Българската народна банка приключи процеса по съгласуване и одобрение на дизайна на българските евромонети.

След постигането на пълна правна конвергенция на БНБ с приетия през януари тази година нов Закон за БНБ, това е следваща важна стъпка, която институцията изпълнява при подготовката за пълноправно членство на страната ни в еврозоната. 

Как ще изглеждат българските евромонети? 
 

БНБ

Дизайнът на така наречената национална страна възпроизвежда настоящите символи, изсечени върху българските монети.

Мадарският конник ще бъде върху монетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 евроцента, Св. Иван Рилски върху монетата от 1 евро, а Паисий Хилендарски – на монетата от 2 евро. 

БНБ


В следващите месеци от БНБ предвиждат изработване на евромонети с българска национална страна в количество до 1 млн. броя за всеки номинал.

Целта е тестване на качеството на произвежданите монети и сертифициране на българския Монетен двор. 

БНБ

При положение че качеството на монетите е добро, ще се пристъпи към редовно производство на необходимите количества евромонети с българска национална страна след Решението на Съвета на ЕС за приемането на еврото от страната.  

БНБ

Емитирането на евромонетите с български символи ще започне от датата на приемане на еврото за законно платежно средство у нас. 

 

БНБ

Евробанкноти

Darik Business Review припомня, че БНБ не планира производството на евробанкноти през 2024 г., въпреки вероятността България да стане част от еврозоната от 1 януари 2025 г.

Първоначалното снабдяване с евробанкноти ще се осъществява на принципа „вземане назаем – последващо връщане“. С оглед на това, в проекта за бюджет за 2024 г. са предвидени средства единствено за транспорт и летищни такси.