Българският павилион на ЕКСПО 2025 в японския град Осака беше открит официално в първия ден на изложението.

Той е разположен до един от основните входове, между павилионите на Сингапур и Нидерландия. В него страната ни представя своя принос към глобалните предизвикателства с акцент върху подтемата Saving Lives.

България е една от страните в изложението, изградили павилионите си по индивидуален дизайн - останалите са предоставени служебно.

Как изглежда павилионът?

Камара на архитектите в България

За изграждането на българския павилион е избран проектът на арх. Мария Господинова, Искрен Кръстев и компанията MP-Studio:

  • Арх. Мария Господинова е архитект и сертифициран проектант, член в Камарата на архитектите в Северен Рейн-Вестфалия, Германия и на Камарата на архитектите в България;
  • Искрен Кръстев е предприемач и експерт в изграждане на екосистеми, ментор на над 500 компании в Европа, САЩ, БИСА, председател на УС – ИНКРЕДА, член на УС на предприемачески организации;
  • МП-СТУДИО ООД има 16 годишен опит в 3D мапинг, имерсивни преживявания и високотехнологични събития, носител на множество международни награди и отличия, създател на Фестивала на светлините LUNAR.

Той съчетава традиционни елементи със съвременни интерактивни технологии, създавайки паралели между културните символи на България и Япония. Пространството предоставя богата информация за българската култура, история и наука.

Съвременните постижения на България са представени чрез интерактивен дисплей, показващ иновациите и напредъка в различни области. Посетителите имат възможност да се потопят в 360-градусова проекция за бъдещето на света. 

Всеки може да сподели своята визия за бъдещето и с помощта на изкуствен интелект посланията се изписват в динамично художествено произведение, което се визуализира пред следващите гости.

Българският павилион е изграден от една от най-големите строителни компании в Япония – DAIWA LEASЕ CO. LTD. по проект на арх. Хирото Кобаяши –  професор по архитектура в Университета Кейо.

Компанията е избрана след проведен конкурс и е оторизирана от организаторите на изложението. Павилионът е с площ 376 кв. м и е разположен върху имот от 900 кв.метра.

За изграждането му се използват екологични материали, като дърво и текстил. След изложението всяка част на павилиона ще бъде рециклирана или повторно използвана.

Камара на архитектите в България

Сериозен интерес

Павилионът привлече сериозен интерес у посетителите още в първия ден на изложението, които се наредиха на опашка, за да го посетят, съобщи БТА. 

Архитект Фуджимото, проектирал големия дървен ринг около територията на експото и превърнал се в един от символите му, също похвали България. В публикация в социалната мрежа X той написа "Simple and beautiful" (Просто и красиво), а публикацията му е придружена със снимка на павилиона. 

България се завръща триумфално в Осака, българският павилион е обект на огромен интерес. Това каза за БТА вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, който участва в откриването на националния ни павилион в ЕКСПО 2025.

„Въпреки дъжда има много дълга опашка, което говори за две неща. На първо място, образът на България в Япония се асоциира само с хубави неща и уникални продукти, като българското кисело мляко и розовото масло. Говори на следващо място и за добре свършената работа, както от архитект Кобаяши, така и от българския екип, който участва и го подпомага от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия“.

Вицепремиерът подчерта, че екипите, участвали в подготовката на българския павилион, са се справили добре.

„Очакванията са ни в рамките на шестте месеца по време на Осака ЕКСПО 2025 от тук да минат не по-малко от 180 000 души“.

Експо 2025

В събота Япония даде началото на тазгодишното световно изложение Expo 2025 в Осака в присъствието на японския император Нарухито и съпругата му императрица Масако.

Мястото на изложението, разположено на изкуствения остров Юмешима, е заобиколено от Големия пръстен - дървена конструкция с дължина 2 км и височина до 20 м, която, според организаторите, е най-голямата в света.

Внушителната структура има за цел да символизира цялостната концепция на изложението - разнообразие и единство.

В продължение на шест месеца - до 13 октомври, повече от 160 държави, региони и международни организации ще представят в своите павилиони идеите си по централната тема "Проектиране на бъдещото общество за нашия живот".

Организаторите очакват 28 милиона посетители за целия период на експото, като за откриващия ден се очаква техният брой да е бил между 130 000 и 150 000.