
Много хора си задават въпроса каква е най-добрата температура у дома за нашето здраве и комфорт? Оказва се, че отговорът не е еднозначен.
През 60-те години на 20-и век германският физик Карл Вундерлих измерва температурата на около 25 000 души и установява, че средната е 37 градуса. Тази стойност е широко приета за стандартната средна телесна температура оттогава.
Нови данни обаче предполагат, че това не е абсолютно вярно. Телесната температура може да варира при отделните хора, като съвременни проучвания предполагат, че полът, метаболизмът, хормоните, физическата активност и менструацията оказват влияние.
На фона на всички тези неща, има ли оптимална температура, която да поддържаме у дома?
За страните с умерен или по-студен климат, насоките от Световната здравна организация гласят, че стайната тампература от 18 градуса е достатъчно безопасна, за да ни защити от вредното въздействие на студа.
Престоят в студена, влажна или проветрива среда има негативни последици за физическото и психическото здраве - от влошаваща се астма и повишен риск от сърдечни заболявания до безпокойство и депресия.
"Неразболяващите домове са един от ключовите градивни елементи на доброто здраве. Това означава, че домовете, които са достъпни, безопасни, комфортни и топли предпазват здравето ни и подкрепят нашите общности в това да бъдат здрави и издръжливи," казва пред BBC Ребека Уилсън, старши специалист по обществено задраве в Public Health Wales във Великобритания - организация, която се бори за подобряването връзките между здравето и домовете.
Резултатите от зимните проучвания на Public Health Wales през 2022 и 2023 г. установяват, че хората изпитват все по-голямо безпокойство в трите месеца, водещи до зимата, поради нарастващите разходи за отопление.
Когато настъпи студът, пък повечето хора нагласят термостата на по-ниски температури у дома и избират да отопляват конкретни стаи вместо цялата къща, като вместо това прибягват до термофори или одеяла, за да се топлят. Според Уилсън:
"Знаем, че са засегнати хората, които живеят в студени домове или са по-бедни. Проучвания обаче показват, че има определени групи от населението, като по-възрастните хора, децата и хората с увреждания, които може да са по-засегнати."
По същия начин, прегряването също е рисково за здравето на онези, които живеят в по-топъл климат, с повишена вероятност от топлинно изтощение и топлинен удар, докато тялото се опитва отчаяно да се охлади, което, от своя страна, подлага на натиск сърцето и бъбреците.
Прегряването може също така да влоши съществуващи здравословни проблеми и да се отрази негативно на психическото здраве, като са установени и връзки с повишен риск от самоубийство.
Картината е мрачна. Изследвания показват връзките в световен мащаб между излагането на студ и горещина и смъртността през 21-ви век, като експерти призовават за по-голяма обществена осведоменост относно това, че неоптималните температури представляват риск за здравето.
Това се превръща във все по-голям проблем поради климатичните изменения и по-голямата продължителност и интензивността на екстремните метеорологични събития.
Факторите за излагане на подобни неблагоприятни условия, като професия и социално-икономически статус, могат да играят роля – полагащите ръчен труд на открито често работят при екстремни температури, а хората, които живеят в по-бедни градски или селски райони, може да бъдат изложени на жилища с ниско качество или в горещо време да имат по-малък достъп до начини за охлаждане, като климатик.
Бебетата, малките деца и възрастните хора също са особено уязвими, тъй като те не са толкова способни да терморегулират, което означава, че не могат толкова добре да задържат основната температура на тялото, като балансират генерирането и загубата на топлина.
Според британската благотворителна организация Lullaby Trust, препоръчителната стайна температура за бебетата е малко по-ниска от средната - 16-20 градуса.
Ако бебетата прегреят, съществува риск от синдром на внезапната детска смърт, затова от организацията съветват да се използва термометър за следенето на температурата в стаята, но да се проверяват и гърба, и гърдите на бебето, за да се види дали е топло или изпотено.
Средната телесна температура на новороденото или на малкото дете е малко по-висока от тази на по-голямо дете или възрастен и обикновено е между 36.5 и 37.5C. Това е така, защото те имат по-активен метаболизъм, а телесната им повърхност е по-голяма спрямо телесното им тегло.
Тъй като телата им се борят с терморегулацията, на тях им отнема повече време да се изпотят и по тази причина задържат повече топлина.

По-възрастите хора, от друга страна, може да имат нужда от малко повече топлина у дома, тъй като те имат по-ниска телесна температура в покой, в сравнение с младите възрастни. Скоросттта на метаболизма намалява с възрастта, което означава, че за телата на по-възрастните хора е по-трудно да генерират топлина.
Те също така е по-вероятно да приемат лекарства или да страдат от хронични заболявания, които може да засягат способността на тялото за терморегулация. Диабетът, например, може да предотвратява нормалното кръвообращение, което осигурява топлина. Дори и малко по-студени домове с температури от 18C могат да доведат до хипотермия.
Проучване проследява физическото състояние на възрастни жени на възраст между 70 и 95 години в умерено студена среда при 15C и по-топла - при 25C. Резултатите показват, че физическите им способности се влошават значително в рамките на 45 минути при по-ниска температура.
