Вносът на суров петрол на Китай е на път да достигне своя пик още през следващата година, тъй като търсенето на транспортни горива започва да намалява в най-големия купувач на суровината в света, слагайки край на продължилия с десетилетия период на страната като доминиращ двигател в разрастващото се потребление на петрол.
Скоростта на преминаването към електрическа мобилност в Китай изумява петролните производители и инвеститори. Няма единичен пазар, който е в позиция да замени търсенето от Китай, която допринасяше с 41% от годишното потребление на суровината, генерирайки средно 1.1 млн. барела на ден през последните три десетилетия.
През юли продажбите на електромобили и хибридни автомобили в Китай надхвърлиха за първи път тези на превозните средства с двигатели с вътрешно горене, което намали необходимостта на страната да внася суров петрол, за да произвежда бензин, а продължителното слабо представяне на местната икономика също забавя темповете на потребление на петрол.
Търсенето на транспортни горива започва да намалява тази година по време на тригодишно плато, което започва през 2023 г., казва пред Reuters Сиаран Хийли, анализатор в Международната агенция по енергетика (МАЕ). Това плато се формира около две години преди периода 2025-2027 г., който от МАЕ прогнозираха през юни, допълва Хийли.
В резултат на това, производители и инвеститори са изправени пред вероятността вносът на суров петрол от страна на Китай да е доближил своя връх, като единствено разрастващият се нефтохимически сектор на страната е готов да подкрепи потреблението на суровината в идните години.
"Петролната индустрия донякъде схваща ситуацията", казва Мартин Ратс, главен суровинен анализатор в Morgan Stanley.
Той очаква реактивното гориво и нефтохимикалите да са в основата на ръста в търсенето на петрол от страна на Китай с около 100 000-200 000 берола на ден в идните години, което е доста под дългосрочната тенденция.
"Други държави компенсират в известна степен, но данните сочат, че не могат да заместят изцяло забавянето, на което сме свидетели в Китай", казва Ратс.
"Ако търсенето в Китай не расте с историческите темпове, тогава е малко вероятно и търсенето в световен мащаб да расте с исторически темпове", допълва той.
Вносът на суров петрол в Китай е на път да отчете ръст за ноември, но регистрира спад от 3.4% на годишна база за първите 10 месеца от 2024 г., което е рядко и рязко понижение, надминато единствено от спада от 7.2% за същия период през 2021 г., който бе предизвикан от пандемията.
Това се отрази на цените на суровия петрол, който се търгува през по-голямата част от годината в диапазона 70-80 долара за барел въпреки конфликтите в Близкия изток и Украйна, като обърка плановете на ОПЕК да увеличи предлагането и доведе до четири последователни понижавания на прогнозите на организацията за ръста в търсенето на петрол през 2024 г.
Пик в използването на горива
В допълнение към възхода на електромобилите и забавянето на икономиката, докато Китай се бори с кризата в имотния сектор, подмяната на дизеловите камиони с превозни средства на природен газ също се отразява на потреблението на дизелово гориво.
Търсенето на реактивно гориво продължава да расте, но не достатъчно, за да компенсира спада при използването на бензин и дизел.
Скоростта на промените на китайския петролен пазар доведе до много различни прогнози за това кога търсенето на горива и суров петрол в страната ще достигне своя пик.
Консултантската компания FGE прогнозира, че вносът на суров петрол от Китай може да достигне своя връх през следващата година при 11.2 млн. барела на ден, което би се равнявало на рекорда от 2023 г. и би било с 440 000 барела на ден над нивата от първите 10 месеца на 2024 г.
От Energy Aspects очакват вносът на суров петрол на Китай да нарасне с 500 000 барела на ден в периода 2024 - 2026 г. с излизането на нови рафинерии на пазара.
Перспективите за търсенето на дизелово гориво, което съставлява над 20% от потреблението на петрол в страната, е ключов фактор за промяна.
Според FGE, търсенето на дизелово гориво в Китай е достигнало пик през 2022 г., докато от МАЕ смятат, че това се е случило през 2023 г. при 3.7 млн. барела на ден. От S&P Commodity Insights прогнозират, че този връх ще бъде достигнат през 2027 г. при малко над 4 млн. барела на ден.
Търсенето на бензин ще достигне своя връх през тази година, според прогнозите на МАЕ, Energy Aspects и Rystad Energy, тъй като все повече потребители преминават към електромобили и хибридни автомобили.
С пика в търсенето на горива, нефтохимическата промишленост се очертава да бъде основният двигател при евентуален средносрочен растеж в търсенето на петрол.
Пикът в общото търсене на течни петролни продукти в Китай, в това число нафта, LPG и мазут, ще дойде към 2030 г., като в основната ще бъде нефтохимическото производство, казват анализатори.
Китай стана най-големият производител на полимери по време на пандемията след направени големи инвестиции от страна на частни компании като Rongsheng и Hengli Group и държавни компании като Sinopec и PetroChina.
МАЕ прогнозира, че общото търсене на петрол в Китай ще достигне пик към края на десетилетието при 18.1 млн. барела на ден, което е с 1.5 млн. барела на ден над това от 2023 г. Според същата прогноза растежът ще бъде 2.7% годишно в периода 2023 - 2025 г., след което ще се забави до 0.6% годишно в между 2026 и 2030 г.
Китай ще съставлява едва 108 000 барела на ден от глобалния ръст в търсенето на петрол от 936 000 барела на ден, заяви наскоро от Rystad Energy.
Въпреки че предоставените наскоро от Пекин стимули оказаха подкрепа на цените на петрола, анализатори и представители на индустрията не очакват значителен импулс в търсенето.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Развиващите се страни плащат рекордно висока цена по дълговете си
преди 3 минЕС постигна споразумение за отлагане на спорния закон за обезлесяването
преди 51 минЧаст от имотите в Дубай вече са със средна цена от 1 млн. долара
преди 1 часДокога ще поскъпва щатският долар?
преди 1 часМоже ли Китай да отговори на американските санкции?
преди 1 часЦентралната банка на Южна Корея повишава ликвидността и стабилизира валутния пазар
преди 2 часаПрочети още
Помилването на Хънтър Байдън: Въпроси, отговори и морални дилеми
darik.bgЗавръщането на една емблема: Катедралата „Нотр Дам“ отваря врати в събота
darik.bgМистерия около смъртта на Лиъм Пейн: Още не могат да намерят златния му часовник
darik.bgМусиала подписва рекорден договор с Байерн, ще прибере 125 милиона евро
dsport.bgЗащитник на Ман Юнайтед излезе със сърцераздирателна изповед, след като отново се контузи
dsport.bgПървото събитие 'Спешна демографска ситуация' събра експерти, лекари и съмишленици под един покрив
9meseca.bgНай-добрите идеи за разделител на стаята
idei.bg11 полезни техники при пране
idei.bgЗащо да загрявате сода в тиган и да добавяте паста за зъби към Кока-Кола
idei.bg