политическа програма. Беше бързо, но не и просто.
През лятото всичко се усещаше много различно. Докато пътувахме из Обединеното кралство за реклами, пише Би Би Си, беше ясно, че Тръс е много популярна сред членовете на консерваторите.
Нейните обещания да намали данъците и да управлява като консерватор бяха точно това, което те искаха да чуят. Тя не беше безупречен оратор, но знаеше как да работи с приятелска тълпа.
Имаше предупреждения от бившия канцлер Риши Сунак и неговите поддръжници, че нейните икономически планове са рисковани и могат да имат обратен ефект. Някои казаха, че това би било изборно самоубийство, но загубиха спора в Консервативната партия.
С неизбежна победа, заедно със своя близък приятел и политически съюзник Куаси Квартенг, Тръс се зае да работи по формулирането на план за власт, който ще бъде радикален и смел. Те решиха, че трябва да нарушат правилата, които бяха следвани от предишните министър-председатели на торите. Икономическото „православие“ трябваше да си върви. Двойката подготви това, което сътрудниците нарекоха "голям взрив" от мерки.
Тръс се моделира по примера на Маргарет Тачър. Нейните съюзници казаха, че подобно на бившия министър-председател, Тръс ще бъде решителна във властта.
Те ясно дадоха да се разбере, че тя ще вземе непопулярни решения и ще се придържа към тях, каквото и да се случи. Тръс искаше да бъде новата желязна лейди.
В рамките на 48 часа дойде първият от поредица смели икономически рискове, които стигнаха значително по-далеч от всички очаквания.
Първо беше пакетът за енергийна подкрепа, който обеща да ограничи единичната цена за две години. За кандидат, който каза, че няма да има повече подаяния, политическата реалност беше ударена и чековата книжка беше отворена.
Няколко часа след като беше на Даунинг стрийт обаче, политиката трябваше да остане на заден план.
На Тръс бе съобщено в Камарата на общините, че кралицата е болна. До края на деня министър-председателят, заемащ длъжността в продължение на два дни, беше на стълбите на Даунинг стрийт, отдавайки почит на най-дълго управлявалия монарх в британската история. През следващите няколко дни фокусът на правителството беше твърдо върху националния траур.
Джорджа Мелони положи клетва като премиер на Италия
След погребението на кралицата обаче, Тръс трябваше да навакса пропуснатото време. Тя отиде на първото си и единствено голямо дипломатическо пътуване в ООН в Ню Йорк, където каза пред медиите, че е готова да вземе трудни решения в преследване на икономически растеж.
При завръщането й дойде икономическият „голям взрив“, за който тя мислеше от години.
Нейният мини-бюджет, който беше всичко друго, но не и мини, беше най-радикалният в новата история; данъците бяха намалени. Това щеше да бъде финансирано чрез заеми, въпреки предупрежденията, че може да влоши инфлацията.
Висши фигури в номер 10 вярваха, че са на път да започнат ярка нова ера за икономиката на Обединеното кралство. Икономическите либертарианци имаха своя шанс и бяха решени да го използват.
Екипът на Тръс вярваше, че пазарите ще дадат на страната пространство за преструктуриране на икономиката, но след дни стана ясно, че са сгрешили и колелата на икономическия им експеримент започнаха да падат.
Имаше малко подробности за това как правителството ще финансира пакета, който накара финансовите пазари да се разклатят, накара паунда да падне рязко и принуди Bank of England да спаси пенсионните фондове.
Торите бързо започнаха да се паникьосват. В рамките на 72 часа след минибюджета мнозина дадоха да се разбере, че са недоволни. Консервативните депутати говориха насаме, че правителството вече провокира политическа криза.
През следващата седмица това само ще се увеличи, докато не се появи пълна криза на конференцията на Консервативната партия в Бирмингам. По времето, когато Тръс пристигна, беше ясно, че назрява значителен бунт срещу решението да се премахне най-високата данъчна ставка от 45 пенса.
Под натиска на задните депутати, Тръс се огъна. Същия ден тя каза пред Би Би Ди, че няма да промени решението си, но го направи. Тя изпрати канцлера да обясни решението.
Обратният завой трябваше да покаже, че Тръс слуша. Номер 10 вярваше, че това ще позволи на бунтовните депутати да продължат напред. Вместо това направи точно обратното; бунтовниците надушиха кръв.
„Чувството е като последните дни на Рим“, отбеляза един бивш министър.
През следващите няколко седмици авторитетът на Тръс се срина напълно.
Тръс уволни своя канцлер и отмени плана за намаляване на корпоративния данък. Тя назначи Джереми Хънт да управлява Министерството на финансите.
Хънт реши, че цялата икономическа стратегия трябва да бъде премахната и го заяви на министър-председателя. Отслабена от събитията, тя нямаше друг избор, освен да се съгласи.
„Джеръми Хънт е де факто премиер“, каза един депутат, говорейки от името на много. „Не виждам смисъл от нея“, добави друг.
До неделя колелата се задвижиха за края на премиерския пост на Тръс. Би Би Си се свърза с много депутати и настроението беше мрачно. Никой не се надяваше, че авторитетът на Тръс ще се възстанови. Един верен на Тръс отсече: „Загубихме“.
Когато настроението се промени, високопоставен партиен деятел добави: „Хората знаят, че това свърши. Въпросът е как и кога“.
Въпреки това все още имаше лъч надежда за Тръс.
Интерес към картините на Чарлз III: Продадоха на търг гравюра за над 5000 паунда
Някои депутати бяха нервни от свалянето на премиера, без да има кандидат на единството, който да я замести. Те се страхуваха, че това ще означава още повече хаос, който никой няма да може да контролира.
Някои от вътрешните критици на премиера призоваха за предпазливост.
Последва обаче още по-голямо унижение
В понеделник Хънт пое контрола и отхвърли икономическия план. Лиз Тръс бе широко осмивана, че не се изказа в парламента. Тя избегна спешен въпрос от лидера на лейбъристите, след което седна за кратко до канцлера, докато той разкъса нейния икономически план в Камарата на общините.
Няколко дни по-късно министърът на вътрешните работи подаде оставка заради нарушение на министерския кодекс, но започна бурна атака срещу министър-председателя и нейната програма.
Последната капка за консервативните депутати беше хаосът около гласуването за забрана на фракинга. На депутатите беше казано, че това е вот на доверие - че като не гласуват с правителството, те казват, че не искат то да продължава.
Всичко това доведе до решително обръщане на Консервативната партия. Когато министър-председателят извика сър Греъм Брейди, председателя на комитета от 1922 г., за да провери настроението на партията, играта приключи.
Новата икономическа ера свърши. 24 часа след като каза, че е боец, тя подаде оставка. Тръс се провали, нейният план за „големия взрив“ се разпадна.
Смутът определи времето на г-жа Тръс на поста, но също така помогна да се определи и цялата 2022 г. За по-малко от една година имаше четирима канцлери, а до следващата седмица ще има трима министър-председатели.
Сега консерваторите трябва да изберат лидер, за когото смятат, че може да донесе стабилност. Който и да е той, ще трябва да издържи много по-дълго от Лиз Тръс.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 7 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 8 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 8 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 9 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 9 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 10 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgВажен футболист се завърна в ЦСКА преди битката с Лудогорец
dsport.bgСпартак Варна откри кръга с бой по Хебър
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg