
Силно задлъжнелият китайски имотен гигант Evergrande Group подаде молба за защита от фалит в Съединените щати, предава CNBC.
В декларация до съда по несъстоятелността в Манхатън фирмата се позовава на процедури за преструктуриране в Хонконг, Каймановите острови и Британските Вирджински острови.
Строителната компания изпадна в неизпълнение на дълговете си през 2021 г. и обяви програма за преструктуриране на офшорните си задължания през март. Търговията с акциите на Evergrande е спряна от март 2022 г.
Защитата от фалит позволява на съда по несъстоятелност в САЩ да се намеси в трансгранични дела за несъстоятелност, включващи чуждестранни компании, които са в процес на преструктуриране от кредитори.
Процесът има за цел да защити активите на длъжниците и да улесни спасяването на предприятия, които са във финансови затруднения.
Tianji Holdings - филиал на Evergrande, и нейното дъщерно дружество Scenery Journey също са подали молба за защита от несъстоятелност в Манхатън.
Заявлението на Evergrande идва на фона на опасенията, че проблемите в сектора на недвижимите имоти в Китай могат да се разпространят към други части на икономиката, която вече забави значително своя растеж.
Съвсем наскоро Country Garden, която беше един от най-големите предприемачи в Китай, изпита затруднения да извършва плащанията по облигации, деноминирани в щатски долари.
Фирмата също така е спряла търговията с най-малко десет от своите облигации в юани, търгувани в Китай, според Reuters.

Огромният строителен и имотен сектор в Китай е жизненоважен двигател на растежа на втората по големина икономика в света и генерира около 30% от брутния вътрешен продукт на страната.
Въпреки последните политически сигнали, притесненията на инвеститорите остават. В края на юли правителството обяви, че ще подкрепи сектора на имотите, проправяйки пътя за местните власти да прилагат специфични политики.
През юли Evergrande отчете обща загуба от 81 милиарда долара за последните две години, след като не успя да завърши голяма част от проектите си и да изплати задълженията си към доставчици и кредитори.
Нетните загуби за 2021 г. и 2022 г. са съответно 476 милиарда юана (66.36 милиарда долара) и 105.9 милиарда юана (14.76 милиарда долара) в резултат на отписване на имоти, връщане на заеми, загуби на финансови активи и разходи за финансиране.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg