Антъни Тан нямал нужда да създава приложение, за да бъде богат. Той израства като най-малкия от тримата синове в едно от най-богатите семейства в Малайзия.
Неговият баща - Тан Хенг Чю, е президент на международния автомобилен дистрибутор Tan Chong Motor, основан от дядото на Тан през 50-те години на миналия век, чийто акции се търгуват на фондовата борса в Куала Лумпур.
Може да ме наречете “бунтовник без кауза,” но бях се заел с мисията да създам нещо, което може да бъде използвано като “сила за създаване на добрини”, казва Тан.
Сега той е съосновател и главен изпълнителен директор на международния гигант в сферата на споделените пътувания и суперприложение Grab. След като компанията стана публична в САЩ през декември 2021 г., тя генерира над 2 млрд. долара приходи през 2023 г, информира CNBC.
Заедно с услугите си за споделени пътувания, компанията предлага доставки на хранителни стоки, както и финансови услуги, като разплащания, кредитиране и дигитално банкиране. Към 2023 г. Grab бслужва над 35 милиона клиенти и предоставя 13 млн. работни места на непълен работен ден в осем страни в Югоизточна Азия.
“Спомням си, че когато се срещнах с президента Маркос във Филипините, той припомни, че нашата компания буквално е променила нивото на заетостта в страната. Бих казал, че това ни прави наистина щастливи,” казва Тан.
Началото на бизнеса
През 2009 г. Тан започва обучението си в бизнес училището на Харвардския университет, където се запознава със съоснователя на Grab Хой Линг Тан. Тъй като и двамата са израснали в Малайзия, стават добри приятели.
През 2011 г. те разговаряли за система на такситата в Малайзия, която по онова време има лоша слава като небезопасна, най-вече за жените. Двамата решават да се заемат с това предизвикателство.
Те изготвят бизнес план, с който участват в състезание за стартъп компании в университета. Печелят второ място и парична награда от 25 000 долара, която е използвана като начално финансиране за това, което се превръща в Grab.
Днес Grab има подкрепата на компании, като SoftBank, а пазарната ѝ капитализация надхвърля 14 млрд. долара.
Началото обаче никак не е било лесно за Тан.
Като подрастващ, той работи за семейния бизнес и от него се очаква след приключване на обучението си да продължи да работи за компанията. Затова, когато отива при баща си, за да говори за Grab, разговорът не преминава леко.
"Баща ми заяви, че не смята, че тази идея би проработила и не искаше да го занимавам повече с нея", казва Тан. Той подобрява бизнес предложението си и го представя пред своята майка, която, в крайна сметка, става първия индивидуален инвеститор в Grab.
С парите от състезанието, инвестицията на неговата майка и всички свои спестявания, Тан основава компанията през юни 2012. Тогава тя е известна като MyTeksi.
20-часови работни дни
Първите няколко години в бизнеса въобще не били бляскави. Тан и другият съосновател на практика се нагърбват със задачата да изградят нова инфраструктура за системата на такситата в Малайзия, но липсата на пари е голям ограничаващ фактор.
Първият офис на компанията е в малка стая в Куала Лумпур - част от света, която е известна с целогодишното си горещо и влажно време. В офиса нямало вентилация, климатик и дори WiFi. “Използвахме мрежата от мобилните си телефони,” казва Тан.
За екипабило трудно да привлича шофьори без достатъчно средства, затова трябвало да бъдат изобретателни. За да наемат шофьори в първите дни, Тан бил „на терен“, пътувайки из Югоизточна Азия, като се опитвал да убеждава таксиметрови шофьори да се присъединят към Grab.
Той забелязва, че преди да започнат смяната си в 4 часа сутринта, шофьорите в Хошимин, Виетнам, спират на бензиностанция, за да пият кафе. Затова той се появявал в 4 часа сутринта, за да раздава безплатно кафе и да им представя идеята за Grab.
“В Манила се срещах с таксиметрови шофьори в 4 часа сутринта, а след това прекарвах време с тях на по евтина бира, за да се опитам да разбера техните проблеми и защо имат нужда от повече доходи. Беше много напрегнато. На фона на всичките полети, защото посещавах по 2-3 града седмично, когато се разраствахме, имах 15, 18, а понякога и 20 часа работа на ден, като това продължаваше от понеделник до петък.”
Двигател на прогреса в Югоизточна Азия
През 2018 г., след дълга и изтощителна битка, Uber се съгласява да продаде дейността си в Югоизточна Азия на Grab в замяна на 27.5% дял в компанията.
Като част от сделката, главният изпълнителен директор на Uber Дара Косровшахи се присъединява към борда на директорите на Grab. Тази сделка установява доминацията на компанията в региона.
Това, което започва като мечта за подобряване на системата на такситата в Малайзия, се превръща в доминиращото суперприложение в Югоизточна Азия, но това господство е много противоречиво. Компанията е обвинявана в монополна дейност от страна на критици и регулаторни органи.
Няма спор, обаче, че Grab оформя самата инфраструктура на Югоизточна Азия.
Тя трансформира начина, по който хората в региона подхождат към ежедневието си и овластява тези “ в дъното на пирамидата“, като им предоставя достъп до програми за микрофинансиране, така че да могат да си позволят купуването на смартфон и да започнат да изкарват пари като шофьори.
“Това е нещото, което ни отличава. Разбираме какви са техните проблеми. Някои хора могат да кажат, че просто обслужваме една ниша. Това обаче е голяма ниша, която има много слаб и недостатъчно обслужван пазар. Основно нещо тук е да помагаме на хората, да им предлагаме услуги като екосистема, която никой друг не може да обслужва и това е нещото, което ни отличава от другите на пазара.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Въглищата - мръсни, опасни и безсмъртни
преди 17 минЗащо хиляди се редят на опашка, за да видят вонящо цвете?
преди 37 минПрогноза: Глобалните емисии на C02 с нов рекорд през 2024 г.
преди 1 часПрез третото тримесечие: Заплатите в частния сектор растат с 14.3%
преди 1 часЗаради AI: Всеки може да стане жертва на дийпфейк порно
преди 2 часаБорсово търгуваните фондове с рекорден ръст на активите
преди 2 часа