
България официално получи положителен отговор да стане 21-вия член на еврозоната от 1 януари 2026 г.
Редица супермаркети, онлайн магазини, банки и бизнеси в сферата на услугите вече показват цените в две валути.
За един бранш обаче двойното изписване няма да има смисъл, защото имотите в България се обявяват и продават в евро отдавна, много преди възможността да се присъединим към ползвателите на единната европейска валута.

Евро от 1996 г.
Още през 1996 г. цените на имотите в България започват да се показват в евро. Преди периода на хиперинфлацията те са се обявявали в левове.
В онзи тежък икономически момент за страната, когато инфлацията стига 300%, та дори и 500% през 1997 г., а няколко банки обявяват фалит, имотите стават първото сигурно убежище за парите на българина.
Курсът на германската марка и на американския долар започва да се вдига. Цените се обявяват в чужда валута, защото всеки иска да получи сумата от продажбата на жилището си в твърда валута и така си остава исторически. Отначало в германски марки, а след това в евро.
От 1999 г. насам левът е фиксиран към еврото по курс 1 EUR = 1.95583 BGN. Това означава, че валутният риск е минимален и реалната стойност на лева спрямо еврото е стабилна.
В резултат на тази фиксация, продавачите и купувачите могат спокойно да договарят цени в евро, без да се притесняват от внезапни промени в обменния курс.

Други причини
България е популярна дестинация за чуждестранни инвеститори, особено в сектора на недвижимите имоти. Купувачи от страни, като Германия, Великобритания, Франция, Русия и Скандинавия, често търсят ваканционни имоти, жилища или парцели за инвестиции.
За тях еврото е по-удобна и разбираема валута. Публикуването на цени в евро улеснява комуникацията и прави пазара по-достъпен за чужденци.
Цените в евро често се използват и като средство за защита от инфлация и нестабилност. Макар курсът на лева да е фиксиран, инфлацията в страната може да повлияе на реалната покупателна способност.
Като определят цената в евро, продавачите се застраховат срещу евентуални бъдещи икономически сътресения и запазват стойността на актива си.
Не на последно място, публикуването на имотни цени в евро се е превърнало в пазарен стандарт. Това важи както за големите агенции, така и за индивидуалните продавачи.
Платформи за обяви, международни портали и брокери вече работят основно с цени в евро, което улеснява сравняването и анализирането на оферти.

Има ли други страни, които обявяват цените на имотите си в евро, а не са в еврозоната?
Много страни извън еврозоната, а и извън Европейския съюз, обявяват имотите си в евро, а не в местната си валута. Това не е формално задължително, а по-скоро пазарна практика, обоснована с икономически и практически съображения.
В момента Сърбия (сръбски динар), Албания (лек), Турция (лира), Босна и Херцеговина (марка), Черна гора (евро), Косово (евро) обявяват цените на жилищата си в евро.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Девет любопитни факта за древните Олимпийски игри
преди 4 минНай-много негодни банкноти от 20 лв., най-малко – от 100
преди 14 минЯпонски хотел предлага собствени легла за плюшените ви играчки
преди 1 часБивш шеф в Google: $100 млн. за AI гений си е изгодна сделка
преди 1 часПоскъпват картофи, прясно мляко и яйца
преди 1 часЛетищата в Бургас и Варна инвестирали общо над €110 млн.
преди 1 часПрочети още
Флора пред Дарик: Не съм гадже на Костадин Костадинов!
darik.bgИлиян Василев: Пеевски има все повече власт, БСП е една негова проекция в момента!
darik.bgКамбарев, ПП: Най-вероятно Пеевски удря, най-вероятно и Борисов е жертва!
darik.bgРазходка из Америките: какво направиха Неймар, Рамос и Интер Маями без Меси? (ВИДЕО)
dsport.bgМанчестър Юнайтед би Уест Хем за старт на летните серии на Висшата лига (ВИДЕО)
dsport.bgКауза вместо букет за булката – добър пример от Божидара и Велизар Чернокожеви
9meseca.bg