Има три основни заблуди, които съществуват по отношение на използването на средства по различни европейски направления. Това коментира в ефира на Дарик радио Мария Калчева, която ръководи бизнес отдел "Малки и средни предприятия" в ПроКредит Банк.
"В миналото много мениджъри си представяха кандидатстването по европроекти, като нещо трудно, сложно и свързано с много бюрокрация. Но това вече не е така и вече има възможности, които са бързи и достъпни", коментира Калчева.
Трудно ли е използването на европейските финансови инструменти?
Тя припомни, че допреди няколко години кандидатстването по европейски проекти наистина беше свързано с изготвяне на сложна документация, консултантски услуги, бюрократични процедури в държавните институции и т.н.
След одобряване на проекта трябваше той да бъде завършен, да се направи мониторинг от съответната институция, да се отчете свършената работа и едва след това, евентуално, компанията да получи средства по програмата.
Днес това не е така и по много от програмите от компаниите не се изисква нищо предварително, като те могат директно да се консултират със служител на банката, който да ги насочи към подходящия за тях инструмент.
"През изминалата година получихме достъп до две нови гаранционни програми - едната е за повишаване на конкурентоспособността на микро-, малки и средни предприятия, а втората е насочена към зелени и устойчиви инвестиции. И двете програми са в сътрудничество на ПроКредит Банк с международни финансови институции и чрез тях можем да предоставяме финансиране на бизнеса".
По думите ѝ, основната полза за компаниите от тези програми са драстично намалените изисквания за обезпечение.
В сравнение със стандартния банков кредит, при който, например, се изисква обезпечение от 100 единици за 100 единици финансиране, чрез подобни инструменти обезпечението може да се намали много или дори да не се изисква такова въобще за определени проекти.
"Единственото, което се изисква от фирмите, е да се посъветват с банков служител, за да разберат кой е подходящият за тях инструмент".
Могат ли малките и средните предприятия да се възползват от европрограмите?
"Втората голяма заблуда, която витае в публичното пространство, е, че европейските програми са подходящи само за големите компании. Но всъщност те са подходящи за всички предприятия, включително и за най-малките", заяви Мария Калчева.
Според нея, самите компании понякога имат затруднения с това да разберат какво е полезно за тях. По тази причина ПроКредит Банк организира серия от регионални срещи с бизнеса през 2024 година в по-големите градове.
"Продължаваме тези дискусии с клиентите, тъй като това е начинът те да разберат за новите възможности и да се възползват по най-ефективния начин от тях".
Какви са инструментите в подкрепа на устойчивото развитие?
"Европейският съюз има за цел да постигне въглеродна неутралност до 2050 година. Това обаче ще изисква сериозни капиталовложения. Много хора си мислят, че тези "зелени" инвестиции са предназначени само за опазване на природата, но всъщност самите компании могат да бъдат големите печеливши от тях".
Цялата концепция за зелените инвестиции е базирана на това, че опазването на природата минава през намаляване на потреблението на изчерпаеми ресурси, а тези ресурси представляват разход за бизнеса.
Оптимизацията на тяхното използване е нещо, което носи финансова полза за компаниите, освен че помага и за опазването на околната среда.
Те могат да кандидатстват по различни проекти, свързани с това направление, включително за изграждане на мощности с възобновяеми енергийни източници, дигитализация, кръгова икономика и др.
Какво да очакват българските компании през 2025 година?
"Програмният период, който в момента тече, е със срок от 2021 до 2027 година, така че средствата по съответните програми до голяма степен са разпределени. Но през следващите три години от ПроКредит Банк имаме ресурс да предоставим на малките и средните предприятия финансиране на стойност 1 млрд. лв. Надявам се това да се случи".
До момента в България вече има стотици реализирани проекти с такива инструменти, заяви Мария Калчева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да отказваме без да изпитваме вина?
преди 5 часаКакво не знае българският бизнес за европейските финансови инструменти?
преди 5 часаiPhone губи от глобалния си пазарен дял през 2024 г.
преди 6 часаКакво е дезодорант за цяло тяло и имате ли нужда от него?
преди 6 часаДесет от най-красивите градове на крайбрежието на Амалфи
преди 7 часаНай-големият европейски пенсионен фонд продал целия си дял в Tesla
преди 7 часаПрочети още
Зеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bg“О, Боже, как въобще ще се справя?!”: Джъд Лоу потвърди, че ще играе “Вълшебникът от Кремъл”
darik.bgЛевски тренира без двама
dsport.bgТайсън Фюри каза край (ВИДЕО)
dsport.bgВалери Йорданова стана майка за първи път
9meseca.bgФън шуй промени за дома
idei.bgДомашни растения, които пречистват въздуха в стаята
idei.bgKъде да поставите телевизора
idei.bg