Финансовото министерство на Китай ще инжектира 69 млрд. долара в четири от най-големите държавни банки чрез пласирани от тях акции, спазвайки поет преди това ангажимент от Пекин да увеличи капиталовите буфери на финансовите институции.

Bank of Communications Co., Bank of China Ltd., Postal Savings Bank of China Ltd. и China Construction Bank Corp. планират да наберат общо до 520 млрд. юана (72 млрд. долара) чрез допълнително предлагане на търгувани в континентален Китай акции.

Министерството на финансите на страната ще бъде основният инвеститор във всички емисии, като ще запише акции на обща стойност 500 млрд. юана.

Банките ще емитират новите акции на цени, които са с между 8.8% и 21.5% над цените им на затваряне от петък на борсата в Шанхай, за да попълнят основния си капитал от първи ред.

Изявлението идва след поетия от китайските власти ангажимент в началото на март за емитирането на специални държавни облигации на стойност 500 млрд. юана за попълването на капитала на четирите най-големи държавни банки.

Планът да бъдат подпомогнати банките беше представен за първи път през септември, а на по-късен етап правителството обяви, че ще използва облигациите, за да финансира капиталовите инжекции.

“Този ход има за цел да повиши способността на големите банки да обслужват реалната икономика, позволявайки им да поддържат относително висок ръст на активите, да подкрепят по-добре нововъзникващи индустрии и да се справят с натиска за намаляване на маржовете на фона на пониженията на лихвите,” казва пред Bloomberg Уанг Дзян, главен финансов анализатор в Guosen Securities Co.

Китай подсилва банковата си система, въпреки че шестте водещи банки в страната разполагат с капиталови нива, които надхвърлят изискванията след приемането на поредица от политики за стимули в това число и понижение на лихвите.

Привлечени да подкрепят икономиката през последните няколко години, банките се борят с рекордно ниските маржове, забавящ се темп на растеж на печалбите и повишаващи се лоши кредити. Нетният лихвен марж на сектора, който е индикатор за рентабилност, падна до 1.52% в края на 2024 г., което е рекордно ниско ниво.

По-силните капиталови буфери ще позволят на банките да предоставят повече заеми, тъй като Пекин обеща по-голяма подкрепа за най-различни сектори - от имотния до потребителския и технологичния, за да бъде постигнат икономически растеж от около 5% тази година.

Това също така би подкрепило целта на Китай да поддържа финансова стабилност и да ограничава рисковете, докато се бори с вътрешни проблеми и със сътресенията от митата, които налага САЩ.