
Във всекидневната в дома си в Южна Корея един баща използва генеративен изкуствен интелект (AI), за да превръща рисунките на своя син във видеоклипове и кратки истории като част от оформящия се нов вид детска игра.
Всяка седмица семейството Ким посещава библиотеката, за да избере книга. Те я четат заедно, обсъждат тема на интерес и натрупват допълнителни знания.
Знаейки, че децата му не могат да използват сами AI инструменти, бащата Ким Джунгу подготвя кратка, 30-минутина AI сесия, като написва предварително кратки подсказки.
По време на сесията неговият петгодишен син Дохун се включва в общуването с AI чрез креативни дейности, като проектирането на въображаема планета или написването на история, която се развива в съзвездието Орион.
AI преподавателят допринася, като задава последващи въпроси и предлага нова информация, свързана с темата.
"На него наистина му харесва, това, което съм открил, защото AI му задава много интересни въпроси и предоставя страхотни математически или научни познания. Затова вярвам, че той смята, че научава по нещо ново всяка седмица," казва пред Euronews Ким, който работи като главен продуктов директор в IT компания.
Дохун обича космоса и рисуването. Ким смята, че AI е полезен инструмент, който може да отговаря на въпроси, на които родителите не могат и помага на сина му да "изследва въображението и изобретателността си".
Макар Ким да смята за положително това, че AI може да разширява познанията на децата, той е наясно с прекомерното разчитане на технологията.
"Важно също така е децата да не стават прекалено зависими от нея. Като родител, мисля да това как да водя процеса внимателно. Управлението на персонални данни за обучение е друго притеснение."
Критичното мислене е от ключово значение
Експерти по AI образованието казват, че най-важното нещо е самата игра и че родителите трябва да внимават с това интензитетът на една сесия да бъде подходящ за възрастта на детето.
"Те биха могли също така да си играят с Lego…" казва Куон Юнгмин, преподавател в Националния университет в Сеул, която специализира в сферата на икзуствения интелект.
"От моя гледна точка, това с какво ще си играят не им вреди, стига да изграждат добри отношения, дори и да използват AI като средство. Ако обаче това се случва по-често или може би по повече от два часа на ден, това може би е прекалено. Зависи от възрастта на детето и неговия интерес".
Куон казва, че родителите трябва да се уверят, че децата им правят разлика между AI и хора.
"Ако детето си играе самичко с AI, тогава може да има проблем, защото може да си помисли, например, че ChatGPT е истинско живо същество. Когато обаче участва и родител, това, което родителят мисли и начинът, по който общува с AI са важни, защото детето се учи като наблюдава. Затова трябва да внимавате много какво правите с AI".
Куон казва, че фокусът не трябва да е само върху AI. Вместо това, образованието в ерата на AI трябва да подхранва критичното мислене, като обучава децата по предмети, като хуманитарни науки, литература и философия.
"По-важното е как детето гледа на ChatGPT," казва Куон.
"Ако детето няма никакъв образователен опит за това как да гледа на технологиите, тогава то просто ще ги възприема като някой с по-голямо влияние и знания, а това, в крайна сметка, ще доведе до подчиняванете му на технологията. Ако обаче детето има образователен опит и е запознато с въпроси, като това "Какво е човешкото същество? Какво означава да живееш? Какво означава да си човешко същество?, гледната му точка към AI ще бъде много по-различна, в сравнение с тази на дете, което никога не е учило за технологията. А това е типът хора, от които имаме нужда сега ".
Нарастващ натиск от страна на сектора на частното образование
Интересът към AI образованието в Южна Корея нараства значително. И докато някои семейства, като Ким, проучват по-органичен, базиран на игра подход у дома, училища и частни академии внедряват програмиране и AI грамотност в своята учебна програма.
Някои също така използват системи за проследяване с AI, за да отчитат образователния напредък на учениците.
Според доклад на корейското правителство от тази година, 47.6% от децата в страната на възраст под 6 г. ползват частно образование. През 2024 г. средните разходи за частно образование в страната са достигнали рекордно ниво в четвърта поредна година.
В Европа приетият наскоро Закон за изкуствения интелект, който трябва да влезе в сила през август 2027 г., класифирицра AI системи като високорискови за някои сфери на образованието.
За Ким не става въпрос за това технологията да се преподава отрано, а за създаването на пространство за неговия син да си представя различни неща, да комбинира идеи и да изследва.
Докато експериментира с играта с AI у дома, той започва да забелязва колко бързо частното образование превръща AI в състезание с висок залог. Твърди, че в основата на посланието на сектора на частното образование, което предупреждава, че децата без умения в сферата на AI е страхът.
"Живеем в свят, който се променя бързо. А през следващите 10 години нашите деца ще преживеят нещо напълно различно от това, което познаваме".
Ким казва, че е окуражен от броя на родителите, които са се свързали с него в отговор на AI сесиите, които споделя онлайн.

Усилия за справяне с AI разделението в Европа
И макар в Южна Корея да има известни опасения, Куон смята, че Европа е добре позиционирана, за да образова децата в сферата на AI.
"От правителствена гледна точка, икономиката е важна и конкуренцията между отделните държави е важна. Децата обаче не би трябвало да се притесняват за икономиката." Би трябвало да сме загрижени за тяхното критично мислене, което е по-сходно с европейския модел, защото те мислят критично за AI. Мисля, че те имат много добри философски основания да разработят етичен изкуствен интелект“.
В Европа политиците въвеждат грамотността в сферата на изкуствения интелект в ранното образование и често я определят като фундаментално умение за бъдещето.
Ключова цел е да се гарантира, че достъпът до този тип образование е равен, така че всички деца да могат да се справят в света на AI, стъпка, която ЮНЕСКО определя като съществено важна.
Ким смята, че децата трябва да знаят как да общуват с AI, тъй като за тях ще е невъзможно да го избягват в училище и навсякъде другаде.
"Моята идея е, че те трябва да знаят как могат да използват AI за тяхната креативност и обучение."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Най-щастливите хора никога не правят тези седем неща
преди 3 часаКакво означава да отглеждаш дете в ерата на изкуствения интелект?
преди 3 часа15 години по-късно: Може ли вулкан да затвори отново европейското въздушно пространство
преди 3 часаЩе се наложи ли да се препечатат кориците на всички книги с цена, изписана в лева?
преди 4 часаЕвропа през прозореца на влака: 5 маршрута, които ще ви оставят без дъх
преди 4 часа20 и 100 лева – най-фалшифицираните през първото тримесечие
19.04.2025Прочети още
Пролетен детокс: Мит или необходимост? Как безопасно да „рестартираме“ организма си
darik.bg10 сезонни супер храни, които да добавите в менюто си през пролетта
darik.bgСАЩ били готови да признаят Крим за руски
darik.bgКаква е ситуацията с Карло Анчелоти в Реал Мадрид?
dsport.bgНай-верният приятел на човека е и най-верният футболен фен (ВИДЕО)
dsport.bgВеликден с малки деца - предизвикателство и уют
9meseca.bg