Възгледите на ръководители в Европейската централна банка (ЕЦБ) относно това в каква посока трябва да поеме паричната политика започват да се разминават, докато инфлацията доближава целевото ниво от 2% на финансовата институция.
И докато някои от почитателите на по-ниските лихви обсъждат открито необходимостта за още понижения на лихвените проценти, техните колеги на противоположното мнение призоват за предпазливост.
Те също така наблягат на факта, че лихвите не би трябвало да ограничават икономиката по-дълго, отколкото е необходимо, но твърдят, че битката срещу високия ценови натиск не е спечелена още.
Миналата седмица ЕЦБ понижи лихвите за трети път тази година, сваляйки основната си лихва до 3.25%. Икономисти и трейдъри очакват още понижения в идните месеци.
Ето какво казаха в последните дни ръководителите в ЕЦБ преди годишната среща на Международния валутен фонд (МВФ):
Кристин Лагард, президент:
“За мен посоката е ясна. Това, което направихме, започвайки през юни, мисля, че е разумният подход и той трябва да бъде продължен с елемент на предпазливост.
Има хора, които цяла седмица казват как понижението трябва да е с 50 или 25 процентни пункта. Не. Посоката е ясна, темпът ще бъде определен на база три критерия и прилагането на преценка.”
Филип Лейн, старши икономист:
Има “голяма убеденост, че процесът на дезинфлация върви добре, но в същото време прогнозите са за това, че безработицата ще остане ниска, потреблението ще нараства и инвестициите ще се възстановят.”
Макар някои скорошни данни да повдигнаха въпроси относно прогнозите за растежа, икономиката на еврозоната не показва признаци за “драстично отслабване.”
Йоаким Нагел, член на управителния съвет от Германия:
“Тази дискусия за 25 или може би нещо различно, в крайна сметка, предполагам, че не помага. Живеем в много несигурна среда, така че трябва да изчакаме за новите данни и след това трябва да решим.”
Франсоа Вилерой дьо Гало, член на управителния съвет от Франция:
“Не изоставаме зад кривата днес, но гъвкавостта трябва да ни попречи да поемаме такъв риск в бъдеще. Рискът от ограничаването на рестриктивната ни позиция прекалено късно може да стане по-значим, в сравнение с този да действаме прекалено бързо.
Ако през следващата година инфлацията устойчиво е на ниво от 2% и на фона на перспективите за слаб икономически растеж в Европа, няма да има никакви причини нашата политика да остане рестриктивна, а лихвите да са над неутралната.
Когато победата срещу инфлацията вече се вижда, паричната политика не трябва да налага прекомерно или продължително ограничение на активността и заетостта, а оттам и на нашите съграждани.“
Фабио Панета, член на управителния съвет от Италия:
“Има комбинация от ниска инфлация и слаб растеж, а това очевидно води до разхлабване на нашата парична политика.”
Предвид факта, че ЕЦБ вероятно ще достигна целевото си ниво от 2% за инфлацията “много по-рано” от края на 2025 г., както беше посочено в септемврийските прогнози, посоката за лихвите е “ясна”, а необходимостта да се понижат лихвите под неутралното ниво не може да бъде изключена.
Хосе Луис Ескрива, член на управителния съвет от Испания:
Заплахите спрямо перспективите пред инфлацията и в двете посоки са почти еднакви. “Инфлацията в сектора на услугите намалява, но все още има някаква степен на упоритост.”
Клаас Кнот, член на управителния съвет от Нидерландия:
“Не мога да изключа нищо, но изглежда, че трябва да видим сериозно влошаване на перспективите, преди да се притесняваме за риска от структурно отклонение.
А това може след това, разбира се, да засегне темпа, с който връщаме лихвите до неутралното ниво. В този сценарий това би могло да ускори това темпо.”
Роберт Холцман, член на управителния съвет от Австрия:
“Бих казал, че понижение с четвърт процентен пункт през декември е вероятно. По-голямо понижение от половин процентен пункт е малко вероятно, но не и невъзможно. Можем също така да заключим, че превантивното понижение през октомври може да е било достатъчно, за да пропуснем през декември.
Все още съм загрижен, че инфлацията може да се окаже по-силна от очакваното. Разбира се, има и рискове в посока надолу, въпреки че не виждам достатъчно от тях, за да ги определя като доминиращи. Смятам, че мнението за рискове в посока надолу все още се споделя от малцина в управителния съвет.”
Оли Рен, член на управителния съвет от Финландия:
“Процесът на дезинфлация в еврозоната върви добре. Перспективите относно растежа отслабнаха доста ясно в последните няколко месеца, което може също така да засили дезинфлационния натиск.
Трябва да имаме предвид и вероятно да сме загрижени относно възможността инфлацията да бъде подценена. За момента аз поне не съм толкова загрижен за това, защото инфлацията при услугите и заплащането са близо до нашата цел от 2%.”
Петер Казимир, член на управителния съвет от Словакия:
“Нашето решение да понижим лихвите през октомври оставя заседанието през декември широко отворено. Всички опции остават на масата.
Все по-убеден съм, че планът за дезинфлация е стъпил на солидна основа. Частта у мен, която все още се съмнява обаче, трябва да види още доказателства за устойчиво завръщане към целта.”
Марио Сентено, член на управителния съвет от Португалия:
“Не трябва да се ограничаваме до някакъв индикатор или да действаме само със стъпки от по четвърт процент. За икономика, която прекара 10 години при средна инфлация от 0.9%, за икономика, която не инвестира, за икономика, която е подкрепяна от пазара на труда, който показва известни признаци на слабост, трябва да обмислим възможността да действаме с по-голям размах.
Продължаваме да отлагаме възстановяването и рисковете в низходяща посока се материализират. Това вероятно е добра дефиниция на това да изоставаш зад кривата.”
Гедиминас Симкус, члена на управителния съвет от Литва:
“Посоката е ясна — по-малко рестриктивна политика. Не мога все още да кажа какво ще бъде решението през декември. Посоката обаче е ясна - надолу.”
Христодулос Пацалидес, член на управителния съвет от Кипър:
“Ако няма изненади във възходяща посока по отношение на инфлацията, тогава ние бихме могли и трябва да продължим да понижаваме лихвите. Декември е важен месец, защото ще има много повече данни, в това число и нови прогнози. Затова ще бъдем в по-добра ситуация да преценим нашата позиция.
Рисковете за икономическия растеж са надолу. Не е обаче толкова ясно дали пътят на инфлацията е в същата посока заради потенциални сътресения в предлагането, цените на петрола и търговските войни.
Рисковете за инфлацията са малко или много балансирани, но не трябва да пренебрегваме тези в посока нагоре.”
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Реставрират крепостта Баба Вида
преди 1 минРесторант на планински връх отвори след пожар и реконструкция за € 32 млн.
преди 1 минИспания глоби пет нискотарифни превозвача общо със 179 млн. евро
23.11.2024Как се повяват първите пощенски кутии?
23.11.2024Мъж скри 5 ковчежета със съкровища за $2 млн. в САЩ
23.11.202415 дестинации, до които да НЕ пътувате през 2025 г.
23.11.2024Прочети още
Мини робот - бунтар отвлече 12 по-големи робота в Китай
darik.bgИзкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgБарселона се сгромоляса в края и си тръгна със само точка от ‘’Балаидос’’ (ВИДЕО)
dsport.bgТотнъм унижи Манчестър Сити насред ''Етихад'' (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg6 неща, които карат дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bg