
Банкер от Атланта, работещ за Wells Fargo, е бил възпрепятстван да напусне Китай.
Това е поредният инцидент, който заплашва да засили опасенията сред западните ръководители относно потенциалните последици от посещение във втората по големина икономика в света.
Китайските власти заявиха в понеделник, че забраната за напускане на страната, наложена на изпълнителния директор на Wells Fargo Ченюе Мао, е част от криминално разследване.
„Мао Ченюе е замесена в наказателно дело, водено от китайските власти, които законно са ѝ наложили ограничения за напускане на страната“, каза говорителят на китайското Министерство на външните работи Гуо Джиакун.
Не е ясно каква е целта на наказателното дело, нито как Мао е свързана с него, посочва CNN.
„Според китайското законодателство, случаят е в процес на разследване, Мао временно не може да напусне страната и е задължена да сътрудничи на разследването“, допълни говорителят на китайското Министерство на външните работи.
„По време на разследването властите ще гарантират, че законните ѝ права са защитени.“
Мао е служител на Wells Fargo от 2012 г., според профила ѝ в LinkedIn.
Родена в Шанхай и живееща в Атланта, тя ръководи международния факторинг бизнес на Wells Fargo и консултира мултинационални компании относно трансгранични капиталови стратегии, според FCI - глобална мрежа от компании, известна преди като Factors Chain International. Мао наскоро беше избрана за председател на FCI.
„Следим отблизо тази ситуация и работим, за да може нашият служител да се върне в Съединените щати възможно най-скоро“, посочиха от Wells Fargo за CNN.
Банката е преустановила всички пътувания до Китай, според The Wall Street Journal, който първи съобщи новината, че на Мао е забранено да напусне страната. Институцията е отказала да коментира инцидента.

Поредица от инциденти
Новината за забраната за напускане на страната, наложена на банкера от Wells Fargo, идва в момент, в който на американец от китайски произход, работещ за Министерството на търговията, е било забранено да напусне Китай, според Washington Post.
Служителят на Службата за патенти и търговски марки е бил на посещение при семейство в Китай преди няколко месеца и не е посочил в заявлението си за виза, че работи за правителството на САЩ, съобщи Post.
Министерството на търговията препрати запитванията на CNN към Държавния департамент на САЩ. Държавният департамент не отговори на искане за коментар относно служителя на министерството или банкера от Wells Fargo.
САЩ издаде предупреждение за пътуване от „ниво 2“ за Китай, което показва, че американците трябва „да проявяват повишена предпазливост“, когато пътуват до континентален Китай, поради „произволно прилагане на местните закони, включително по отношение на забраните за излизане“.

Пътуване до Китай на рискови лица - само ако е абсолютно необходимо
Инцидентите вероятно ще предизвикат безпокойство сред висшите ръководители и сред бордовете на директорите относно рисковете от посещение на Китай.
„Това отново кара всички да са нервни заради пътуване“, според Сам Стайн, президент на Американо-китайския бизнес съвет.
Експертът, който преди това е работил като американски дипломат в Китай и е консултирал компании по китайски въпроси в адвокатската кантора Covington and Burling, заяви, че западните компании често не знаят причините за забраните за напускане на страната, наложени от Китай.
„Това може да има обезсърчителен ефект върху пътуванията на ръководители до Китай - освен ако страната не може да бъде по-прозрачна“, каза Стайн.
„Сега е моментът да излезем и да обясним обстоятелствата, при които на някого може да бъде наложена забрана за напускане на страната. Китай наистина трябва да се активизира.“
Дейл Бъкнър, главен изпълнителен директор на международната фирма за сигурност Global Guardian, призовава американските компании „внимателно да проверяват всички служители“ за характеристики, които представляват рискове по време на пътуване до Китай.
„Тези с правителствени връзки, двойно гражданство или участие в чувствителни индустрии, като отбрана или напреднали технологии, не трябва да пътуват до Китай, включително Хонконг и Макао“, каза Бъкнър за CNN.
„Компаниите трябва да разрешават пътуване, само ако е необходимо и внимателно да преценят дали ползата надвишава риска от забрана за напускане или задържане.“
Бъкнър добави, че Китай „винаги търси начини да получи предимство по време на преговори или да придобие чувствителна“ интелектуална собственост от конкуренти и предупреди, че лицата, които не разкриват военни или правителствени връзки, са уязвими на забрани за напускане на страната.
Говорителят на китайското министерство на финансите Гуо подчерта, че китайските граждани и чужденците „трябва да спазват“ китайското законодателство, докато са в страната.
„Това е индивидуален съдебен случай и Китай ще продължи да приветства хора от всички страни да я посещават и да правят бизнес, като същевременно защитава правата им в съответствие със закона“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Имотният пазар в София с най-силното си тримесечие от 17 г.
преди 1 часНАСА тества нов самолет, прелитащ от Лондон до Ню Йорк за 3.5 часа
преди 4 часаВ Полша откриха едно от най-големите петролни находища в Европа от десетилетие
преди 4 часаЕкстремното време вдига цените на храните по света
преди 4 часаRevolut създава 400 нови работни места в Западна Европа
преди 5 часаСондажен кораб ще проучва българската част на Черно море
преди 5 часаПрочети още
Държавният департамент даде зелена светлина за продажбата на оръжия на България за $620 млн.
darik.bgИскрен Митев: От тази вечер могат да дойдат в къщата на всеки и да го арестуват!
darik.bgПрекалено горещо: Гърция е в плен на температури до 43 градуса
darik.bgСвършиха билетите за Левски - Брага
dsport.bgКакъв Спортинг Брага очаква Левски?
dsport.bgДискусионна беседа Mamma пита в МЦ МАРКОВС: Възстановяване след раждане, грижа за новороденото и важни решения за бъдещите родители
9meseca.bg