Това подчертава потенциалните рискове за безопасността на по-възрастните хора, които живеят самостоятелно, като проблеми с равновесието и повишен риск от падане.
Мъжете и жените също така имат биологични и хормонални различия, така че нашата чувствителност на по-високи и по-ниски температури също се различава.
Жените обикновени имат повече мазнини между кожата и мускулите си, което поддържа органите топли, но в същото време предотвратява достигането на топлина до кожата и крайниците (ръцете, краката и върха на носа).
Друго проучване установява, че ръцете на жените са с близо 3C по-студени от тези на мъжете, когато са изложени на студ, което вероятно обяснява откъде идва фразата "студени ръце, топло сърце".
Менструацията също играе роля, тъй като основната телесна температура се колебае по време на цикъла, достигайки най-високата си точка по време на лутеланата фаза след овулацията. Бременността и хормоналните контрацептиви също могат да повишава основната телесна температура.
Въпреки това, тъй като жените обикновено са с по-малко телосложение от мъжете и имат по-ниска скорост на метаболизма при покой, което намалява производството на енергия, когато са изложени на студ, те може също така да усещат студа повече, въпреки че имат по-висока основна телесна температура.
Степента на разминаване в топлинния комфорт между мъжете и жените е спорна. Въпреки че някои изследвания показват, че тя е незначителна, проучване от Финландия предполага, че може да е по-сериозна.
Да вземем офис средата. Въпреки че е малко вероятно да има температура, която да удовлетворява всички поради индивидуалната ни терморегулация, като цяло проучването установява, че жените често са недоволни от стайната температура, като им е неприятно по-студено и по-топло от мъжете.
Друго проучване на температурите в офиса в Япония показа разлика от 3.1C при жените и мъжете в предпочитаната неутрална температура.

Безопасната температура на работното място е от съществено значение за здравето и производителността.
Топлинният стрес може да намали капацитета за физическа работа и двигателно-когнитивните характеристики, а служителите - както работещите навън, така и тези в лоши изолирани офис сгради, може да бъдат изложени на риск от нараняване, студов стрес и заболяване.
Междувременно, постигането на оптимална основна телесна температура у дома може да не е "златен билет" за идеалния сън, казва Бил Уисдън - експерт по съня и директор на британския Институт за изследване на деменцията, "но би било от помощ".
Сънят, казва той, е "свързан с циркадния ритъм на основната телесна температура и температурата на кожата". С други думи, няколко часа преди да заспим, основната ни телесна температура започва да се понижава, когато се произвежда мелатонин - хормонът, който регулира цикъла на съня.
Телесната температура продължава да спада през цялата нощ, достигайки ниска точка рано сутринта, преди постепенно да се повиши с напредването на сутринта.
Едно от нещата, което може да ви помогне да заспите, е "ефектът на горещата вана". Уисдън казва, че вземането на гореща вана преди лягане може да помогне за по-лесно заспиване.
„Проведохме физиологични експерименти с мишки и установихме, че загряването на кожата изпраща сигнали до хипоталамуса в основата на мозъка, а това предизвиква сън и охлаждане на тялото“.
Следователно, използването на дебела завивка през нощта може да помогне на тялото да се подготви за по-дълги епизоди на сън или за по-дълбок сън. Сгушването по този начин с цел затопляне на кожата не е уникално само за хората.
„Домашни любимци, като котки и кучета, също се свиват, а някои животни изграждат гнездо, което осигурява един вид топлоизолация.“
След като заспите дълбоко обаче, хладната стая е идеална за сън с температура между 16 и 18C. По-възрастните хора може да спят по-комфортно в стая с няколко градуса по-топла, но прекалено топлата стая може да влоши качеството на съня.
Това може да доведе до събуждания през нощта, както и до липсата на дълбок сън, при който организмът се възстановява най-добре.
В крайна сметка, въпреки че можем да се ръководим по изследванията, намирането на оптимална температура, която да допада на всички, може да е невъзможно.
От възраст през пол и хормони до метаболизъм, има много фактори, които могат да повлияят на това дали предпочитате по-топла или по-студена стая. По тази причина битката за термостата у дома продължава.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Невероятната история на първия бурито милиардер
01.04.2025Рискът от Алцхаймер расте, когато дълбокият сън намалява
01.04.2025Airbus с нова концепция за самолет на водород
01.04.2025X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
01.04.2025Япония се готви за мегаземетресение с 300 000 жертви и загуби за $1.81 трлн.
01.04.2025Как двама души на име Стив създават Apple на 1 април?
01.04.2025Прочети още
Защо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgРоберта пита Урсула: ChatGPT ли ви пише домашните в ЕК?
darik.bgКой ще изиграе „Бийтълс“ в новия биографичен проект, посветен на групата
darik.bgБивш „червен дявол“ наказа Манчестър Юнайтед, Магуайър пропусна да се превърне в герой
dsport.bgСака се завърна с гол, Арсенал победи Фулъм, но даде свидна жертва
dsport.bgБългария отново на Международния панаир на детската книга в Болоня
9meseca.bg