Ако ви е трудно да заспивате, може да държите под ръка едно потенциално решение на проблема – хартия и химикал.
Ако изпитвате затруднения със заспиването, може да установите, че едно от нещата, които ви държат будни, са притесненията за това колко много трябва да свършите през следващия ден, особено ако има задачи, които сте започнали, но не все още не сте завършили.
Изследване сред служители на германска IT компания установява, че онези, които имали недовършени задачи в края на работната седмица, били по-склонни да мислят за служебните си проблеми, в сравнение със служителите, които малко или много са се справили с работата.
Изследователят Кристине Сирек от Университета в Триер пише, че техните резултати са индикация, че "възприятието, че човек не е довършил задачите си от седмицата задълбочава персервативните когниции и пречи на съня през уикенда, дори и отвъд ефекта на времевия натиск".
"Персервативните когниции" са продължителни мисли относно негативни неща, които са се случили в миналото или може да се случват в бъдещето. А при служителите също така било по-вероятно да установят, че сънят им през уикенда е нарушен.
Нощта в неделя срещу понеделник може да е особено тежка. Поспали сте си повече на сутринта и може да не ви се спи толкова колкото обикновено. Утре отново сте на работа, за да се сблъскате с всички онези несвършени задачи, а несъмнено ще има и нови.
И така, какво можете да направите, за да попречите на тези препускащи мисли да ви държат будни?
Може да броите овце. Може да почетете книга за малко и да се пренесете в свят, които е далече от вашите притеснения. Може да практикувате осъзнатост, като се концентрирате върху дишането си и нещата, които усещате около себе си.
Или пък можете да светнете лампата и да си изготвите списък с всички онези неща, които трябва да свършите.
Да, точно така, съзнателно да си припомните всички задачи, които трябва да свършите и които ви притесняват толкова много. Нещо повече, запишете си ги, черно на бяло.
Може да си помислите, че това е последното нещо, което би проработило, но проведено в САЩ проучване установява, че то е изненадващо ефективно.
Майкъл Скълин, директор на Лабораторията по неврология и когнитивност на съня към университета Бейлър, провежда проучване сред две групи доброволци.
Той моли участниците в едната група да изготвят преди лягане списък с всичко, което са постигнали през деня, а тези от другата да направят списък със задачите, които трябва да свършат утре и в следващите няколко дни. Впоследствие участниците от втората група заспиват по-бързо.
Девет минути по-бързо, ако трябва да сме точни. Учените не са разчитали на оценката на доброволците на техния сън (която невинаги е била точна), а отчитат кога са будни и кога спят посредством проучване на име полисомнография.
То включва прикрепването на сензори към главата на човек и към други части от тялото, за да се следят неговите мозъчни вълни, дишането и движенията.
Трябва да се уточни, че проучването на Скълин не е мащабно, но има психологически механизъм, който обяснява защо се получават тези резултати. Той се нарича "когнитивно разтоварване" и се случва, когато човек предприеме физически действия, за да облекчи някакъв умствен товар.
Ако завъртите карта, така че да отговаря на изгледа от улицата пред вас, това е пример за когнитивно разтоварване. Премахвате част от умствената работа, която трябва да свършите, за да се ориентирате, като по този начин намалявате стреса за мозъка и правите задачата да поемете в правилната посока малко по-лесна.
В случая на списъка със задачи за вършене преди лягане, вие изтегляте задачите от мозъка си на лист хартия (или на телефон, ако предпочитате и ако сте сигурни, че няма да бъдете подмамени от социалните медии или от електронната си поща) по начин, който намалява необходмостта да мислите за тях, когато се опитвате да заспите.
Вместо задачите да блуждаят произволно в главата ви, те биват поставени в някакъв ред. Те са "картотекирани" и готови да бъдат разгледани своевременно. Като допълнителен бонус, не трябва да се притеснявате, че може да ги забравите.
Най-добре е да отбелязвате всяка конкретна задача, вместо да използвате общи заглавия, въпреки че това ще направи списъка ви по-дълъг.
Проучването на професор Скълин установява, че заетите хора, които създават списъци с по над 10 задачи, заспиват средно с 15 минути по-бързо от хората, които не правят списъци със задачи за вършене.
Те също така заспиват шест минути по-бързо от онези, които съставят кратки списъци. Така че, изготвяйте изчерпателни списъци.
Всичко това може да изглежда трудно, точно когато се опитвате да заспите, но може да си заслужава. Изготвянето на списък със задачи за вършене точно преди лягане няма да направи живота ви по-малко натоварен, но може просто да ви помогне да се наспите и да се притеснявате по-малко.
А когато утрешният ден настъпи, вие вече сте една крачка напред, защото имате списък с всичко, което трябва да свършите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как списъкът със задачи може да помогне, ако сте стресирани?
24.12.2024История на пицата: Американски феномен с италиански корени
24.12.2024Бъдни вечер и българските традиции
24.12.2024Десет коледни традиции, за които никога не сте чували
24.12.2024Първият круиз, подходящ за кучета, ще отплава през 2025 г.
24.12.2024Без джинджифил и канела: Коледата невъзможна
24.12.2024Прочети още
С подаръци в шейната: Дядо Коледа започна пътешествието си
darik.bgКакво да сложим на коледната трапеза според TikTok тенденциите?
darik.bgБлейк Лайвли обвини режисьора на „Никога повече“ в сексуален тормоз
darik.bgЧестито Рождество Христово!
dsport.bgЛевски отправи коледно пожелание към феновете си
dsport.bgИнтимност след раждането – кога е подходящият момент
9meseca.bgТайната за по-чист дом? Използвайте петте си сетива
idei.bgКак да преобразите детската стая с минимален бюджет?
idei.bgКак да направите подаръчна торбичка от опаковъчна хартия
idei.bg