Световната здравна организация обяви в сряда огнището на маймунска шарка в Африка за глобална извънредна ситуация за общественото здраве - най-високото ниво на тревога според международното здравно законодателство.

Реакцията дойде след извънредна декларация по случая на африканските центрове за контрол и превенция на заболяванията от вторник.

По-смъртоносен щам на вируса - Ib, се разпространява бързо в Демократична република Конго и е достигнал най-малко четири незасегнати преди това държави в Африка.

Рискът от допълнително международно разпространение е „много тревожен“, каза генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус.

Експерти от цял ​​свят следят отблизо ситуацията. Ето какво трябва да знаете, според CNN.

Какво е маймунска шарка?

Това е вирусно заболяване, познато още като маймунска вариола и свързано с вече ликвидирания вирус на едрата шарка. Може да се разпространи чрез близък контакт, като докосване, целувка или секс, както и чрез замърсени материали, като чаршафи, дрехи и игли, според СЗО.

Първоначалните симптоми обикновено са подобни на грип - включително треска, изтощение, главоболие и мускулна слабост - често последвани от болезнен или сърбящ обрив с повдигнати лезии, които изчезват за седмици.

Какво е различното при това огнище?

Маймунската шарка се характеризира с два генетични щама - I и II. Щам II е отговорен за глобална епидемия, обявена за глобална спешна здравна ситуация от юли 2022 г. до май 2023 г.

Но новото огнище се задвижва от щам I, който причинява по-тежко заболяване. Подтипът, който е отговорен за по-голямата част от продължаващото разпространение - щам Ib, е сравнително нов.

„Поради редица различни фактори, Ib се появи като нова мутация, адаптирана към хората“, казва д-р Даниел Бауш, старши съветник по глобалната здравна сигурност във FIND - глобална организация с нестопанска цел, фокусирана върху справедливостта в здравеопазването.

Вирусът често се предава от животни на хора. Но след като мутацията се адаптира, тя може да се предава от хора на хора и да предизвика по-големи епидемии. Щам Ib е нов и тревожен, като настоящата ситуация се усложнява и от множество припокриващи се огнища.

„Ние нямаме работа с едно огнище, а с няколко на различни щамове в различни страни с различни начини на предаване и различни нива на риск“, каза Тедрос Адханом Гебрейесус.

Колко опасна е маймунската шарка?

Някои огнища на щам I са убили до 10% от разболелите се, въпреки че по-скорошните имат по-ниски нива на смъртност, според центровете за контрол и превенция на заболяванията на САЩ. Процентът на смъртност за щам II е по-малък от 0.2%.

Някои групи – включително бебета, хора със силно отслабена имунна система и бременни жени, са по-предразположени на по-тежки инфекции. Все пак наблюдението на болестта е доста непълно и има още много да се учи, казва Бауш.

„Това е вирус, срещащ се в дребни бозайници в Африка, на който нямаме правилната диагностика. Не е трудно да се диагностицира инфекцията с маймунска шарка, когато имате лаборатория, квалифицирани специалисти и технология наблизо. Но повечето от тези случаи се наблюдават в селски райони, така че вземането на проба и занасянето й в лаборатория е трудно“.

Нашето разбиране за риска от предаване и фатален изход на болестта може да бъде изкривено от ограниченията при най-тежките случаи, допълва екпертът. Независимо от това, повишеното разпространение увеличава тежестта за общественото здраве и броя на засегнатите лица.

Къде се среща маймунската шарка?

В продължение на десетилетия болестта се среща предимно в Централна и Западна Африка. По-голямата част от случаите на щам I са от Централна Африка и Демократична република Конго, а по-голямата част от щам II - от Нигерия.

През 2022 г. безпокойството нарасна, когато случаите започнаха да се разпространяват в Европа и Северна Америка.

По-широкото международно разпространение е ключова причина, поради която маймунската шарка е обявена за глобална спешна здравна ситуация, но географският модел на настоящото огнище е различен от този на епидемията преди две години.

Сега болестта достига до повече държави в Африка, които преди това не са засегнати. Въпреки че по-голямата част от случаите все още са съсредоточени в Конго, такива са регистрирани в най-малко 13 страни на континента, според африканските центрове за контрол и превенция на заболяванията.

В четвъртък Швеция потвърди първия си случай на маймунска шарка от щам I, като вирусът за първи път напусна пределите на Африка.

„Всички сме чували милиони пъти, че никой не е в безопасност, докато всички не са в безопасност“, казва Бауш, особено предвид това колко обичайно е международното пътуване. „Има много причини да се притеснявате.“

Как може да се ограничи разпространението?

Налични са ваксини срещу маймунска щарка, но те не са широко достъпни в Африка. Не са идентифицирани случаи на щам I в Съединените щати, но американските здравни власти препоръчаха миналата седмица изложените на висок риск от заразяване хора да се ваксинират.

Алиансът за ваксини, известен като Gavi, разполага с до 500 млн. долара за доставка на ваксини срещу маймунска шарка в страни, засегнати от епидемията, включително Демократична република Конго и околните държави.

Стартирайки през 2026 г., Gavi ще създаде глобален запас от ваксини срещу болестта, подобно на съществуващите запаси срещу холера, ебола, менингит и жълта треска.

Но СЗО подчерта, че ваксините са само част от отговора - ограничаването на разпространението ще изисква засилено наблюдение, диагностика и изследвания, за да се запълнят „празнините в разбирането на вируса“.

Организацията е създала план за спешна употреба на двете ваксини срещу маймунска шарка, в който ще бъдат вложени 15 милиона долара. Половин милион дози от ваксините са на склад, а други 2.4 милиона е възможно да бъдат произведени до края на годината, според Тим Нгуен от Програмата за извънредни ситуации в здравеопазването на СЗО.

Демократична република Конго и Нигерия ще бъдат първите, които ще получат тези ваксини, според регионалния директор за извънредни ситуации в Африка д-р Абду Салам Гуейе.