Програмата да не бъде изпълнена изобщо или както е обещано, още разходи и невъзможност за продължаване на екскурзията или за връщане обратно без помощ и подкрепа са част от рисковете, които любителите на пътувания поемат, когато се доверяват на туристически оферти в социалните мрежи.
Това каза пред БНР Габриела Руменова, която е основател на некомерсиалния проект за взаимопомощ на гражданите „Ние, потребителите“.
Според нея е важно да се интересуваме кой ни предлага пътуването и да се доверяваме само на физически и юридически лица, които имат регистрация като туроператори или турагенти по Закона за туризма и изпълняват тази дейност професионално.
„За да организира туристическо пътуване, дадено лице трябва да има регистрация като туроператор или турагент. Справка може да бъде извършена в регистъра на страницата на Министерство на туризма.
Когато проверим дали това лице фигурира в регистъра, не само трябва да се уверим, че то е там, но и да прочетем всички данни за него – регистрационен номер, наличие на активна застраховка „Професионална отговорност“, застраховател, номер на застраховката, датата на сключване на застраховката, валидност и лимит“, обясни Руменова.
Туроператорите са длъжни да имат застраховка „Професионална отговорност“, която покрива причинени вреди вследствие на неразплащане с контрагенти и доставчици, включително при неплатежоспособност и несъстоятелност на туроператора.
Те трябва да работят само с категоризирани туристически обекти, да сключат договор за организираното пътуване с всеки от туристите и да изпълняват поетите предварително определени в договора и общите условия ангажименти.
При отмяна на пътуването или значителни промени в предварително определените параметри следва да възстановят частично или изцяло заплатената сума.
Ако сме се доверили на лица, които не са търговци и нямат необходимата регистрация и се появи проблем, уреждането му ще е сложно. Спорът, който би възникнал, ако те изобщо бъдат открити, ще е между две физически лица и ще може да бъде уреден единствено в съда, посочи още Руменова.
Тя добави, че в тези случаи Законът за защита на потребителите не се прилага, органите на реда могат да се намесят, но отнема време и невинаги е успешно.
Легитимните туроператори и турагенти могат да предоставят и друга важна предварителна информация, извън задълженията им по закон, в духа на професионалното осъществяване на дейността.
Например, за паспортния режим в държавата, евентуални задължителни ваксини, дрес код в държавата или мястото за настаняване и други.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Скромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 1 минАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 25 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 34 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg