
Сънят и събуждането по различно време са свързани с повишен риск от инфаркт и инсулт - дори за хора, които спят достатъчно, сочат данните от ново изследване.
Докато повечето предишни проучвания измерват въздействието на продължителността на съня върху човешкото здраве, по-малко се знае за ефектите от промените в цикъла на съня, посочват изследователите, цитирани от CNN.
В продължение на седем дни те проследяват данни за активността на 72 269 участници на възраст от 40 до 79 години, които никога не са страдали от сериозни сърдечно-съдови проблеми.
Те изчисляват индекса за редовност на съня (SRI) на всеки човек, като по-високите резултати означават повече редовно спящи.
След това екипът проследява случаите на инфаркт, инсулт и сърдечна недостатъчност в продължение на осем години, като установява, че хората с нередовен сън са с 26% по-склонни да страдат от един от тези проблеми.
Нередовният сън означава вариации във времето, в което някой заспива и се събужда.

Взети са предвид и редица други фактори, включително възраст, физическа активност, консумация на алкохол и тютюнопушене, които биха могли да повлияят на констатациите.
Изследователите също така отбелязват, че хората с по-висок SRI резултат (тези с по-редовен график на сън) са по-склонни да си набавят препоръчителното количество почивка на нощ, като 61% от тях го правят, в сравнение с 48% от нередовно спящите.
Но дори тези, които спят достатъчно, но имат нередовен график на сън, се характеризират с по-висок риск от съдречни проблеми. „Резултатите ни показват, че редовността на съня може да е по-уместна от достатъчната му продължителност“, се казва в проучването.
Водещият автор на изследването Жан Пиер Чапут, професор по педиатрия в Университета на Отава в Канада, казва пред CNN, че „все повече изследвания предполагат, че нередовният сън може да бъде по-силен предиктор за риска от смъртност, отколкото недостатъчния сън“.
Що се отнася до намаляването на риска от сърдечно-съдови инциденти, Чапут подчертава факта, че високото кръвно налягане е водещ рисков фактор.
„Хората трябва да дадат приоритет на седем до девет часа постоянен, възстановителен сън на нощ, тъй като лошият сън може да допринесе за високо кръвно налягане. Не е необходимо часовете на лягане и ставане да са абсолютно еднакви всеки ден, но е най-добре да ги поддържате в рамките на 30-60 минути от обичайния си график, за да не нарушавате естествения циркаден ритъм на тялото си“.
Последователните модели на сън подобряват качеството му, повишават настроението и когнитивните функции и намаляват риска от здравословни проблеми, като сърдечни заболявания и диабет, допълва ученият и предупреждава да не се разчита на наваксване на съня през уикендите.
„Възможно е да възстановите малко сън, като спите по-дълго през уикендите, но това не отменя напълно негативните ефекти от хроничното лишаване от него през работната седмица“.
Докато допълнителният сън през уикенда може временно да подобри настроението и когнитивната функция, нередовните му модели могат да нарушат циркадния ритъм на тялото и да доведат до дългосрочни рискове за здравето, като затлъстяване, диабет и сърдечни заболявания, добавя Чапут, който в момента разработва насоки за здравословен сън в сътрудничество със Световната здравна организация.
„Вярвам, че това е решаваща следваща стъпка, за да гарантираме, че сънят се оценява като основен компонент на благосъстоянието, вместо да се отхвърля като загуба на време в нашето общество“.
Тъй като проучването е наблюдателно, не може със сигурност да се установи дали нередовните модели на сън са довели до повишения риск. То е публикувано в Journal of Epidemiology & Community Health.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Kaufland България с нов финансов директор
01.07.2025Анастас Матеев от Belayer за първия закон за крипто у нас: Индустрията търси регулация, а не бяга от нея
01.07.2025Окончателно: По-скъпо парно с 4.54%, токът се вдига с 2.58%
01.07.2025Стотици обекти по Черноморието наблюдава НАП
01.07.2025Британската монархия ще получи около $118 млн. държавно финансиране
01.07.2025Депозитите у нас чупят рекорд сред рекорд
01.07.2025Прочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgГОЛсало Гарсия прати Реал Мадрид на четвъртфинал в САЩ (ВИДЕО)
dsport.bgЛудогорец дава 2 милиона евро за нападател?
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg