
На 13 октомври 1925 г. е родена Маргарет Тачър. Тя е първата жена министър-председател на Обединеното кралство. Държи рекорда и за най-дълъг премиерски мандат - позиция, която заема почти 12 години - между 1979 и 1990 г.
Тя е видна фигура в Британската консервативна партия, наричана „Желязната лейди“ заради нейната антикомунистическа позиция и силни лидерски умения, които по-късно стават известни като тачъризъм.
Тя работи за ограничаване намесата на държавата на свободните пазари, като същевременно намалява инфлацията, безработицата и бюджета за отбрана.
Ето историята й
Маргарет Хилда Робъртс е родена на 13 октомври 1925 г. в град Грантъм, Източна Англия. Баща й Алфред Робъртс е собственик на две бакалници, отдаден на Методистката църква и активно участващ в местната политика.
Тачър завършва хуманитарно девическо училище, след което и колежа Самървил в Оксфорд с химия. Избрана е за лидер на Консервативната асоциация на Оксфордския университет през 1946 г., като така се превръща в едва третата жена, заемала този пост.
След като получава дипломата си за бакалавър, тя започва научна работа като химик в Колчестър, където е част от екипа, изобретил първия замразен сладолед.

По време на изборите през 1950 г. тя приковава общественото и медийно внимание като най-младата жена кандидат на консерваторите в Дартфорд. Тя губи както тези, така и изборите през 1951 г., когато среща бъдещия си съпруг Денис Тачър.
Разполагащ със сериозно състояние, бизнесменът финансира следването й на право. През 1953 г. тя вече е съдебен адвокат, тогава се раждат и децата на двойката - близнаците Карол и Марк. След като се връща на работа, специализира в данъчните закони.
Тачър продължава активно да търси място в Консервативната партия и след още няколко отхвърляния е избрана като кандидат във Финчли през 1958 г. Печели изборите през 1959 г. и заема мястото си в Камарата на общините.

Нейната първа реч е в подкрепа на законопроект, постановяващ заседанията на местните съвети да са публични. Тя се бори за оневиняване на мъжкия хомосексуализъм и легализация на абортите.
Постепенно се издига до висшите слоеве в партията. Когато консерваторите печелят изборите през 1970 г., Тачър става министър на образованието и науката. Принудена да намали бюджета за образование, тя премахва безплатното мляко в училищата, заради което е наричана Maggie Thatcher, milk snatcher.
След като консерваторите се провалят няколко пъти на избори, Маргарет Тачър се бори за лидерското място в партията и оглавява опозицията през февруари 1975 г.
За първи път застава начело на кабинет в периода 1979 – 1983 г. с намерението да преодолее спада в икономиката на Великобритания и да намали държавните разходи. След няколко турболентни години, в които Тачър се бори с икономисти и финансисти за въвеждане на непопулярните си мерки, през 1983 г. икономиката е стабилизирана отново и страната е много по-силна на този фронт.
Излиза начело в изборите през 1983 г., печелейки на своя страна работниците, давайки им право да купуват жилищата си с отстъпка. Политическата и икономическата философия на Тачър наблягат на свободния пазар и на предприемачеството.
След изборите през 1983 г. правителството разпродава повечето от големите държавни компании, които са публична собственост от 40-те години на ХХ век. Приватизацията става синоним на тачъризма и започва да се разпространява по целия свят.
Със спечелването на изборите през 1987 г. тя се превръща в първия министър-председател на Великобритания, печелил три пъти подред изборите от времето на лорд Ливърпул, който управлява между 1812 и 1827 г.

Маргарет Тачър е противник на Европейската общност, смятайки, че ролята й трябва да бъде ограничена до осигуряване на свободна търговия и ефективна конкуренция. Негодува и срещу подготвяния Икономически и валутен съюз (днешната Еврозона).
Започва да губи популярност през 1989 г., когато икономиката е в спад и страда от високите лихвени проценти. Протестите срещу повишените данъци се превръщат в бунт, който сваля от власт Желязната лейди.
През 1990 г. Консервативната партия е силно политически уязвима заради противниците на данъчната политика на Тачър. Лихвеният процент е 15 на сто, а скептичността на Маргарет Тачър за Обединена Европа не се споделя от всички.
На 22 ноември 1990 г. тя се отказва от възможността да бъде отново министър-председател. Напуска парламента през 1992 г.
През 1992 г. получава титлата баронеса Тачър от Кествен в графство Линкълншир и е приета в Камарата на лордовете. Съпругът ѝ Денис Тачър става баронет през 1991 г. През юли Маргарет Тачър е назначена от тютюневия гигант Филип Морис за консултант със заплата от 250 000 долара на година, които дарява на фондацията си.
Пише мемоари в два тома, а през 2002 г. лекарите ѝ и препоръчват да не изнася повече обществени речи, след като е получила няколко леки инфаркта.
Бори се с влошено здраве в последните години от живота си, като умира на 8 април 2013 г. в хотел „Риц“ в Лондон на 87-годишна възраст.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg