Съединените щати изпреварват Китай като най-големия търговски партньор на Германия през първата половина на 2024 г., според предварителните данни на германската статистическа служба.
Стремежът на Берлин да намали зависимостта от Пекин получава подкрепа в лицето на устойчивата американска икономика, която е най-голямата в света.
Германският внос и износ от и за Съединените щати възлиза на около 127 милиарда евро (139 милиарда долара) от януари до юни, докато оборотът за Китай е 122 милиарда евро, предава Reuters.
САЩ изпреварват Китай като основен търговски партньор на Германия за първи път от 2015 година насам. Оттогава Поднебесната империя неизменно държеше първенството в стокообмена с най-голямата европейска икономика.
Промяната идва, след като Германия заяви, че иска да намали експозицията си към Китай, позовавайки се на политически различия и обвинявайки Пекин в нечестни търговски практики.
Лола Махлейд, експерт по външната търговия в Германската индустриално-търговска камара, коментира пред Ройтерс, че устойчивостта на икономиката на САЩ е помогнала за увеличаване на износа на Германия.

Като цяло германският износ за САЩ се е увеличил с 3.3% до почти 81 милиарда евро през първите шест месеца на годината, докато бизнесът с Китай се е свил с почти 3% до малко над 48 милиарда евро.
Вносът от Китай е намалял с почти 8% до 73.5 милиарда евро, докато този от САЩ е намалял с 3.4% до 46,1 милиарда евро, подкрепен от доставките на енергийни суровини.
"С оглед на настоящата геополитическа несигурност и очакваното нестабилно икономическо развитие, не само в САЩ и Китай, но и тук, в Германия, е трудно да се предвиди как ще продължи да се развива надпреварата“, казва още Махлейд.
Европейската комисия, която контролира търговската политика на блока, определи временни мита в размер на до 37.6% върху електромобилите, внесени от Китай, за да се противопостави на несправедливите, според нея, субсидии.
Институцията организира гласуване между страните членки, като общо 12 страни от ЕС са гласували в подкрепа на митата, четири са гласували против, а 11 са се въздържали.
Очаква се комисията да вземе предвид тези резултати при решението си дали да наложи окончателни мита върху вноса на китайски електрически превозни средства.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Китай натиска пазара на фоа гра, воден от Франция и България
- Амасия: Древният град на османските принцове, който днес чупи рекорди с реколтата си от череши
- Цените на петрола падат след напредък в преговорите между САЩ и Иран
- От Сливен до IKEA: Как семейната фирма „Фишком“ снабдява Европа със скариди?
Грижа по мярка при кастрирани котки
Калкулатори
Най-ново
Китай натиска пазара на фоа гра, воден от Франция и България
преди 5 минBansko Nomad Fest 2026 събра над 1000 дигитални номади от 50 държави
преди 57 минВасилена Чолакова, Trusti: Средната „Гражданска отговорност“ у нас вече струва около 160 евро
преди 1 часРабота от вкъщи в ЕС: България е на дъното на класацията
преди 1 часРадостина Танева, Холц и Марица Полимер: Рециклирането вече не е избор, а задължение за конкурентоспособния бизнес
преди 1 часНю Йорк остава №1, но Азия доминира: Къде живеят милиардерите през 2026 г.
преди 2 часаПрочети още
Поптодорова: Радев прави реверанси към Русия!
darik.bgПетров, „Прогресивна България“: Не завиваме към Русия!
darik.bg„Гласът на Радев е руски!“ Говори Стою Стоев, ПП
darik.bg